Hangi Ülke Hangi Mobil Platformu Tercih Ediyor Merak Ediyor musunuz?

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Akıllı telefonlar 3 farklı işletim sistemiyle hayatımızda bulunuyor. Android, iOS ve Windows Phone işletim sistemleri. Bunlardan en eski olanı Windows Phone daha sonra Android  platformu ve en son olarak iOS işletim sistemi gelmektedir. Bu sıralama kimisine göre farklılık gösterse de kronolojik sıralama budur. Evet Apple’ın iOS platformu için ilk adımı 2003 yılında attığı doğrudur ama SDK’ların dağıtım tarihi 2008’i bulmuştur. Bundan dolayı da Android işletim sisteminin iOS’tan daha önce çıktığını kabul etmeliyiz.

Windows Phone tarafı ise özellikle Windows Phone 8 ile gerçek bir mobil platform haline geldi. Daha önceki Windows sürümleri bilgisayardaki kullanım deneyimini akıllı cihazlara (Palm) taşımaya çalışmış ve başarılı olamamıştır. Windows 8 ve asıl 8.1 ile gerçek kimliğine kavuşacak Windows Phone işletim sisteminin hem Android ekosisteminden hemde iOS platformundan belli bir yüzdeyi önümüzdeki yıllarda bünyesine katacağı düşünülmektedir.

WM_Treos

Kantar Worldpanel adlı araştırma şirketi tüm dünyada şu anda kullanılmakta olan işletim sistemlerini ülke ülke sınıflandırmış. Android İspanya’da ezici bir üstünlükle öndeyken Japonya’da da iOS platformunun güçşlü olduğunu görmekteyiz. Amerika pazarı ise iki işletim sisteminin kıyasıya rekabetine sahne olmakta. Aşağıdaki tablodan ülkelere göre mobil cihazların kullanım oranlarını inceleyebilirsiniz.

Bu incelemeye geçmeden evvel hatırlatmak istediğimiz bir ayrıntı var. Tüm dünyadaki Android ekosistemine ait telefonların maliyet ortalaması 218 dolarken; iOS tarafında bu rakamın 620 dolar olduğunun altını çizelim.

kantar-mar14-smartphone-sales

Kaynak: iphonehacks

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir