IDC 1. Çeyrek Akıllı Telefon Raporu: Android Yükselişte, Apple Düşüşte, Windows Phone ise 3. Sırada

Andronova
2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Analiz şirketi IDC, 2013 yılı 1. çeyreğinde akıllı telefon satışlarının işletim sistemlerine dağılımını gösteren raporunu yayınladı. 216 milyon akıllı telefon sevkiyatının gerçekleştiği çeyrekte Android ve iOS %92.3’lük bir oranla pazarın mutlak hakimi görünürken, 3.’lük yarışı ise kıyasıya bir mücadeleye sahne oluyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Pazarın dörtte üçlük dilimini Android tek başına elinde bulunduruyor. Geçtiğimiz yıl aynı dönemde %59.1 olan pazar payı, 2013 yılına gelindiğinde ise %75 seviyesine yükseldi. Android tarafında ise Samsung’un liderliği dikkat çekiyor. Güney Koreli üretici Android tarafında %41.1’lik dilim ile en büyük Android üreticisi oldu.

Apple’ın sevk ettiği iPhone sayısında her ne kadar artış yaşansa da, Cupertino merkezli şirketin pazar payı %23’ten %17.3 seviyesine geriledi. Windows Phone %3.2’lik dilimle BlackBerry’i geride bırakarak 3. sıraya yükseldi. %133’lük bir değer ile en hızlı büyüyen platform olan Windows Phone cephesinden 7 milyon telefon sevkiyatı gerçekleşti. Nokia, Windows Phone platformunda %80’lik pay ile yükselişte önemli bir rol üstleniyor.

BlackBerry ise geçtiğimiz yıl sahip olduğu %6.4’lük Pazar payını %2.9 seviyesine geriletti. Sistem her ne kadar gerileme süreci yaşıyor olsa da, yeni işletim sistemiyle kullanıcılara sunulan Z10, çeyrek boyunca 1 milyon satmayı başardı. Q10 ve Q5 modellerin de dünya genelinde yaygınlık göstermesiyle satış rakamları artış gösterecektir. Toplamda satılan 6.3 milyon telefonun büyük bölümünü yine de BB OS 7 yani başka bir ifadeyle eski BlackBerry telefonları gerçekleştirdi.

Linux ise %2 seviyelerine gerilemiş durumda. Ancak ilerleyen dönemlerde Ubuntu, Tizen, SailFish ve Mozilla’nın piyasaya yayılacağını hatırlatalım. Nokia tarafından kaderine terk edilen Symbian ise %1.2 ile akıllı telefon platformunda son demlerini yaşıyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

ETİKETLİ: ,
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir