Google Maps Kan Kaybediyor

media 2694

Google ile Apple arasında ki kıyasıya rekabetten dolayı iPhone ve iPad sahipleri, bazı Google uygulamalarına IOS 6 ile birlikte zorunlu olarak veda ettirilmişti. Bu zorunluluğa alışkın IOS kullanıcıları ise kaldırılan uygulamaların yerine konan yeni uygulamaları tam olarak benimseyememişti. Google Maps, Android platformunda en işe yarar uygulamalardan biri. Özellikle büyük şehirlerde yer bulma konusunda sıkıntı yaşayanlara “can” olan bir uygulama. Evet sizi her zaman en yakın rota ile gideceğiniz yere ulaştırmayı başaramasa da Google Maps’e güvenenleri utandırmayan bir uygulama.

teknik destek

Bildiğiniz gibi Apple, IOS 6 ile birlikte Google Maps uygulamasını sisteminden kaldırmıştı. Bununla birlikte yine Android eko sisteminde en çok kullanılan uygulamalardan biri olan “Youtube” uygulaması da bu kısıtlamadan nasibini almıştı. Apple youtube uygulamasının kendini güncellemediğini öne sürerek; Google Maps uygulamasını ise “biz daha iyisini yaptık” söylemiyle IOS 6 sistem klasörlerinden çıkartmıştı. IOS 6 tanıtımında gösterilen Apple Maps ayrıntılı 3D animasyonuyla tüm herkesin beğenisini kazanmıştı ama IOS 6’nın indirilmeye sunulması ile birlikte Apple Maps’te o kadar çok hata bulundu ki; Tim Cook herkesin önünde özür dilemek zorunda kaldı. O dönemde Maps uygulamasının başında duran kişi Scott Forstall’ da işten ayrılmak! zorunda kalmıştı.

Apple Maps IOS 7 ile birlikte artık gerçek bir Navigasyon gibi çalışmaya başladı. Lokasyon bulma konusunda ki hatalar giderildi, kaplamalar düzeltildi, kullanıcılardan gelen bütün geri dönüşler incelendi ve hatalı uydu görüntüleri tekrar taranarak güncelleme yapıldı. Bu güncellemelerden sonra da Apple Maps kullananların sayısında müthiş bir yükselme oldu.

Guardian’ın Kuzey Amerika’da yaptığı araştırma raporlarına göre geçtiğimiz yılın bu zamanlarında IOS platformunda 81 milyon kullanıcısı olan Google Maps, bu yılın aynı döneminde 58 milyon kullanıcıya gerileyerek 23 milyon kullanıcı kaybı yaşadı. %30’a yakın bir kullanıcı kaybı yaşayan Google Maps, popülerliğini IOS kullanıcıları arasında kaybetmeye başlıyor. Peki, bu durumun tersinde acaba durum ne olurdu? Google Play üzerinden Apple Maps indirilmeye sunulsa Android kullanıcıları buna ilgi gösterir miydi? Bu soruyu da soran Guardian araştırma şirketinin aldığı cevap beni hiç şaşırtmadı. Android kullanıcılarının sadece %22’si Apple Maps’i deneyeceğini söylerken %18’lik kısım ise kesinlikle kullanmam diyor. Belki de bu rakamları gören Apple’da bu yüzden harita servisini Android kullanıcılarına vermiyor. Peki siz olsaydınız Apple Maps’i Android cihazınızda dener miydiniz?

Kaynak:macrumors

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın