Instagram Geçersiz Parametre Nedir Ne Demek?

Andronova
Yazar Andronova 8 Minimum Okuma

Instagram geçersiz parametre veya geçersiz parametreler hatasıyla karşılaşıyor ve hesabınıza giriş yapamıyorsanız, otomatik olarak çıkış yapılıyorsa, sorunun birkaç olası kaynağı olabilir. Bu hatanın tam nedenini belirlemek zor olsa da, çözüme yönelik bazı önerilerimiz var:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Öncelikle, “Instagram iki adımlı doğrulama kod geliyor, kodu giriyorum ama geçersiz parametreler” şeklinde bir uyarı mesajı alıyorsanız, sistemde bir sorun olabilir veya çok sayıda deneme yapmış olabilirsiniz.

Bu durumda, ilk önerimiz şifrenizi değiştirmeye çalışarak bir tetikleme işlemi yapmanız. Şifre sıfırlama bağlantısını sorunsuz aldıysanız, şifrenizi tarayıcı üzerinden değiştirerek giriş yapmaya çalışın. Belki de uygulamanın güncel sürümünü kullanmıyor, hesap ayarlarınızda sorun var veya farklı bir cihazda denemeniz sorununuzu çözecek. Ancak, uyarı sürekli çıkıyor ve neden kaynaklandığını tam olarak öğrenmek istiyorsanız bir destek talebi oluşturun.

Özetle, geçersiz parametre veya Instagram geçersiz parametreler hatası, Instagram’ da bir dönem yaygın olarak karşımıza çıkardı ve şimdilerde arada bir kısa bir süreliğine tekrardan çıkıyor. Ancak, şu an yaşanan büyük ihtimal genelde veya bölgesel olarak yaşanmakta. Böyle durumlarda beklemek en doğru seçenektir. Ülke içi sorunlarda ise, VPN kullanarak hesabınızı deneyin.

Instagram geçersiz parametre nedir ne demek?
Instagram geçersiz parametreler hatası

Instagram Geçersiz Parametreler Ne Demek?

Instagram geçersiz parametre hatası, kullanıcıların Instagram uygulamasında belirli bir işlem yapmaya çalışırken ya da her ne yaparsa yapsın karşılaştığı bir hata mesajıdır. Bu hata, genellikle hesap ayarlarına veya uygulama güncellemelerine bağlı olarak ortaya çıktığı oluyor. Bununla birlikte, Instagram’ ın sistemlerindeki bir çalışma veya güncellemesi nedeniyle bu hata mesajı ortaya çıkabilir.

Bu sorunun üstesinden gelinmesi adına, kullanıcıların öncelikle uygulamanın güncel olduğundan farklı bir bağlantıdan denediğinden emin olmalı ve sosyal medya platformlarından bu sorunu araştırmalarını öneriyoruz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Eğer bu uyarı hala devam ediyorsa, sorunun araştırıldıktan sonra duruma göre destek ekibine yönlenmesini öneririz. Belki şu an sizin gibi çok sayıda böyle bir uyarı alan kullanıcılar var. Farklı il ve aynı ilde yaşayanlarla kesinlikle görüşmeniz sağlıklı bir sonuç almanızı sağlayacak. Aynı zamanda https://www.andronova.net sitemizden de yararlanabilirsiniz.

image 6
Instagram geçersiz parametre ne demek

Instagram Geçersiz Parametreler Hangi Durumlarda Ortaya Çıkıyor?

Instagram hesabına erişim sorunu yaşayan kullanıcıların zaman zaman sıfırlama kodu veya şifre değiştirme işlemini yaparken uygulamada çıkan uyarı mesajıdır. Bu oturum açarken de kullanıcıların karşısına çıkıyor. Çoğunlukla Instagram’ da yaşanan sistem sorunlarında toplu karşılaşıldığı oluyor. Her deneme yaptığınızda karşınıza geçersiz parametreler hatası çıkmakta.

Geçersiz Parametre Hatası İçin Çözüm

 1. Hata çıktığında bilgisayarla deneyin:
  1. Mobil cihazınızda veya uygulamada olumsuz bir şeyler yaşanabilir.
  2. Güncelleme yapılmışsa kullanılan cihazla uyum sorunu veya yapılan çalışmalardan alakalı olabilir.
 2. Varsa yanınızda fazla telefon veya arkadaşınızın telefonuyla da deneyin:
  1. Kullanılan cihaz ve internetle aşırıya kaçılan herhangi bir şeyin yapılması sonucu ban denilen durum oluşmuş olabilir.
  2. Kullanılan yazılım, boş alanın yetersizliği veya kurulu başka bir uygulamanın sorun çıkarması.
 3. Şifrenizi değiştirip birde böyle deneyin:
  1. Sistemlerde oluşan açıklanamayan sorunlarda bir tetikleme iş görebiliyor. Bunun için tarayıcı kullanarak sıfırlamayı başlatın.
  2. Parolanın güvenli görülmemesi veya değiştirilmesi gerektiği durumlar.
  3. Birilerinin sık bir şeyleri denemeleri.
 4. VPN programıyla veya opera tarayıcısının VPN özelliğini kullanın
  1. Türkiye veya bulunduğunuz bölgeyle alakalı sıkıntılar yaşanabilir.
 5. WiFi’ den internet kullanımı yapılıyorsa modem kapatılsın ve biraz beklenerek açılsın
  1. Uzun zamandır kapatılmayan cihazlarda çıkabiliyor.
  2. Banlanma durumlarında veya geçici bir aksaklıklarda iş görebiliyor. 
 6. Facebook bağlantısı varsa onla girmeye çalışın
  1. Giriş yöntemlerinde aksaklıklarda her zaman iş görebiliyor.
  2. Bağlantınızın kısıtlanmasında farklı giriş kapıları iş görür.
 7. Cihaz veya uygulamada ufak bir işlem iş görebilir
  1. Telefon Android ise “Uygulamalar” bölümünden, Instagram’ ın içerisine girip ve güncelleme kalkıyorsa kaldırın sonrasında verilerin temizlemesini uygulayın.
  2. Mevcut olan uygulamayı kaldırın ve eski versiyonlardan biriyle denemenizi öneriyoruz.
 8. iOS kullanıcılarına ek bir kaç öneri
  1. Kullanılan iPhone bir telefonsa, ayarlara giriyorsunuz ve oradan Instagram’ a dokunun. Sonrasında hücresel veri ve diğer ayarları pasif yapıp açınız.
  2. Bölgesel ayarlardan ülkeyi değiştirip deneyelim.
 9. Hesabınızın türünü değiştirerek deneyin
  • Zaman zaman bir çok soruna yönelik bu işlemi öneriyoruz. Hesabınız büyük ihtimal kişiseldir. Önerimiz, geçici olarak işletme olarak değiştirmeniz.
image 5
Instagram geçersiz parametre için işletmeye geçme

Şüpheli Durumlarda Instagram Geçersiz Parametreler Sorunu

Bu daha sık yaşanan nedenlerden biri. Kullanıcı veya hesaba ulaşmak isteyenlerin yaptığı denemeler veya şüpheli işlemler bu tip uyarıların çıkmasına neden olur. Bir nevi güvenlik önlemi olarak görebilirsiniz.

Örnek durum, şifreyi sürekli yanlış girme veya farklı cihazlardan ve bağlantılardan aynı anda giriş denemeleri.

Instagram Geçersiz Parametre: Sadece Kendiliğinden Çıkışa Atıyor

Yukarıdakilerin dışında direk hesap dondurma ekranına ulaşabiliyorsanız o zaman birde hesabınızı dondurmayı deneyiniz. Bir kaç saat kadar veya bir gün sonra tekrardan deneyiniz. Bilgisayardan sorunsuz açılıyorsa oradaki ayarlar ve uygulama izinlerine bakınız. Birde hesapta virüs olabilir veya telefonda gerekli adımları uygulayınız ve duruma göre güvenlik nedenleriyle bu durum çıkabilir. Sürekli şifre denemeleri ya da hesabın ele geçirildiği düşüncesi ile sistem tarafından bu şekilde bir durum ortaya çıkabilir.

Yukarıda yazdığımızı buraya da ekleyeceğim. Yine diyoruz ki, yapılan çalışmaların bir sonucu olarak böyle problemler her daim çıkabiliyor. Test etmek açısından önceki Instagram’ ın versiyonlarını deneyiniz. Duruma göre profilinize bilgisayarla ulaşırsanız, bir şeyi değiştirip kayıt edip, karşınıza hata ekran geliyorsa, o zaman ceza gibi bir şeyler aklınıza gelmeli.

Başlığa eklediğimiz metni sanırız biz iki veya üç defa yaşadık. Bundan önce yine çıkıyor mudur emin değiliz. Lakin sık çıkan bir arıza olsaydı, çevremizde herhangi birileri bize iletir veya sürekli gündemde yer alırdı. Bunu yapılan iyileştirmelerde ve geliştirilen versiyonlarda yaşandığını düşünmekteyiz. 

Birde uygulamadaki yardım seçeneğini deneyin. Bazılarına bir kapı açabiliyor ve oradan denemeniz gerekenler açılabiliyor. Yorumlarınızı bekliyor ve cevaplarımız gün içerisinde olabilir. Sizler aldığınız hataların ekran görüntüsünü bizlerle paylaşırsanız bizde tüm kullanıcılarla paylaşmış oluruz.

Instagram Geçersiz Parametre: Şifreyi Yenileyin

Bu işlemi mümkünse bir tarayıcı üzerinden uygulayın. 2 sekme açın ve birinde www.instagram.com’ a girin ve diğerinde Instagram’ a kayıtlı mail hesabınızın oturumu açık olsun. Sıfırlama sırasında yan taraftaki açık mail fark edilip yeni şifreyi oluşturmanız istenilecek.

Uygulamadaki Sorunlara Göz Atalım

Bazen kullanıcılar uygulamayı açarken sorunlarla karşılaşabilirler. Bu durumlardan biri, geçersiz parametre hatasıdır. Bu sorunun bir veya daha fazla nedeni olabilir.

Öncelikle, internet bağlantılarının güvenli ve sorunsuz olduğundan emin olmalıyız. Eğer kablosuz olarak bağlanıyorsanız, modeminizi yeniden başlatın ve biraz bekleyip deneyin. Duruma göre manuel bir DNS tanımlayıp tekrar modemi yeniden başlatırsınız.

Daha sonra, uygulamanın güncel olup olmadığını kontrol edin. Uygulama mağazasından uygulamaların güncel sürümlerine göz atın. Cihazları eski olan kullanıcıların zaman zaman uygulamalarında şu özellik yok dediğine denk geliyoruz. Bunun nedeni uygulamaya gelen yenilikler cihazdaki sürümü kapsamıyor.

Eğer sorun hala devam ediyorsa, uygulamadan oturumu çıkışa atmaya çalışın. Ya da şifreyi Google Chrome kullanarak değiştirin ve uygulamada tekrar oturum açmaya çalışın.

Diğer bir seçenekte Android cihaz kullanıcısıysanız, Uygulamalar kısmına girin ve Instagram’ a dokunun. İçerisindeki seçenekleri ayrı ayrı deneyerek kontrol edin.

İçerikte, Instagram geçersiz parametre hatasına yönelik uygulanacak yöntemlerden bahsettik. Umarız sorununuz çözülmüştür.

Farklı bir öneri konumuz: Instagram açılmıyor

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir