Google, Yeni Android Güvenlik Sistemini Tanıttı!

Andronova
Yazar Andronova 1 Minimum Okuma

Google‘ın kısa süre önce resmi olarak tanıtımını yaptığı yeni Android M sürümüyle hayatımıza girecek olan bir çok yenilik var.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Google, bu yeniliklerden biri olan yeni Android güvenlik sistemini duyurdu. Artık telefonunuz, cihazın virüslü ya da Custom ROM yüklü olduğunu veya bootloader kilidinin açıldığını söyleyecek.

Android M yüklü olan Android telefonunuzu kapattıktan sonra yeniden açtığınızda otomatik olarak tarama gerçekleşerek, sistem aşağıdaki uyarıları bize gösterecek.

android-sari-uyari

Sarı uyarı bize, cihazımızın farklı bir işletim sistemi yüklü olduğu, yani Custom ROM veya değiştirilmiş bir ROM yüklü olduğu uyarısını gösterecek.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

android-turuncu-uyari

Turuncu uyarı, cihazın bootloader kilidinin açılmış olduğu uyarısını gösterecek.

android-kirmizi-uyari

Kırmızı uyarı ise, cihazınızda virüs olması durumunda güvenli kullanıma elverişli olmadığı şeklinde en üst seviye tehlike uyarısını gösterecek.

Google, bu yeni Android güvenlik sistemi, kullanıcıların cihazları hakkında tehlike durumlarını daha rahat öğrenebilmelerini sağlamanın yanı sıra, ikinci el telefon alanlar için de cihaz durumunu gösteren güzel bir özellik olacak.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak