Google I/O 2015: Android M İle Alakalı Resmi Bilgiler Anlatıldı!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Muhteşem bir açılış videosuyla başlayan Google I/O 2015 etkinliğinin başlamasıyla birlikte heyecanlar doruğa yükseldi.

teknik destek

İlk olarak sahneye çıkan Sundar Pichai, Google I/O 2015 açılık konuşmasını gerçekleştirdi. Genel olarak Google‘ın servislerinden bahsederek, şuanda 1 milyardan fazla Android kullanıcısının Chrome, Gmail, maps, search servislerini kullandığını söyledi ve her 10 telefondan 8’inin Android telefonu olduğunu duyurdu.

Artık Andorid M ile birlikte çok daha stabil işletim sistemi geliyor. Android M Developer Preview (Geliştirici Önizleme) sürümüyle öne çıkan altı konu maddeler halinde anlatıldı.

google-io-2015-resim-2

Uygulama İzinleri

İlk bahsedilen önemli değişiklik uygulama izinlerinde gerçekleşiyor. Android M ile birlikte uygulama izinleri kullanıcılara çok daha fazla kontrol imkanı sağlıyor.

google-io-2015-resim-4

Bu önemli değişiklik sayesinde, uygulamanın önemli izin gerektiren durumlarda kullanıcıların onayı tekrar alınıyor ve istenildiğinde izinler ayarlardan açılıp kapatılabiliniyor. Elbette bu özellik sadece Android M SDK‘yı kullanan uygulamalarda geçerli olacak.

Android Pay

google-io-2015-resim-5

Güvenlik ve sadeliğe odaklanılan Android Pay ile destekleyen uygulamalarda NFC ve sanal kartlar kullanılabilecek. 700.000’den fazla mağazanın desteklediği Android Pay’in ülkemizde kullanılması için biraz daha zaman gerekli olacak. Ayrıca Android M dahili olarak parmak okuyucu API’sine de sahip.

Daha Geliştirişmiş Güç Yönetimi ve Batarya Ömrü

google-io-2015-resim-6

Yeni Android M sürümüyle birlikte artık çok daha geliştirilmiş güç yönetimi sunuluyor. Cihazın güç kullanımına yönelik yapılan bu önemli değişiklikler ayrıca batarya ömründe de ciddi oranda iyileştirme sağlıyor. Doze isminin verildiği yeni güç yönetimi sayesinde 2 kat daha iyi batarya ömrü vaad ediyor. Bu muhteşem bir gelişme.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın