Instagram Açılmıyor Sorununu Çözmenin 5 Yolu

Instagram açılmıyor hatasını düzeltecek en iyi yöntemleri sizlere hazırladık. İçeriğin geneli çözüm odaklı hazırlanmıştır.

Andronova
Yazar Andronova 7 Minimum Okuma

Instagram açılmıyor sorunu yaşandığında ilk akıllara gelen acaba ağ çöktü mü yoksa devlet engelledi mi geliyor. Lakin çoğu sorun ya internet ya ilgili ağın sistemleriyle alakalı oluyor. Dün yaşanan sorun ise, uygulama ve bölgesel sorunlarla alakalı karşınıza çıkıyor. Çözüm tarafında genel sorunlara yönelik 5 etkili yoldan bahsedeceğiz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Instagram, dünya genelinde en çok kullanılan sosyal medya uygulamalarından biri. Tartışmasız en iyi yanlarından birisi Reels özelliğidir. Bu özellik her ne kadar rakip bir uygulamadan esinlenerek çıkmışsa da popülerliği yapılan yeniliklerdir. Bu haberimizde, Instagram açılmıyor şikayetlerinin olası nedenleri ve ne gibi yöntemler izlenmesi gerektiğinden bahsedeceğiz.

İçeriğimize devam etmeden önce, ilk kontroller şöyle olmalı:

 • İnternet sorunlarına yönelik her zaman farklı bağlantılarla denenmesi gerekir. Mobil internet ve WiFi bağlantısını ayrı ayarı deneyin. Artı VPN ile kesinlikle denenmesi önerilir.
 • Başka hesapla veya başka cihazla deneme yapın.
 • Tarih ve boş alan kontrolünde bulunun.
 • Tarayıcı ve uygulamayla Instagram’ ı kontrol edin.

Instagram Açılmıyor Sorununda Yapacaklarınız

 1. Her Zaman Olduğu Gibi İnternet Bağlantınızı Kontrol Edin

Sosyal medya uygulamaları malum internet bağlantısına ihtiyaç duyar. Bu ihtiyaç yanlış internetin olması ile giderilmez. Aynı zamanda belli bir hıza ihtiyaç da duyar. Bu sebeple, internet bağlantınızın sorunsuz çalıştığından emin olun. WiFi ve mobil veri seçeneğini ayrı ayrı deneyin. Modeminizi ve telefonunuzu kapatıp biraz bekleyip açın.

 1. Instagram Uygulamasının Güncel Olduğundan Emin Olun

Bazı durumlarda, uygulamaların güncel sürümleri yüklü olmadığında dolayı kullanım sorunları yaşanır. Bu sebeple her zaman tüm uygulamaların ve cihazınızın sisteminin güncel olduğundan emin olun. Ancak cihazınız bunu destekliyorsa. Malum çok eski modeller bir süre sonra güncelleme almamaya başlıyor.

 1. Instagram ve Cihaz Önbelleğini Temizleyin

Instagram uygulaması, önbellek tarafında saklanan verileri kullanır. Bu veriler zaman zaman problemli hale gelebilir ve uygulamanın düzgün çalışmasına engel olur. Bu sebeple ara ara önbellek ve duruma göre güncelleme ve veri kaldırılması yapılmalı.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Android:

 • Ayarlar > Uygulamalar > Instagram’a gidin.
 • Önbelleği ve Verileri Sil ve duruma göre güncellemeleri kaldır.

iOS için ağ ayarını sıfırlayın:

 • Ayarlar > Genel > iPhone’ u Aktar veya Sıfırla.
 • Ağ ayarlarını sıfırlayın.

Duruma göre iPhone’ u yeniden başlatırsınız.

 1. Cihazınızı Yeniden Başlatın

Cihazınızı yeniden başlatarak, uygulama ve sistem sorunlarını çözmek ve gereken sistem kaynaklarını sıfırlamayı sağlarsınız. Bu, sistemin daha rahat çalışmasını sağlar. Tabi yeterli boş alana ihtiyaç duyar.

 1. Tarih Yanlışlığı ve Yetersiz Depolama Alanı

Bu önemsiz gibi duran bir seçenek olsa dahi bir çok sorunun temel kaynağıdır. İnternete bağlı görünürsünüz ama erişiminiz olmaz ya da uygulamalar düzgün çalışmaz. Cihazınızın tarihinin doğru olduğundan ve yeterli bir boş alana sahip olduğundan emin olun.

Özet olarak, Instagram açılmıyor sorunu, internet bağlantınızda sorun olması, uygulama güncellemelerinin eksik veya sorunlu olması, önbellek dosyalarının hatalı hale dönüşmesi ve cihaz kaynaklı sebeplerden kaynaklanabilir. Yukarıda belirtilen adımları deneyerek, sorunu çözebilirsiniz. Ancak sorun hala devam ediyorsa, o zaman aşağıdaki başlıklarla devam edin.

instagram acilmiyor sorunu 3
Instagram açılmıyor hatasını incelemek

Hesaba Yönelik Sorunlarda Uygulanacaklar

Hesap sahiplerinin zaman zaman yaşadığı olumsuzluklardan biri şüpheli duruma düşmek. Bu ister iyi niyetle ister kötü niyetle olsun bir süre hesabın kullanımına yönelik kısıtlamalar uygulanır. Bu kısıtlamalar, bazen bir kaç saat sürerken, bazen günlerce sürdüğü oluyor. Burada yapacağımız önce böyle bir durum oluşmuş mu ve bekleyerek görmek olacak. Kesinlikle ilk denemelerden sonra hiç olmazsa 24 saat hiç bir deneme yapmadan bekleyelim.

Unutmadan cezaya uğrayan hesaplara yönelik yapılacak pek bir şey bulunmuyor. Tabi hesap sahibinin mağduriyeti varsa iş değişiyor. Haklılık gerekçesi ve kanıtlar önemlidir. Buna bağlı olarak inceleme talebi oluşturulur. Instagram açılmıyor, eğer hesapla alakalı bir sebepten yaşanıyorsa, ya açıklama bilgisi gelir ya da sorun çözülür.

Instagram Açılmıyor için Şifre Yenilemesi Yapın

Parola unuttum seçeneği bazen sorunlara yönelik çözüm sağlıyor. Bu olaya, bir nevi tetikleme diyoruz. instagram.com adresinden şifrenizi unutmuş gibi sıfırlama işlemini başlatın.

instagram acilmiyor 4
Instagram açılmıyor şifre sıfırlama

İki türlü sıfırlama önerimiz olacak. Biri uygulamadan yapacağınız, diğeri Google tarayıcısından instagram.com adresine girerek yapacağınız işlem. Tarayıcıyı kullanarak yapacağınız işlemde önerimiz, iki sekme açmanız ve birinde sosyal medya hesabınıza ekli olan e-posta hesabınızın oturumu açık olması. Diğer sekmeden Instagram web sitesinden sıfırlamayı başlatın. Yan sekmeden mail algılanacaktır. Böylece, tetikleme uygulanarak direk yeni bir şifre girmeniz istenilecek. Instagram açılmıyor için çözüm sağlamasını bekliyoruz.

Instagram Açılmıyor Sorunu için İnternetinizi Kontrol Edin

Instagram açılmıyor dendiği zaman aklımıza aynı zamanda internet tarafında herhangi bi sorun çıkmış mıdır geliyor. Bu internetin herhangi bir sayfaya ulaşmadan kasıt, sosyal medya sitelerine veya uygulamalarına yönelik sorunlardır.

 1. Cihazınızı Kontrol Edin

Telefondan kaynaklı durumlar zaman zaman uygulamaların çalışmamasına neden olur. Tarih yanlışlığı, boş alanın yetersiz kalması, sistemin sorunlu olması, yüklü olan bir uygulamanın sorun çıkarması gibi çok sayıda olası neden olur. Bunun için farklı bir cihazdan deneme yapılmalı.

 1. DNS Ayarlarınızı Kontrol Edin

DNS ayarları, internete bağlanırken kullanılan bir protokoldür. DNS sorunluysa ya da ayarlar doğru değilse, Instagram’ a girmeniz zorlaşır. DNS ayarlarınızı kontrol etmek için şu adımları izleyebilirsiniz:

 • Ayarlar > WiFi veya Mobil Veri.
 • Bağlantı yaptığınız ağı seçin.
 • DNS ayarlarınızı Otomatik’ten alıp El seçeneği ile değiştirin.
 • Google DNS hizmetini kullanmayı deneyin: 8.8.8.8 veya 8.8.4.4
 1. VPN Kullanıyorsanız, Bağlantıyı Kesin. Kullanmıyorsanız birde VPN kullanarak deneyin.

VPN kullanıyorsanız, uygulamalara bağlantı yaparken şüpheli görünmeye neden olabilir. Bu durumda, VPN bağlantınızı kesmeyi veya farklı bir bölge denemeyi düşünün. VPN kullanımınız Instagram’ın güvenlik politikasıyla da çelişebilir.

 1. Instagram Sunucu Sorunlarını Kontrol Edin

Uygulamanın sistemlerinde veya bulunduğu ülkede sorun yaşanabilir. Bunun testini sunucu test sitelerinden yapabilirsiniz.

 1. VPN ile Kontrol

Ekstra bağlantısı olmayan hesap sahiplerin yapacağı en iyi deneme VPN oluyor. Birde elle DNS tanımlayıp, modemlerini yeniden başlatmaları gerekiyor. Önce bunu deneyelim sonra VPN kullanırız. Bu da, Instagram açılmıyor sorununa yönelik en iyi deneme araçlarından biridir.

instagram acilmiyor sorunu 2
Instagram neden açılmıyor

İşlem Yapmadan Beklemek

Yukarıdakilerin denenmesinden sonra önereceğimiz iki seçenek olacak. Gerekli araştırma yapıldıysa ve sorun görülmüyorsa aklımıza gelen hesabınızda sorun yaşanması. Birincisi burada tarayıcı kullanarak hesabınıza giriş yapmaya çalışmalısınız. Eğer erişiminiz varsa, profil alanına girin ve daha önce eklemediğiniz oturum seçeneklerini ekleyin. Mail, telefon numarası ve Facebook ile bağlanma. İkinci olarak belki bir süreliğine engellendiniz ve hiç bir işlem yapmadan bir iki gün beklemek gerekiyor.

Instagram açılmıyor hatasına yönelik hazırladığımız makalemiz inşallah yararlı olmuştur.

Sonraki öneri makale konularımız:

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir