Instagram yeni bir giriş yapıldığını fark ettik

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Instagram yeni bir giriş yapıldığını fark ettik ne demek yazanlara gelen uyarı açıklamasında genellikle kullanmadığınız bir cihazdan giriş yapıldığını fark ettik şeklinde yazılı. Cihaz bilgisi, il ve ülke bilgisi detaylar içerisinde yer alır.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Ara ara sosyal medyadaki aksaklıkların sebeplerine ve çözümde ne yapılmalı bunlara değiniyoruz. Herhangi bir durumda başkalarının aynı durumla karşılaşıp karşılaşmadığını araştırmadan gerekli işlemlere yönelmeyin.

İçeriklerimizin bir kısmında gerekli uyarıları yapmamıza rağmen mail olarak hala aynı şeyleri soranlar oluyor. Maddeler halindeki paylaşımlarımızın bir çoğu farklı ağlar içinde geçerli oluyor. Bakıyorsunuz buna denk gelenlerden bir kaçı gelişi güzel gibi yorumlar yapıyor. Halbuki biz bunları daha denemeden ön yargılı bir yorumlama olarak görüyoruz.

Kullanmadığınız bir cihazdan giriş yapıldı

Daha önce hesabınıza girerken kullanmadığınız bir cihazdan giriş yaptığınızda bunu fark edildiğini belirten bir bilgilendirme mesajıyla karşılaşırsınız. Diğer türlü bilgilendirmelerde ise eğer daha önce buna yönelik bilgilendirme servisini açtınız ve gerekli düzenlemeleri yaptıysanız onlar içinde bilgi gelecek.

Yeni bir giriş yapıldığını fark ettik nedir bilmeyenlere veya kafası karışanlar için ufak bir açıklamada bulunacağız.

Kullanılmadığınız bir cihazdan giriş yapılması, Instagram hesabınızı açarken sık kullandığınız cihazların dışında bir cihazla erişim yaptığınızı belirten bir mesajdır. Şüpheli görülme olasılığında devreye girer ve siz yapmadıysanız gerekli iletişim kanallarını kullanmanız önerilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
instagram yeni bir giris 1
Instagram yeni bir giriş yapıldığını fark ettik

Hesabım çalınmış olabilir mi?

Uyarı gelmeden önce veya bir kaç saat içerisinde farklı bir yerden ve cihazdan oturum açmadıysanız büyük ihtimal çalınmıştır. Tabi üçüncü parti hizmetlere erişim izni vermiş olanlarda da buna benzer uyarı çıktığı oluyor. Hesabın üzerinde yetkilendirmeye göre bir kaç işlem yaptıkları oluyor. Reklam yayınlama, paylaşımda bulunma, veri erişimi, istatistik bilgilere ulaşma ve dahası.

Her ne şekil bir durumla karşı karşıya kalmışsanız, acil gerekli önlemlerin ve başvuruların yapılmasını öneriyoruz.. Tabi iş işten geçmemişse. Şifrenin değiştirilmesinin dışında hesaba ulaşmak için ek kapılarında kontrol edilmesi gerekiyor. Yedek kodlar, telefonla kod kullanımı, diğer sosyal ağların kullanılması ve dahası.

Hesaba erişim izni verilen siteler ve uygulamalar

Çok fazla kullanıcının bilmeden yaptığı işler oluyor. Özellikle teknoloji tarafında pek bilgisi olmayanların yapmış olduğu şeylerin sonucu büyük oluyor. Örnek hesaplarının çalınmasına neden olmanın dışında arkadaşlarının da bundan etkilenme olasılığı var. Dolandırıldıkları yetmez gibi buna alet olanlarda oluyor.

Erişime izin verilen yerlerin kontrolü için aşağıdaki bağlantıyı kullanın. Ayriyeten önceden verilen izinlerde bu alanda görülüyor.

  • instagram.com/accounts/manage_access bağlantısına girin,
  • Siteler ve uygulamalar alanına girin,
  • Ekli olanlar ve kaldırılanları kontrol edin.
instagram yeni bir giris 2
Hesaba erişim izinlerine bakma

Güvenlik tarafının yapılması ve duruma göre başvuru

Tüm dijital hesaplarda kullanılan yöntemler birbirine benzer. İki aşamalı faktör (sms ve uygulama kodları) ile doğrulama, erişim izinleri ve gerekli bildirim seçeneklerinin açılması.

Bankacılık ve sosyal hesaplara giriş yaptığınız cihazların güvenirliğinden emin olun. Herhangi bir yeri kullanarak yaptığınız işlemlerde şüpheli görülen davranışlar algılanma olasılığı var. Artı halka açık alanlarda kullanılan ortan internet bağlantılarından uzak durunuz. En azından önemli işlemlerde bu ağları kullanarak yapmayınız.

Instagram’ a sıkıntınızı iletmek için kullanılacak bağlantıların işe yaramadığında birde Facebook bağlantılarının kullanılmasını öneriyoruz. Artı mail destek adreslerinden de yararlanmanız önerilir.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.