iPhone 7 DFU Modu Aktif Etme DFU Moduna Nasıl Geçilir?

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

iPhone DFU modu nedir? DFU, cihazı yazılım güncelleme moduna almak için yapılan komutlara denir. Bazen bu moda cihazda oluşan yazılım kaynaklı sorunları çözmek için kullanılır?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

DFU modu, iPhone 7 öncesi modellerde her hangi bir sorunda ana ekran ve güç tuşlarına bazılı tutarak bu moda alma veya iTunes üzerinden yazılım geri yükleme işlemi yapılabiliyordu. Tabi artık bu tuşlar değişti.

iPhone 7 DFU modunu aktif etme: iPhone 7 cep telefonunu kapatınız. iTunes yazılımı açıkken Lightning kabloyu bilgisayar ve telefona bağlayınız.Sağ tarafta yer alan “Güç” tuşuna 3 saniye kadar basılı tutunuz.

Güç tuşuna basmayı bırakmadan “Ses kısma” tuşuna 10 saniye kadar basılı tutunuz. iTunes programında ilgili ekran geldiğinde düğmeleri bırakınız.

iPhone 7 DFU Modu Nedir ve Nasıl Kullanılır?

DFU (Device Firmware Update) modu, iPhone’unuzun yazılımını güncellemek veya geri yüklemek için kullanabileceğiniz özel bir moddur. DFU modu, iTunes veya Finder üzerinden cihazınıza daha derinlemesine erişim sağlar ve genellikle yazılım sorunlarını gidermek veya özel işlemler yapmak için kullanılır. iPhone 7’yi DFU moda almak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

DFU Modu Aktivasyonu Öncesi Hazırlıklar:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
 • İlk olarak, iTunes veya Finder (MacOS Catalina ve sonraki sürümleri için) uygulamasını bilgisayarınızda açın.
 • iPhone’unuzu USB kablosuyla bilgisayarınıza bağlayın.
 • Herhangi bir güncellemeyi veya yedeği tamamladığınızdan emin olun, çünkü DFU moda giriş yapmak cihazınızdaki tüm verileri silebilir.

iPhone 7’yi DFU Moduna Alma Adımları:

 1. iPhone’unuzu kapatın: iPhone 7’yi DFU moda almadan önce, cihazınızı tamamen kapatmalısınız. Cihaz kapalıyken devam edin.
 2. DFU Moduna Geçiş İşlemi:
  • Şimdi, iPhone’unuzu bilgisayarınıza bağlıyken, “Ses Kısma” düğmesine basın ve yaklaşık 3 saniye boyunca basılı tutun.
  • “Ses Kısma” düğmesini basılı tutarken, “Güç” düğmesine de basın ve her iki düğmeyi yaklaşık 10 saniye boyunca basılı tutun.
  • 10 saniyenin sonunda “Güç” düğmesini bırakın, ancak “Ses Kısma” düğmesine basılı tutmaya devam edin.
  • iPhone ekranı siyah olacak, ancak iTunes veya Finder’da bir iletişim penceresi açılmalıdır. Eğer böyle bir iletişim penceresi görüntülenmezse, DFU modunu yeniden denemelisiniz.

DFU Modundan Çıkma:

 • DFU moda başarıyla girdikten sonra, cihazınızın ekranı siyah olacaktır. Bu noktada, iTunes veya Finder’dan iPhone’unuzu geri yüklemek veya güncellemek için talimatları izleyebilirsiniz.

Notlar:

 • DFU moda girdikten sonra, cihazınızın ekranı tamamen siyah olacaktır. Bu normaldir.
 • DFU modu, dikkatlice uygulanması gereken bir işlemdir. Yanlışlıkla DFU moduna alınan bir cihazı geri getirmek zor olabilir.
 • DFU modunu kullanırken cihazınızdaki veriler silinebilir. Bu nedenle yedeklerinizi düzenli olarak almanız önemlidir.

DFU modu, cihazınızdaki yazılım sorunlarını düzeltmek veya özel işlemler yapmak istediğinizde kullanışlı bir araçtır. Ancak, bu modu kullanırken dikkatli olmalı ve talimatları doğru bir şekilde uygulamalısınız.

İşlemlerde her hangi bir sorunla karşılaşırsanız, iPhone cep telefonları için önerdiğimiz destek hattını arayarak yardım isteyebilirsiniz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir