Google, Tüm Reklam Önleyici Uygulamaları Play Store’dan Kaldırdı!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Geçtiğimiz yıl yaz döneminde geliştiricileri ilgilendiren ilkeler duyuran Google, bu ilkeler doğrultusunda Play Store’da bir temizliğe başlamıştı. Uygulama mağazasındaki kaliteyi arttırmak adına yapılan bu gelişme, birçok kesim tarafından olumlu tepkiler almıştı. Google’ın son aldığı karara baktığımızda ise geliştirici haklarının korunduğu görülüyor. Reklam önleyici olarak bilinen AdBlocker uygulamaları, geliştiricilerle yapılan anlaşma hükümlerine ters düştüğü gerekçesiyle Play Store’dan kaldırıldı.

teknik destek

Play Store’da yer alan ücretsiz birçok uygulamada geliştiriciler için kazanç kapısı reklam yönlendirmeleridir. Söz konusu yönlendirmeler kimi zaman can sıkıcı bir durum oluştursa da; geliştirici cephesinden bakıldığında, ücretsiz uygulamaların gereksinimi olarak değerlendirilebilir.  Geliştirici Dağıtım Sözleşmesi’nin 4.4’üncü maddesine uymadığı gerekçesiyle tüm reklam önleyicilerin Play Store’dan temizlenmesi gerek görüldü.

Google’ın Play Store’dan elde ettiği gelirlerin büyük bölümünü reklamlar oluşturuyor. Geliştirici cephesinden bakıldığında ise kullanıcılara ücretsiz sunulan uygulaman tek geliri reklamlardan sağlanıyor. Bu sebeple alınan kararın haklılığı ortaya çıkıyor. Uygulamaların kaldırılması kullanıcılar açısından tepkiyle karşılansa da, etik bir davranış olarak değerlendirilebilir.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın