Internet Explorer Proxy ayarları nasıl yapılır

blank

PROXY ne demektir. PROXY ayarları nasıl yapılır. İnternet Explorer, Chrome ve Firefox tarayıcılarında PROXY ayarlarına nasıl ulaşılır sorularının cevapları bu haberimizde…

teknik destek

Proxy nedir? Proxy kelimesini internet kullan her birey duymuştur. Peki bu kadar yaygın olarak kullandığımız bu kelime hangi anlama gelmektedir. PROXY kelimesinin türkçe karşılığı kısaca velik sunucu diyebiliriz. Vekil sunucuda internet bağlantısı gerçekleştirirken kullanılan bir nevi ara sunucudur. Bilgisayarınızda kullandığınız tarayıcılar tarafından kullanılan bu vekil sunucular eğer girmiş olduğunuz web sayfası vekil sunucu istiyor ise vu sunucular devreye girerek web sayfasının içeriğini tarayıcıya gösterir. Bu işlemden de anlaşılacağı üzere birer ara makina görevi görmektedirler bir web sayfasına direkt bağlanmak yerine bu vekil sunular aracılığı ile bağlanabilmektir.

Internet Explorer Proxy ayarları

Bağlandığınız makinalar web sayfaları bağlantı gerçekleştiren ana makinanın izini değil vekil olarak kullanılan sunucunun izini göreceklerdir. Bu şekilde kendinizi gizleyebilirsiniz. Özellikle burada tarif ettiğimiz yöntemi bilgisayar korsanları yoğunlukla kullanmaktadırlar. Ayrıca ülkelerinde herhangi bir internet kısıtlaması bulunan kişiler bu şekilde vekil sunucular kullanarak bu yasakları aşmaktadırlar. Bu tarz bağlantılar sizlere hız, kontrol, güvenlik, gizlilik ve asgari erişim gbi faydalar sağlamaktadır.

Proxy nedir sorusuna cevap verdikten sonra şimdide tarayılara geçelim. Proxyleri tarayıcılarda kullanabileceksiniz. Günümüzde web tarayıcısı olarak kullanılan bütün yazılımların proxy ayarları bulunmaktadır. Şimdi sırası ile anlatmaya başlayalım;

İnternet Explorer Proxy Ayarları

  • Internet Explorer simgesine tıklayınız. açılan ekrandan menü çubuğuna geliniz.
  • Tarayıcının sağ üst kısmında bulunan Araçlar seçeneklerine tıklayınız. Burada çark şeklinde göreceksiniz.
  • Açılan seçeneklerden internet seçeneklerine tıklayınız.
  • Bu seçenekler içerisinde bir çok sekme bulunacaktır. Buradan Bağlantılar sekmesine geliniz.
  • Bağlantılar sekmesinde bulunan Yerel Ağ Ayarları yazısına tıklayın
  • Yukarıdaki ekrandan sonra proxy ayarlarını yapabileceğiniz ekrana ulaşmış olacaksınız. Burada şuna dikkat edelim eğer farklı değerler girerseni modeminizde bulunan interneti kullanamayabilirsiniz bundan dolayı ayarları otomatik al seçeneğini aktif etmeniz tavsiyemizdir.

Internet Explorer Proxy ayarları

Chrome Proxy Ayarları

Menü – Ayarlar – Gelişmiş Ayarları Göster –  – Proxy ayarlarını değiştir

Mozilla Firefox Proxy Ayarları

Araçlar – Seçenekler – Gelişmiş –  – Ayarlar –  Vekil sunucu ayarları


Güncelleme Tarihi: 07 Mart 2017, 12:30

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!