Instagram #TBT UNF DM GT ve TKP nedir

Instagram' da #TBT, UNF, DM, GT ve TKP ne demek ne işe yarıyorlar? Instagram' da önemli bazı kısaltmalar. Örnek "UNF" unfollow' un kısaltması ve anlamı takibi bırakma.

Instagram #TBT UNF DM GT ve TKP nedir
müşteri hizmetleri

Son zamanlarda en sık kullanılan sosyal medya platformlarından bir tanesi hiç şüphe yok ki Instagram olmuştur. Bundan dolayı da Instagram'da bazı jargonlar oluşmaya başlamış, bu topluluğun üyesi olan kimseler bazı terimleri ve bazı fiilleri kısaltarak kullanmayı tercih etmiştir.

Instagram kullanıcılara bazı önemli kısaltmalar sundu. Bilinen bazı kısaltmaların ne işe yaradıklarına kısaca yer verdil.

Instagram #TBT UNF DM GT ve TKP nedir

Instagram kısaltmalar

Instagram TBT nedir? Gelelim kısaltmalara bunların arasında ilk olarak en sık kullanılan #tbt yer alır. TBT, bir kısaltmadır. Açılımı ise "throw back thursday" ya da "geçmiş perşembeye dönüş" söz öbeğini ifade eder. Ancak tek kısaltma bu da değildir. Buna ek olarak "unf" şeklinde de bir kısaltma mevcuttur ki bu da "unfollow" ya da "takibi bırakmak" anlamını taşır.

DM nedir? Mesajlaşmada sıkça kullanılan bir kısaltma: Dikkat çeken bir diğer husus ise "dm" kısaltmasıdır. "DM", "direct message" anlamına gelen bir kelimedir ve Türkçeye "doğrudan mesaj" olarak çevrilir. Tam olarak karşılığı ise "özel mesaj"dır. Bu da pek çok profilde ve pek çok yorumda üyelerin karşısına çıkabilir.

 GT nedir? Takipçilere ilişkin kısaltmalar: İnstagram adlı platformda takipçiler çok önemli bir yer tutar ve pek çok kişi tarafından takipçi sayısı prestij meselesi olarak algılanır. Hal böyle olunca da takipçiler ile alakalı da pek çok kısaltma mevcuttur. Bunlardan bir tanesi de "gt" olarak bilinir. Bu Türkçe bir kısaltmadır ve "geri takip" manasını taşır. Başka bir deyişle "takip edeni takip ederim" gibi algılanması icap eder.

Nihayetinde "tkp" adlı bir kısaltma da mevcuttur ki bu da tıpkı "gt" gibi Türkçe bir kısaltmadır. Bunun manası da "gt" ile aynıdır ve "takip" anlamına gelir.

müşteri hizmetleri
YORUMLAR
Gürol alkan
Gürol alkan - 2 yıl Önce

istagram yuzunden telefonum alt ust oldu istgramdan kameraya baglanamiyorum videolar oynatilmiyor uygulamayi kaldrip tekrar yükleme yapmak istiyorum olmuyor ancak telefona reset atınca yükleniyor bunun cozumu nedir