Google’ın Yeni Telefonu Nexus Prime’ı Samsung Üretecek!

Google’ın Yeni Telefonu Nexus Prime’ı Samsung Üretecek!
müşteri hizmetleri
Uzun zamandır Android platformunun gündeminde olan Google‘ın yeni telefonu Nexus Prime ile ilgili nihayet kesin diyebileceğimiz sızıntılar yaşandı! Önceki söylenti haberlerimizde sizlerle herhangi bir kesinliği olmayan bilgiler paylaşmıştık. Fakat bu yazımızda henüz gerçekleşmiş olan iki yeni sızıntıya yer vereceğiz. Üreticilerin henüz resmiyet kazanmamış cihazlarıyla alakalı söylenti haberlerini takip ediyorsanız ilk sızıntımızın kaynağının daha önce birçok cihazın daha sızmasına sebep olduğunu biliyorsunuzdur. Kablosuz teknolojiler kullanan her türlü cihaza sertifika dağıtan ve bu bilgileri internette yayınlayan Wi-Fi.org sitesi Google’ın üçüncü telefonu Nexus Prime’ın da internete sızmasına vesile oldu. Sertifikaya göre; cihazın üreticisi Samsung Elektronik, model numarası daha önceki sızıntılardan da hatırlayacağınız üzere GT-I9250 ve yeni Nexus cihazının sahip olduğu Wi-Fi donanımı şu sıralar piyasaya sürülmekte olan birçok elektronik cihazda standart haline gelmiş olan 802.11 b/g/n protokollerini destekliyor. İlk sızıntı sayesinde cihazın Samsung tarafından GT-I9250 model numarasıyla üretileceğinin kesinleştiğini söyleyebiliriz.

Samsung Nexus Prime ile alakalı ikinci ve son sızıntı; önceki söylentilerin resmiyet kazanmasına sebep oluyor. Bir süre önce Samfirmware.com sitesine ulaşan bir e-postada; Samsung Nexus Prime’a ait I9250FAKH4 numaralı Firmware’in varlığından bahsedilmiş, fakat Samsung’un politikası gereği cihaz ve Firmware’e ait başka bir bilgi verilememişti.

Geek.com sitesinde yayınlanan bir görselde ise Samsung’un Hukuk Departman’ının yukarıda bahsi geçen e-postayı atan ve Samsung Nexus Prime’a ait bir Firmware’i elinde bulundurarak, bilgilerinin internete sızmasına sebep olan şahısa ulaşmış olan bir uyarı mektubu yer aldı. Samsung internete sızan mektupta; sızıntıyı gerçekleştiren şahısa Nexus Prime’ı ilgilendiren Firmware ve diğer bilgileri derhal kendilerine vermesini emrediyor. Aksi halde Samsung ve ortaklarına ait olan bir mülkü internette gayri resmi olarak yayınlamaktan, ticaretini yapmaktan sivil ve potansiyel suç yükümlülüğüne maruz kalacağı belirtiliyor. Nexus Prime söylentilerinde cihazın; 4.65 inç Super AMOLED HD 1280 x 720 piksel çözünürlüğünde Dokunmatik Ekran, Samsung’un 1.5GHz hızındaki çift çekirdekli Exynos çipseti, 5MP Kamera ve Android 4.0 Ice Cream Sandwich özelliklerine sahip olacağından bahsediliyor. Bazı özellikler değişiklik gösterecektir ama donanım itibariyle bundan çok da farklı olacağını düşünmüyoruz. Kasım sonu – Aralık başında yeni Android versiyonuyla beraber resmiyet kazanmasını bekliyoruz. Her zaman söylediğimiz gibi, resmi ağızdan onaylanmış cihaz ismi, üreticisi, model numarası ve Wi-Fi donanımıyla alakalı bilgiler dışındaki özelliklerin hiçbirinin kesin olduğunu söyleyemeyiz. En doğru bilgiye duyuru yapıldığında ulaşabileceğiz. Kaynaklar: Wi-Fi.org, Samfirmware.com, Geek.com