iMessage Etkinleştirme Ücretli mi SMS Mesaj Ücreti

Andronova
Yazar Andronova 5 Minimum Okuma

iMessage, Apple kullanıcılarına metin mesajları, fotoğraflar, videolar ve daha fazlasını ücretsiz olarak gönderme ve alabilme imkanı sunan bir mesajlaşma hizmetidir. Bu makalede, iMessage’ı etkinleştirmenin ve kullanmanın ücretsiz olduğunu açıklayacağım.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

iMessage Nedir?

iMessage, Apple cihazları arasında ücretsiz metin mesajlarını ve medya paylaşımını mümkün kılan bir hizmettir. Bu, iPhone, iPad ve Mac gibi Apple cihazlarının birbirleriyle iletişim kurmasını sağlar. iMessage, standart metin mesajlarına kıyasla avantajlar sunar, çünkü Wi-Fi veya hücresel veri kullanarak iletişim kurar ve ayrıca end-to-end şifreleme kullanır.

iMessage Etkinleştirme Ücretsiz mi?

iMessage’ı etkinleştirmek tamamen ücretsizdir. iMessage’ı kullanmak için aşağıdaki temel gereksinimlere ihtiyacınız vardır:

 1. Bir Apple cihazı: iMessage, yalnızca Apple cihazlarında çalışır. İPhone, iPad veya Mac gibi cihazlarda kullanabilirsiniz.
 2. Apple Kimliği: iMessage’ı etkinleştirmek ve kullanmak için bir Apple Kimliği’ne ihtiyacınız vardır. Bu, cihazınızın ayarlarında belirlediğiniz bir e-posta adresi veya telefon numarasıyla ilişkilendirilir.
 3. İnternet Bağlantısı: iMessage, Wi-Fi veya hücresel veri bağlantısı üzerinden çalışır. İnternet erişimine sahip olmanız gerekmektedir.
 4. Ücretsiz Yazılım: iMessage, cihazınıza yüklü olan ücretsiz bir yazılımdır. Ayrıca, işletim sistemi sürümünüzün iMessage’ı desteklemesi gerekir.

Ücretlendirmeler ve İnternet Verileri:

iMessage kullanırken, veri kullanımı ve/veya ücretlendirmeler, mobil taşıyıcı planınıza ve veri kullanımınıza bağlı olabilir. Metin mesajları gibi, iMessage mesajları da taşıyıcınız tarafından aylık metin mesajı kotasına dahil edilebilir. Ancak iMessage, metin mesajlarının aksine Wi-Fi üzerinden iletişim kurabilir, böylece veri kullanımınızı minimize edebilir.

Sonuç olarak, iMessage’ı etkinleştirmek ve kullanmak tamamen ücretsizdir, ancak mobil taşıyıcı veri kullanımınıza veya metin mesajı kotasına tabi olabilir. Bu nedenle, iMessage’ı kullanırken veri kullanımınızı ve taşıyıcınızın ücretlendirmelerini göz önünde bulundurmanız önemlidir.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

iMessage Etkinleştirme Ücretli mi?

Operatörünüz, FaceTime’ ı ve iMessage’ ı etkinleştirmek için kullanılan SMS mesajlarını ücretlendirebilir. Lakin kullanımda internet üzerinden gerçekleşeceğinden ekstra bir ücret ödenmeyecektir. Tabi WiFi ve paketi olmayanların dikkat etmesi gerekiyor.

Cep telefonunuzun ekranına ara ara bu şekilde bir uyarı geliyorsa, eğer daha önce etkinleştirmediyseniz, operatörünüz üzerinden yurtdışı tarafına atılan her biri için 1 SMS ücreti ile ücretlendirileceksiniz. Örnek FaceTime için tahmini 60 – 180 krş mesaj ücreti faturanıza yansıyacak veya TL (kontör) düşüşü olacaktır.

FaceTime iMessage etkinleştirme ücretli mi SMS mesaj ücreti
iMessage Etkinleştirme Ücretli mi SMS Mesaj Ücreti

FaceTime iMessage Etkinleştirmek için SMS Mesajları Ücretlendirebilir

Peki bu ücretlendirme bir kereye mahsus mu yapılıyor? Evet ama nadirde olsa internette şikayet yazan bazı kullanıcılarda birden fazla görülmüş. Öneri telefonunuza bu şekilde bir uyarı gelirse “Vazgeç” seçeneğini seçmeniz.   

İşlemlerde bir kısa mesaj ücreti alındığı gibi ekranda kaç TL olacağı açıklaması da yer alabiliyor. Merak etmeyin tahmini bir sms ücreti kadar yansıyacaktır.

iMessage Etkinleştirme Sorunları ve Çözüm Yöntemleri

Bu başlıkta, etkileştirme hatasının nedenlerinden bahsedeceğiz. Lakin sizden kaynaklı olup olmadığının denemesi yapılması gerekiyor.

 • Cihazınızı kapatmadıysanız kapatıp ondan sonra deneyin.
 • İnternet bağlantısına ihtiyaç duyulduğunda farklı bağlantı türünü seçiniz.
 • Telefonun ayarlarının sıfırlanması gerekebilir. Örnek iPhone’ un ayarlarında yer alan “Genel” başlığından sıfırla olana girip işlem yapabilirsiniz. Orada ağ ayarlarının sıfırlanması gerekiyor.

Çok sık deneyenlerin belli bir süre işlem yapmaların kısıtlanabilir.

iMessage, Apple kullanıcıları için metin mesajları, fotoğraflar, videolar ve daha fazlasını ücretsiz olarak gönderme ve alabilme olanağı sunan bir hizmettir. Ancak bazen iMessage etkinleştirme sorunlarıyla karşılaşabilirsiniz. Bu makale, iMessage etkinleştirme sorunlarını tanımlar ve bunları çözmenize yardımcı olacak adımları sunar.

Bölüm 1: iMessage Etkinleştirme Sorunları

iMessage etkinleştirme sırasında karşılaşılabilecek sorunlar şunlar olabilir:

 1. Bağlantı Sorunları: iMessage, internet bağlantısı gerektirir. İnternet bağlantınızda sorun varsa, iMessage etkinleştirme sorunları yaşayabilirsiniz.
 2. Apple Kimliği Sorunları: Yanlış veya geçersiz bir Apple Kimliği girişi, iMessage etkinleştirmeyi engelleyebilir.
 3. Mobil Taşıyıcı Sorunları: iMessage’ı kullanırken mobil taşıyıcınızla ilgili sorunlar yaşanabilir. Taşıyıcınızın iMessage’ı desteklediğinden ve hizmetinizin etkin olduğundan emin olmalısınız.
 4. Zaman Ayarları Sorunları: Telefonunuzun tarih ve saat ayarlarının doğru olduğundan emin olun. Yanlış tarih ve saat ayarları iMessage etkinleştirmesini engelleyebilir.

Bölüm 2: iMessage Etkinleştirme Sorunlarını Çözme Adımları

iMessage etkinleştirme sorunlarını çözmek için aşağıdaki adımları deneyebilirsiniz:

 1. İnternet Bağlantısını Kontrol Edin: Eğer Wi-Fi kullanıyorsanız, Wi-Fi bağlantınızın sorunsuz çalıştığından emin olun. Hücresel veri kullanıyorsanız, yeterli sinyal aldığınızdan ve veri planınızın etkin olduğundan emin olun.
 2. Apple Kimliği Bilgilerinizi Kontrol Edin: Ayarlar uygulamasından Apple Kimliği ve iCloud seçeneklerine gidin. Kimlik bilgilerinizi doğrulayın ve gerekirse güncelleyin.
 3. Mobil Taşıyıcı ile İletişim Kurun: Mobil taşıyıcıyla yaşanan sorunları gidermek için taşıyıcınızın müşteri hizmetleriyle iletişime geçin. iMessage’ı etkinleştirmeleri için destek alabilirsiniz.
 4. Tarih ve Saat Ayarlarını Kontrol Edin: Ayarlar uygulamasından “Genel” > “Tarih ve Saat” seçeneklerine gidin. “Otomatik” ayarını kullanarak tarih ve saatin otomatik olarak ayarlanmasını sağlayın.
 5. Cihazınızı Yeniden Başlatın: Cihazınızı yeniden başlatarak bazı geçici sorunları gidermeye çalışın.
Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak