Google I/O 2012 Konferansı Yarın Başlıyor – Beklentilerinizi Bizimle Paylaşın!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Haziran ayı teknoloji için oldukça “deli dolu” bir ay oldu ve neredeyse hergün yeni bir ürün, uygulama veya oyun tanıtıldı. Elbette sitemiz bir Android sitesi olduğu için bizi Android ile alakalı gelişmeler ilgilendirir.

Andronova

Hepimizin de bildiği gibi yarın Google‘ın meşhur I/O konferansı başlayacak ve bu konferansta sayısız etkinlik olacak çok fazla uygulama, oyun, cihaz, özellik vs. tanıtılacak ancak bu başlık altında biz sizlere en önemlilerini tanıtacağız.

Nexus Tablet

Google’ın önde gelen Android cihaz üreticileriyle ortak yaptığı Nexus serisi ilk olarak telefonlarla başladı ve mobil sektörde her zaman bir standart belirleyici olmayı başardı. Ne yazık ki tablet sektöründe Nexus gibi bir cihazın eksikliği uzun süredir hissediliyordu ve nihayet bu eksiklik yarın başlayacak I/O konferansı ile ortadan kalkacak.

Teknik özellikleri kesin olmamakla beraber henüz ortaya çıkan Nexus Tablet içerisinde yeni Android versiyonu olduğu kesinleşen 4.1 Jellynu  Bean’i taşıyacak olan cihaza oldukça güçlü olan 1.3GHz Quad-Core Tegra 3 CPU, detayları henüz tamamen belli olmayan bir NVIDIA GPU, 1GB RAM, 8/16 GB dahili hafıza, Wi-Fi, bir NFC çipi ve Bluetooth 4.0 eşlik ediyor.

Arka tarafında kamera bulunmayacağı geçtiğimiz haftalarda ortaya çıkan cihazda 1.2MP’lik bir ön yüz kanerası olacak. 8 saatlik bir pil ömrüne sahip olan cihazın 8GB’lık modelin $199, 16GB’lık modelin ise $249 fiyat etiketiyle geleceği düşünülüyor.

Android 4.1 Jelly Bean

Android’in yeni versiyonu olan Jelly Bean’in adına çok uzun süredir aşinaydı fakat kod numarasının ne olacağı henüz belli değildi. andronova.net/android-jelly-beanin-4-1-oldugu-kesinlesti/”>Kod adının 4.1 olduğu daha yeni belli olmuştu. Ne tür değişiklikler getireceğini henüz bilmediğimiz bu yeni Android versiyonu ile temel olarak hafifçe değiştirilmiş bir arama çubuğu, yeni bir duvar kağıdı ve Google’ın kendi ses tanıma teknolojisi olduğu düşünülen Majel kod adlı yeni uygulama var.

Birçok kişi bu yeni versiyon değişiminin temel sebebinin bu yeni ses tanıma teknolojisi olduğunu düşünüyor. Muthemelen yarın başlayacak olan I/O konferansında küçük arayüz değişimleri ve bütün uygulamalarla entegre çalışan bir Majel göreceğiz.

Project Glass

Bu senenin Nisan ayında Google’ın uzun süredir söylentilere konu olan arttırılmış gerçeklik sunan gözlüğü hakkında bir reklam filmi ortaya çıkmış ve milyonları etkilemeyi başarmıştı. Hava durumu, yol durumu, yol tarifi, Google+ sosyal ağıyla bütünleşme, görüntülü sohbet, mesaj alıp-gönderme ve fotoğraf, video kaydı yapabilme yetileri bulunan gözlüğün reklamdaki kadar muhteşem olmasa da değişik bir biçimde I/O konferansında tanıtılması bekleniyor. Sanal ortamda hakkındaki tartışmaların çok yoğun olduğu bu konunun burada da siz okuyucularımız tarafından çok tartışalacağına eminiz.

Google TV

Bir senelik bir geçmişe sahip Android işletim sistemi ile çalışan Google TV piyasaya umduğu gibi bir giriş yapamadı ancak Google hala vazgeçmiş değil. Google uzun süredir üzerinde çalıştığı söylenen yeni bir güncelleme ile Google TV’yi çok daha etkileyici hale getirmeyi düşünüyor.

Siz okuyucularımız bu konular hakkında ne düşünüyorsunuz peki? Görüşlerinizi ve önerilerinizi yorum olarak aşağıya yazabilirsiniz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın