Güvenliğiniz için şifre değiştirme hatası çıkanlara öneriler

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Herhangi bir platformda güvenliğiniz için şifre değiştirme hatası ekrana çıkanlara yönelik yaptığımız paylaşım sadece bilgilendirmeye yöneliktir. Kişilerin ne yapmadıklarından çok ne yaptıklarının önemli olduğu durumlar oluyor. İçerikte karma bir öneri içeriğimiz olacak.

Ad imageAd image

Neredeyse tüm işlemlerin yalnızca birkaç adımda internet üzerinden halledilebildiği günümüzde birçok internet sitesi için de güvenlik açısından şifre oluşturmaktayız. Peki bu şifreler güvenliğimiz açısında ne derece etkili? Şifre değiştirme sıklığı ne olmalı? Bu konuda dikkat etmeniz gereken adımları anlatmak istedik.

Gerek sosyal medya kanalları gerekse oyun, dosya transferi ve banka işlemleri gibi internet üzerinden kullandığımız onlarca hatta yüzlerce şifre bulunuyor. Birçok insan bu şifreleri unutmamak adına benzer yada birbirinin aynı şifreleri ardı ardına onlarca sitede kullanabiliyor.

Her türlü alanda çıkan şifre değiştirme hatası

İnternetin oldukça büyük bir iş kaynağı haline geldiği ve birçok önemli bilginin barındığı mecralar arttıkça şifre değiştirme sıklığına da aynı ölçüde dikkat etmeniz gerekiyor. Bir çok alanda kullanılan parolaların kolayca çözüldüğü ve duruma göre sessiz kaldıkları oluyor. Kısaca işe yarar bir zamana denk gelinirse işte o zaman kullanılması adına sessizce beklenir.

Hesaplarınıza yaşadığınız şifre hatalarında uygulamanız gereken en önemli yöntemlerden biri farklı bir alanda denenmesi, bir başka alan ise geçici oluşan kısıtlamaların yaşanması. Sizi şüpheli gören sistemlerin önce kullandığınız cihazı, sonra interneti, sonra ise hesabı hedefler. İşte bunların teker teker denenerek yol bulacaksınız.

Ad imageAd image

Şifre değiştirme hatası daha çok alınan alanlara yönelik yararlı bilgileri içeren önemli bir yazı sizlere hazırladık. Bunların uzun zamandır bilindiğini ama bir çoğunun unutmuş olduğunu düşünüyoruz.

Guvenliginiz icin sifre sorunu
Güvenliğiniz için şifre değiştirme hatası çıkanlara öneriler

1- Şifre değiştirme sıklığınız olsun

Ayda bir yada iki ayda bir olmak koşuluyla belirlediğiniz zaman aralıkları içerisinde sık kullandığınız şifreleri kesinlikle değiştirin. Örneğin hemen hemen her gün kullandığınız ve kontrol ettiğiniz mail adreslerinizi en az ayda bir kere şifresini kesinlikle değiştirin.

Bu öneri yakın bir dönemde bir çok platform için zorunlu hale geldi. Bu uyarının aşılması adına en sık kullanılan parolalar arasında değiştirip duran kullanıcılarla karşılaşıyoruz. Güvenlik tarafındaki önerilerin seviyesi yüksek olan alanlarda bu işe yaramadığı zamanlar vardır. Biz ise sık kullandığınız şifrelerden şifre türetme taraftarıyız.

2- Sosyal medyada şifre değiştirme çok önemli

Vaktinizin büyük bir kısmını geçirdiğiniz ve kişisel bilgilerinizi paylaştığınız, arkadaşlarınız ile belki de birçok kişinin duymasını dahi istemediğiniz muhabbetler ettiğiniz sosyal medya kanallarının şifrelerini sık aralıklar ile güncelleyin.

Özellik sosyal medya şifre değiştirme işlemleri sırasında kesinlikle ve kesinlikle bağlı olan tüm hesaplardan çıkış yapılmasını işaretleyerek işlemlerinizi tamamlayın!

Ad imageAd image

Ayrıca çoğu zaman unutulan ancak yine de diğer hesaplarında önem taşıyan işlemlerde gerçekleştirmeyi unutmayın. Örnek çok bilinen iki aşamalı sistemlerin kullanılması.

3- Kayıt işlemleriniz için farklı e-posta adresiniz olsun

Oyun, forum ve takip ettiğiniz siteler için açtığınız hesaplarda güncel olarak kullandığınız mail adresi yerine yalnızca kayıt işlemleri için oluşturacağınız bir mail adresi kullanın. ( Örneğin en bilinen oyun siteleri için işlemler sırasında kayıt için açtığınız mail adresini kullanmak )

Bu mailinizin de şifresini belli aralıklarla güncellemeyi ihmal etmeyin. Yine burada da ek doğrulamadaki seçeneklerin açılması şart. Telefona gelen kodla işlem yapılması en temel güvenlik önerimizdir.

4- Modem şifresi değiştirmeyi unutmayın

Modemlerde kullanılan oturum açma ve kablosuz şifrelerinin belli aralıklarla değiştirilmesi en önemli öneri adımıdır. İnternet güvenliğiniz için mail adreslerinizin veya sosyal medya hesaplarınızın şifresini değiştirmek kadar önemlidir. Farklı kişilerin internet ağınızı kullanması ve oluşabilecek saldırılara karşı modem şifrenizi de sık sık değiştirin.

Kullanılan parolaların tüm platformlarda yüksek güvenlik seviyesinde olmasına özen gösterin. 13 Ya da daha uzun karışık şifrelemeye yönelmesi gerekiyor. Önemsiz yerlerde kullanacağınız parolalar ise kesinlikle sık kullandıklarınız arasında olmasın. Onlar içinde genelde kullandığınız basit bir şifre tercih edilebilir.

İnternet şifre değiştirme hatası oluşan kullanıcıların önce buna sebep olan etkenleri araştırmalarını öneririz. Sonra en zararsız olan çözümden başlamalarını daha yararlı olacaktır.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir