Instagram mesajlar kendiliğinden silinir mi ve geri getirme

blank

Instagram mesajları kendiliğinden silinir mi? Olabilir de olmayabilir de. Yazımızda nedenlerini anlattık ve silinen mesajları geri getirmek mümkün mü buna da yer verdik.

teknik destek

Instagram’a gelen yeni güncellemeler ile mesajlar üzerinde farklı işlemler yapılası mümkün kılınmıştır. Yapılan bu işlemlerden bir tanesi ise İnstagram’da gönderilen mesajın herhangi bir bildirim gitmeden silinebilmesi olmuştur. Bu özellik sayesinde gönderdiğiniz bir mesajı veya yanlış kişiye gönderilen bir mesajı silinebilmesi mümkündür.

Gelen bir mesajın aniden ortadan kaybolması bu mesajın gönderen kişi tarafından silindiğini göstermektedir. Yani kendiliğinden ortadan kaybolmaz. Mesajların kaybolması o mesajın gönderen kişi tarafından silinmesi ile mümkün olur. Bu da mesajın üzerine tıklayarak herkesten sil seçeneği işaretlenir ve mesaj ortadan kalkar.

Instagram kendiliğinden mesajlar silinir mi?

Mesajlar kendiliğinden silinebilir mi sorusuna bir ihtimal diyerek yanıtlayabiliriz. Olasılığı var ama bazı kişiler farklı amaçlarla sorduklarından buna emin olamayız. Olası aklımıza gelen sebepleri yazmaya çalıştık.

 1. Telefon üzerinden yapılan yanlışlıklar veya yanılmalar.
  • Telefonda önbellek uygulamasından yararlananlar ilgili uygulamanın seçimini kaldırmadıysa kısmi yapılandırmalara sıkıntı çıkarabilir.
  • Telefon uygulamalarına giriş instagram’ a dokunup ön bellek ve temizle gibi seçenekler kullanıldı ise geçici bir şeylerin silindiği gibi algılanabilir.
  • Cihazdan hesaba bağlı olan etkenlerin müdahale etmesi.
 2. Dış etkenden dolayı bilerek veya bilmeyerek silinmesi.
  • Virüs, erişim verdiğiniz bir uygulama ve telefonunuzu kurcalayan birisi.
 3. Uygulamanın kendi kendine silinmesi durumunda ise yeterli yer cihazda olmadığından öneri üzerindne veya bakım programı kullanılarak kaldırılması.
 4. Hesabınızdan veya geliştirici tarafında yaşanan aksaklıklar.
  1. Aşırı yapmış olduğunuz şeylerin sonucunda geçici bir zaman bir şeylere ulaşamama veya görünmemesi durumu oluşmuş olabilir.
  2. Şirketin yapmış olduğu çalışmalar yüzünden veya çıkarmış olduğu yeni bir güncellemenin peşinden çıkmış olması.
  3. Bölgenizle, ülke ve yurdışı bağlantılardan dolayı problemler yaşanabilir.

Silinen mesajlar tekrar nasıl yüklenir?

Mesajı silerken arşive ekle seçeceğine tıklandığı zaman o mesaj sizin listenizden alınarak arşive eklenir. Burada herhangi bir kişi ile yaptığınız konuşmayı silmenizdeki asıl fark arşivlediğiniz bu mesajları istediğiniz zaman geri yükleme fırsatı bulmanızdır. Fakat arşivlenmeyen ve doğrudan silinen mesajların geri yüklenmesi mümkün değildir. Bu nedenler daha sonra okuma ihtiyacı hissedebileceğiniz mesajları arşivleyerek daha sonra ulaşabilirsiniz.

 • Profile dokunun
 • Yukarıya çıkın
 • 3 Noktaya dokunun
 • Arşiv’ e girin

İndirip kontrol edebilir ve eğer erişime izin verilmezse bununla alakalı bir talep gönderme formu bulunuyor. Duruma göre talep gönderebilirsiniz.

instagram silinen mesajlar tekrar nasıl yüklenirinstagram mesajlar kendiliğinden siliniyor

Mesajları geri getirme programı

Instagram silinmiş mesajları geri getirme işlemi telefon üzerinden yapılmakta. Yani veri kurtarım işlemi telefonu bilgisayara bağlayarak veri kurtarma programı ile deneme. Kesin geri alınır diyemeyiz. Ama cihazda bazı verilere ulaşmak mümkün.

Alternatif bir başka yöntemde bazı sosyal uygulamalarla kişilerin paylaşımları yer alabiliyor. Sosyal ağları çeken bazı sitelerde dışa açık paylaşımları görmek mümkün.

Paylaşılanlar telefonda daha önce yer almışsa;

 • Kablo ile telefon bilgisayara bağlanılacak
 • Ücretli kurtarma yazılımı çalıştırılacak
 • Ekranda nelerin kurtarılabileceği seçilecek
 • Geri getirme dosya yeri kontrol edilecek
 • İşlem başlatıldığında bir şeye dokunmadan beklenilecek.

Instagram mesajlar kendiliğinden silinir mi ve geri getirme


Güncelleme Tarihi: 07 Mayıs 2021, 20:52

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!