iOS 7.1 Yayınlandı; iOS 7.1’in Tüm Detayları Burada!

Apple‘ın Eylül ayında iPhone 5S ile birlikte tanıttığı iOS 7 işletim sistemi çıktığı günden beri bir yıl içinde iOS işletim sisteminin almadığı güncellemeyi alarak şimdiye kadar Apple tarafından yapılmış en stabil işletim sistemi oldu.

teknik destek

Apple’ın en büyük güncelleme paketini oluşturan iOS 7.1 ile ilgili detayları ve bu ay içinde tanıtılacağını sizlerle buradan paylaşmıştık. Söylediğimiz gibi oldu ve Nisan ayında dağıtılacağı söylenen iOS 7.1 Mart ayı içinde yayınlanmış oldu. Peki 268 mega bayt büyüklüğündeki bu güncelleme paketinde ne gibi değişiklikler var.

 • Yeniden dizayn edilmiş telefon kapama, ekran kilidi açma animasyonları.

ios-7-1-power-button

slide-to-unlock

 • Uzun dikdörtgen tuş şekilleri dairesel tuşlara yerini bırakıyor.

phone-call-ui-ios-7 (1)

 • Arama yapılırken sayıların önüne bir (+) işareti getirilmiş ve yazılan numaraya farklı kullanım senaryoları oluşturulmuş. Bu özellik iOS tarafındaki en büyük eksiklikti diyebilirim.

new-icon-576x1024

 • iPhone 5S için Yeni Otomatik HDR Modu. Bu özellik sadece iPhone 5S ve sonrası cihazlar için gerçekleştirildi. Tahminlerime göre iPhone 6’nın da iOS 7 ile birlikte pazara sunulacağını düşünüyorum. Bu özellik ile HDR çekim modu da otomatiğe bağlanarak kamera yazılımının bizim için en doğru kamera ayarlarını yapmak için daha fazla seçenek sunuyor.

auto-hdr

 • iPhone 5S sahiplerinin artık çekim sonrası fotoğraflarının isteğe bağlı yedekleyebilmesi sağlanıyor.

burst-photos

 • Engelliler için daha fazla erişilebilirlik seçenekleri eklendi. (Bravo Apple)

text-only-buttons-2

 • JailBreak sonrası iOS 7’ye kazandırılan bazı özellikler de iOS 7.1 ile yasal şekilde Apple kullanıcılarına sunulmakta. Saanl butonların şeffaflık ayarları ve müzik uygulamasında aşağıdaki butonların kalın çerçeve içinde gösterilmesi de JailBreak’ten kalma bir durummuş gibi görünmekte.

reduce-white-point-ios-7

 • Parallax ile ana ekran da bulunan duvar kağıdına perspektif kazandırılması sağlanıyor. Hareketli duvar kağıtlarının da ayarlanması bu şekilde sağlanıyor. Yorumlara göre ise bu konuda Apple halen eksik ve başarılı bir çalışma sağlanamamış.

ios-7-1-perspective-zoom1

 • Klasör seçeneklerinde ve anaekran da aşağıda bulunan kısıma koyu mavi – gri gibi bir renk düzenmi seçilerek ikonların altındaki yazıların daha rahat okunması sağlanmış.

ios-7-1-hs-increasecontrast ios-7-1-increasecontrast

 •  Daha önceden belirttiğimiz Takvim uygulamasında liste görünümü seçeneği iOS 7.1 ile kullanıcılara sunuluyor.

calendar-ios-7-1-beta-2

 • Apple’ın sesli asistan hizmeti Siri artık farklı dillerde de konuşabiliyor. Bu diller arasında Avustralya İngilizcesi, İngiliz İngilizcesi, Japonca ve Çince (Mandarin Lehçesi) bulunuyor. Bunun yanında Siri’nin sizi ne zaman dinleyeceğini Home tuşuna basılı tutarak belirleyebiliyorsunuz.
 • Apple’ın klavye konusunda oldukça hassas olduğunu ve her yeni iOS sürümüyle birlikte daha kullanılabilir klavye seçeneklerini kullanıcılarına sunmakta. iOS 7.1 de klavye konusunda da çok küçük farklılıklar yapılmış. Yeni klavye biraz daha koyu renkte ve Shift+CapsLook tuşlarında değişikliğe gidilmiş. Dikkat edilmediği sürece fark edilemeyecek bu değişiklik için “kalite ayrıntıda gizlidir” diyorum.

keyboardchanges

 • iOS 7 ile birlikte tanıtılan iOS in the Car Optimizasyonundan sonra bu uygulamanın son hali CarPlay iOS 7.1 şle kullanıma sunuldu. iPhone 5, iPhone 5C ve iPhone 5S kullanıcıları araçlarında ki CarPay seçeneğini telefonlarından kullanabilecek.

volvo_carplay

 • iTunesRadio ile daha geniş ve kapsamlı müzik alternatifleri sunularak kullanıcıların beğendiği şarkıları yada albümleri ana ekrandan hemen alabilmeleri sağlanıyor.

itunes-radio-ios-7-new

 • Birçok performans artışı da güncellemenin olduğu iOS 7.1’i özellikle iPhone 4 kullanıcılarına şiddetle öneriyorum. iOS 7 ile birlikte 500 TL’lik Android telefonlara dönen iPhone 4 için özel bir çalışmanın yapıldığını da hatırlatalım. TouchID’nin daha hassas şekilde çalışması için de bir güncelleme iOS 7.1 de bizlere sunuluyor. Bu konuda sorun yaşayanlarınız varsa mutlaka iOS 7.1’e geçiş yapınız.
 • Safari konusunda da  bazı değişiklikler sunulmuş. Chrome da adres çubuğundan yapılabilen arama seçeneği artık Safari’de de mevcut. Gittikçe Android’e benziyor denilen iOS işletim sistemi yine Android işletim sisteminden önemli bir özelliği kendine klon etmiş gibi duruyor. Bu konudaki en büyük klonlama tabii ki Apple tarafından daha iyi hale getirilen bildirim ekranıdır. iOS 7.1 ile Safari wb browser bizlere daha hızlı ve stabil bir performans verecek.

safari-ios-7-placeholder-text

iOS 7.1’in getirdiklerine kısaca değindik. Apple bu güncelleme ile iOS 7’yi çok daha iyi bir hale getirdiğini bildiriyor. Güncelleme sonrası deneyimlerinizi lütfen hem bizimle hemde okuyucularımız ile paylaşın.

Kaynak: iphonehacks

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir