iPhone 5S Sorunları ile Geliyor

Andronova

Akıllı telefonlar hayatımıza girdiğinden beri sürekli gelişiyorlar ve bizimde hayatımıza büyük kolaylıklar sağlıyorlar. Nöbetçi eczanenin aranıp bulunması ve o noktaya bizi maps ile götürmesinden tutunda yeni telefonlardaki barometre, sıcaklık ve nem sensörü ile çocuğumuzun odasındaki nemi ölçmeye yarayan bir çok işe yarar uygulamayı günlük hayatımızın bir parçası olarak kullanıyoruz. Bu sensörlerin da her sensör gibi bir kalibrasyon süreleri var. Üst düzey donanım bilgisine sahip telefon kullanıcıları telefonlarını zaman zaman kalibre ediyorlar. Genelde son kullanıcı tüketiciler telefonlarına böyle bir kalibrasyon yapmadıkları için ve telefonları yere düşme gibi dış etkenlere maruz kaldığında bu sensörlerinde doğruluğu zaman içinde kaybolabiliyor.

Haberimize konu olan Apple’ın yeni telefonu iPhone 5S içinde böyle bir durum söz konusu fakat bu durum yere düşme gibi dış etkenlerden değil direkt üretim hatalarından dolayı kaynaklanıyor. Bazı kullanıcıların telefonlarını Apple’ a iade ederek telefonlarının değiştirilmesini istemeleri üzerine sosyal medyadan durumu bildiren kullanıcıların paylaştıkları fotoğraflarda haberin doğruluğunu kanıtlar nitelikte. Bu haber ile birlikte her iPhone 5S kullanıcısına telefonlarını mutlaka bir su terazisi ile kontrol etmelerini tavsiye ediyoruz. Sonuçta 3200 TL az bir para değil ve değişim işlemleri oldukça zaman alan sıkıntılı bir süreç.

Yukarıdaki resimde de görüldüğü üzere iPhone 5S, yatay pozisyonda düzlemi doğru olarak gösterirken hemen üstündeki su terazisinin ne kadar dışa doğru kaydığı bu problemi gözler önüne seriyor. iPhone 5 için böyle bir durum söz konusu değil. Bu durumda bu problemin ciddi bir donanım sorunu olduğunu anlayabiliyoruz. En basitinden şunu söylemek gerekirse bu problem basit bir yazılım güncellemesi ile düzeltecekmiş gibi durmuyor. Ülkemizde bu tarz bir sorunda telefonların değişim ve iade şartları ile ilgili şu anda herhangi bir prosedür bulunmuyor. Bu tarz hataların telefonlar satıldıktan sonra “kullanıcı hatası” adı altında değerlendirildiğini sakın unutmayın. Su geçirmez özelliğe sahip bazı telefonların su geçirmeleri ve hemen ertesinde firmaya garanti kapsamında gönderilmelerinden sonrada telefonların “kullanıcı hatası” olarak değerlendirildiğini ve bu konuda bir çok şikayet olduğunu da hatırlatmakta fayda var. Ülkemizde henüz “Apple Store” olarak temsil edilmeyen ve bayiler vasıtasıyla ürün satan Apple’ da da böyle bir durumla karşı karşıya kalabilirsiniz.

Apple büyük önem verdiği ve hareketimizi algılaması için yaptığı M7 işlemcisi ile büyük bir teknolojik yenilik yapmıştı. bu hatalardan sonra M7 ara biriminin nasıl çalışacağı da tam bir muamma. Bu hatalar büyük sipariş rakamlarının olmasından da kaynaklanıyor olabilir. Milyonlarca telefon siparişi alan Apple stokları ilk 3 günde bitirdi. Bu gün itibariyle telefon almak için apple.com adresine girenlere Apple sadece Ekim ayı içinde teslimat yapabileceğini bildiriyor ama tam bir tarih malesef veremiyor. İşte böyle bir üretim yüklenmesinin sonucunda bazı üretimsel hatalar da beraberinde gelebilir diye düşünüyorum.

Telefonun pusulasında da bazı sapmalar görünüyor. 8 ile 10 derecelik bir sapma zaten sorunlu olan Apple Maps’ i nasıl bir duruma sokacak tam bilemiyoruz. Telefonun ülkemizde satışına başlanması ile birlikte böyle sorunların, kalite ve prestijin önüne geçip geçmeyeceğini hep birlikte göreceğiz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir