Instagram yazışma oluşturulamadı işlem engellendi hatası

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

Instagram yazışma oluşturulamadı hatası çıkan kullanıcıların bir kısmında kendi kendine sorun ortadan kalkıyor. Lakin askıda kalan hesaplarında olduğunu görüyoruz. Artı benzeri farklı metinlerle karşılaşılma durumunun da olduğunu söyleyelim.

Ad imageAd image

Çıkan uyarılardan bazılarının yaşadığı ilginç bir durum var. Daha önce mesajlaştığı kişilere mesaj gönderen kullanıcı daha önce göndermediği kişiye mesaj attığında başlıkta çıkan uyarı ekrana geliyor.

Instagram mesaj gönderemiyorum yazışma oluşturulamadı sorunu yaşayanlar için olası yapılacaklardan söz ettik. En son genelde olmayan problemlerde yardım adlı başlık üzerinden geliştiriciye yazabilirsiniz. Ekrandaki uyarı mesajını da eklemenizi öneriyoruz.

İşlem engellendi ne demek?

İşlem engellendi, Instagram’ da çok sık yapılan bir davranışın sonucu olarak geçici engelleme uygulandığında çıkan uyarı metnidir. Çoğunlukla sistem arızalarında karşımıza çıkıyor. Lakin kullanıcının yapmış olduğu şeylerden dolayı çıkma olasılığı da bulunuyor.

Yukarıdaki durum çıktığında bazen yasaklama süresi dolmasına rağmen hesap açılmayabiliyor.

Ad imageAd image

İlgili sorun bildiğimiz kadarıyla belli bir zaman her yıl yaklaşık 4-5 kez karşımıza çıkan kronik dediğimiz instagram hatalarından biridir. Çıktığında çok fazla kullanıcının bundan etkilendiğini görüyoruz. Beklenmedik fiziksel arızaların yanında yazılım kısmında da problemler gözlemlenebilir. İşlem engellendi çözümü için kesin olmamakla kaydı ile size bazı önerilerimiz olacak.

Peki uyarı sadece genelde mi çıkıyor? Tabi ki hayır. Sık sık olan bir durumdan bahsettik. Yani standart bir hata kodu mesajı diyebiliriz. Ama bazı zamanlarda çok ama çok az sayıda kişide görülebilen bir durumda olabiliyor. 

Kullanıcıları uygulamada zaman geçirirken, yaptıkları belirli işlemler sonucunda engellendi uyarısı ile karşı karşıya kalabilmektedir. Çoğunlukla farklı kullanıcıların hesaplarında yer alan fotoğraflar, beğenilmek istenildiğinde işlem engellendi mesajı alınmaktadır. Yaşanılan bu sorunun belirli nedenleri ve çözüm yolları bulunmaktadır.

Instagram yazışma oluşturulamadı hatası

Yazışma oluşturulamadı ne demek soruları bugün daha sık karşımıza çıkıyor. Anladığımız kadarıyla bazılarının böyle bir sıkıntıyla karşı karşıya kaldığını görüyoruz. Biz bir kaç kez denememize rağmen herhangi bir problem görmedik. Sadece gönderimlerde biraz bekletmenin dışında yaşamadık.

Birine mesaj attığınızda veya sohbet ettiğinizde karşınıza çıkabilen sistem arızalarından biri. Arıza çıktığında bazılarında böyle bir metin çıkmadan dönen simgelerle karşılaşılabiliyor.

Yukarıdakilerin olası çözümünü aşağıdakilere bakarak gidermeye çalışınız.

 1. Şu an farklı şehirlerde yaşayan kullanıcılarla görüşüp kontrol ediniz.
 2. Başka bir hesabınız varsa onla deneyiniz.
 3. Cihazınızı ve bağlantınızı değiştirerek deneyebilirsiniz.
 4. Ülke içinde yaşanan olumsuzluklarda vpn kullanabilirsiniz.
 5. Uygulamadan kaynaklı durumlarda kaldır yükle ve eski versiyonlara geri dönerek deneyiniz.
 6. Hesabınızın türünü değiştiriniz. Hesap adlı başlığı uygulamanın ayarlarından ulaşarak işletme gibi bir seçeneği tercih edebilirsiniz. Testten sonra geriye döndürürsünüz. Bir şeylerin silinmeyeceğini söyleyelim.
instagram yazisma olusturulamadi
Instagram yazışma oluşturulamadı hatası

Kişi kaynaklı aksaklıklar

Hesap sahibine bağlı aklımıza gelen olası durumlardan söz ettik ve test etmeniz için profilinizde bir şeyin değiştirilip hata alıp alınmadığına bakmak gerekiyor.

 1. Kullanıcıların yapmış olduğu kural dışı paylaşımlar.
 2. Aldığınız aşırı şikayetlerin bir sonucu çıkan uyarı denilebilir.
 3. Kullanılan yardımcı uygulamalardan kaynaklı engellemeler.
 4. Telefondan kaynaklı durumlar. (Yer yetersiz kalması, virüs bulaşması, çakışmalar…)
 5. Bazen telefon tarihinin yanlış olmasından dolayı hata mesajlarının çıkması.
 6. Kullanıcının çok sık yaptığı paylaşım veya beğeniler.
 7. Zararlı istekler alınması.

Uygulamayı kullanırken karşılaşılan engellenme mesajı, son dönemlerde oldukça fazla sayıda beğeni yapan ve bundan dolayıda hesabında bir anormallik olduğu düşünülen kullanıcılara gönderilmektedir. Bu tarz kullanıcıların daha fazla beğeni yapmasını engelleme amacıyla, instagram tarafından uyarı mesajı gönderilmektedir. Yapılmak istenilen her beğeni öncesinde, bu mesaj otomatik olarak ektana gelmektedir.

Olası görülen nedenlerden bazıları

Yukarıdakine benzer durumlar söz konusu ve bunlara ek olarak tahmini sıraladıklarımız daha da uzayabilir. Ayrıca bu mesajı belirli zamanlarda hiçbir işlem yapmadan da ekranda görünebilmektedir.

Burada yapılacaklar içerisinde en sık nedenleri yukarıda paylaştık. Instagram’ da paylaşılanları beğenme işlemi sırasında gelen, bu mesaj için yapılabilecek belirli işlemler bulunmaktadır. Cihaz kontrolü de yapmanızı öneriyoruz. Samsung’ da sorun var ama bakıyorsunuz Xiaomi’ de veya Huawei’ de o an için bir sıkıntı göremiyorsunuz. Tabi daha farklı sistemli cihazlarda daha farklı uyarı mesajı çıkabilir.

iPhone tarafında ise çıkıyorsa tahmini uygulamanın neden olduğu beklenmedik arızalar diyebiliriz. iOS tarafında çıkma olasılığı çok daha az olabiliyor. www.andronova.net

 1. Çok sık beğeni veya takip peş peşe yapmayın. Artık gün içerisinde de aynı şekilde.
 2. Yapılan yorumların çok sık olması veya fazla olması da şüphe uyandırabiliyor.
 3. Cihazınızdan anlamsız isteklerin gitmesi.
 4. Şüpheli paylaşımların yapılması.
 5. Topluluk kurallarına zarar veren paylaşımlar.
 6. VPN kullanılmasının yol açtığı sorunlardan biri olabilir.
 7. Instagram’ a bağlanılan uygulamalar veya bağlı web sitelerinden alakalı olma olasılığı var.

Bu sorun ile karşılaşan kullanıcılar, kendi sayfaları üzerinde bulunan üç noktalı kısma giriş yaparak, alt sekmelerde bulunan sorun bildir bölümüne yaşanan sıkıntı ile alakalı bildirim yapabilmektedir. İlgili bölümden yapılan bildirimler, 10 dakika ara ile iki kez gerçekleştirilebilmektedir. Kullanıcıların gerçekleştirdiği bu bildirim sonrası İnstagram tarafından, en geç bir iki saat içerisinde giderildiği söylense de pek inandırıcılığı bulunmuyor. Yeniden aynı sıkıntı ile karşı karşıya kalmamak için limit ve kuralları hakkında bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

İşlem engellendi çözümünde ek denenecekler

 1. Belli bir süre geçtikten sonra tekrar kontrol edin.
 2. Başka bir cihazdan ve bilgisayar üzerinden deneyin.
 3. Çıkan hata üzerinden bildirimde bulunun.
 4. Aşağıdaki adımları takip edin.

Başvuru tarafında ise;

 • Uygulamanın ayarlarına giriyoruz,
 • Yardımla devam ediniz ve sorun bildir’ e dokunun,
 • “Bir şey çalışmıyor” ve durumunuzu anlatan mantıklı bir seçeneğe dokunarak işleminizi tamamlayınız.
İşlem engellendi çözümü için iletişim
Instagram işlem engellendi çözümü
İşlem engellendi ne demek
Instagram işlem hatasını bildirme

Ceza veya geçici şüpheli durumlarda bir kısıtlamanın uygulanacağınız söyleyelim. Hesaplarla alakalı durumlarda profil alanında bilgilerinizi değiştirmeye çalışınız. Genelde burada değişiklik yapmanıza izin verilmeyecek. Beklemeniz gerekebilir. En iyi yöntemlerden biri hesap türü değişikliğinin yapılması. Bunu ayarlardaki hesap alanından yapabilirsiniz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
Türkçe