iPhone 7 Ses Sorunu Tıslama Sesi Geliyor

Andronova
Yazar Andronova 6 Minimum Okuma

iPhone 7 kendi kendine ses çıkarıyor ve sanki tıslama sesi geliyor gibi. Apple çıkan sesler için her hangi bir açıklama yapmadı. Bu ses neden çıkıyor?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

iPhone 7 ve iPhone 7 Plus kendi kendine sesler çıkarıyor. Çıkan ses tıslama sesini andırıyor ve çıkan ses acaba hangi parçadan geliyor diye merak edenler için net olmayan bazı sebepleri sıraladık.  Garantisi varsa değişim talebi almak isterseniz büyük ihtimal olumsuz yanıt alacaksınız. İlk 10 gün içerisinde alının cihazlarda talep oluşturuluyor. Sonrasında 4. kez servise gönderildiğinde talep edilebilir.

Bu modeli kullanan biri olarak pek olumsuz bir tarafıyla karşılaşmadık. Genel olarak çoğu serisinde olduğu gibi yetersiz şarj süresi bizim için tek olumsuz tarafı oluyor. Tabi arada bir yazı silerken veya değiştirirken tamamen silmek zorunda kaldığımızı da ekleyebiliriz.

iPhone 7′ de Tıslama Ses Sorunu Mu Var?

Evet ne yazık ki iPhone 7 modelinin bazı telefonlarında tıslama sesi gelmektedir. Dikkatli olarak kulak verdiğinizde bu sesi duyabilirsiniz. Apple iPhone 7 modelinde yaşanan tıslama sesi ile ilgili herhangi bir resmi açıklama yapmadı.

Yalnız insanların aklına hemen iPhone 7 ‘de kullandığı işlemci geldi. Apple son telefonu iPhone 7’de A10 Fusion işlemcisini kullandı. A10 Fusion bu tarz bir sese sebep olabilir mi? Olma ihtimali yüksek fakat internet üzerinden biraz araştırma yaptığınızda A10 Fusion işlemcisinin masum olduğu ortaya çıkmaktadır. Peki işlemci kaynaklı değilse iPhone 7’den gelen tıslama sesinin sebebi nedir ?

A10 Fusion işlemcisinin ek bileşenleri bu sesin ortaya çıkma nedeni olabilir. iPhone 7 modelini Apple daha ince yapabilmek için tek kart kullanmıştır. Telefon içerisinde yer alan bir çok aksam bu incelik ve tek kart olayından dolayı birbirine yakın şekilde çalışmaktadır. Bu yakınlık bu tıslama sesinin oluşmasını sağladığı otoritelerce düşünülmektedir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Normalde elektronik aksamlar bu şekilde bir ses çıkarmasalar da bu kombinasyon bazen bu istenmeyen sesin oluşmasına sebep olabilmektedir. Bu durumda son kullanıcı olarak sizin yapabileceğiniz herhangi bir şey bulunmamaktadır.

iPhone 7 Ses Sorunları ve Çözümleri

iPhone 7, piyasaya sürüldüğü günden bu yana birçok kullanıcı tarafından tercih edilen bir akıllı telefondur. Ancak, bazı kullanıcılar zaman zaman iPhone 7’de ses sorunlarıyla karşılaşabilirler. Bu makalede, iPhone 7’de sıkça karşılaşılan ses sorunlarını ve bu sorunları nasıl çözebileceğinizi inceleyeceğiz.

 1. Hoparlör Sorunları:
  • Ses Kesilmesi: Hoparlörde ses kesintileri yaşıyorsanız, öncelikle cihazınızın hoparlörünün temiz olduğundan emin olun. Hoparlör üzerinde biriken toz veya kir, ses kalitesini etkileyebilir. Eğer temizlik sorunu değilse, cihazınızın yazılımını güncellemeyi deneyin. Güncellemeler, hoparlör sorunlarını çözebilir.
  • Hoparlör Çalışmıyor: Hoparlör tamamen çalışmıyorsa, kulaklık girişini ve hoparlörü kontrol edin. Arada bir gelen kir veya nem, hoparlörün çalışmasını engelleyebilir. Kulaklık girişini temizleyin veya cihazınızı bir süreliğine pirinç içine bırakarak nemin buharlaşmasına yardımcı olabilirsiniz.
 2. Kulaklık Sorunları:
  • Kulaklık Bağlantı Sorunu: iPhone 7’nin kulaklık girişi bazen kir veya çöp nedeniyle tıkanabilir. Sorunu gidermek için kulaklık girişini temizleyin. Ayrıca, farklı bir kulaklık deneyerek sorunun donanımsal mı yoksa yazılımsal mı olduğunu anlamaya çalışın.
  • Kulaklık Kontrol Sorunları: Bazı kullanıcılar kulaklıklarını taktıklarında ses kontrolünün çalışmadığını bildirmişlerdir. Bu durumda, Ayarlar > Genel > Erişilebilirlik > Dokunmatik > Dokunmatik Hareketler’i Kapat seçeneğini kullanarak bu sorunu geçici olarak çözebilirsiniz.
 3. Mikrofon Sorunları:
  • Karşıdaki Kişi Sizi Duymuyor: Eğer karşıdaki kişi sizi duymuyorsa, iPhone’unuzun mikrofonunun çalışıp çalışmadığını test edin. Sesli notlar uygulamasını kullanarak bir kayıt yapabilir ve sesinizin normal çıkıp çıkmadığını kontrol edebilirsiniz.
  • Mikrofon Kapanıyor: Bazı kullanıcılar telefon görüşmeleri sırasında mikrofonlarının aniden kapatıldığını bildirmişlerdir. Bu sorunu çözmek için yazılım güncellemelerini kontrol edin veya Apple Destek ile iletişime geçin.
 4. Yazılım Güncellemeleri:
  • iPhone’unuzun en son iOS sürümünü çalıştırdığından emin olun. Yazılım güncellemeleri, ses sorunlarını düzeltebilir.
 5. Sıfırlama ve Geri Yükleme:
  • Sorunlar devam ederse, iPhone’unuzu yedekleyin ve ardından Ayarlar > Genel > Sıfırla > Tüm Ayarları Sıfırla seçeneğini kullanarak fabrika ayarlarına sıfırlayın. Daha sonra yedeğinizi geri yükleyebilirsiniz.

iPhone 7 Ses Sorunu

Apple, büyük bir gösteri ile iPhone 7′ yi tanıtmıştı ve zaman zaman hem olumlu hem olumsuz eleştiriler gelmekte. Ama son çıkan sorun büyük haber olarak yayıldı. 7 Modellerde görülen tıslama ses sorununu ilk olarak Stephen Hackett, ortaya çıkarmıştı. Çoğu iPhone kullanıcısının acaba Apple, bu sesi duymadı mı?

Evet iPhone 7 kendi kendine ses çıkarıyor. Nedenini çok sayıda kişi varsayımlarla ortaya koydu. Bunun nedenlerinden bazılarına aşağıda yer verdik. Sizinde bir varsayımınız varsa yorum bırakabilirsiniz.  

 • İşlemci kaynaklı ya da devre bileşenlerinden kaynaklı olabilir.
 • Batarya da aşırı ısınma nedeniyle olabilir.
 • Anakart üzerindeki sürekli aktid olan parçalar ses çıkarabilir.
 • Elektrik akımının çok yüksek hızla akması nedeniyle olabilir.
 • Donanımsal manyetik dalgalanma nedeni yapabilir.
 • Aşırı kullanımlarda bu tars ses olabilir.
 • Hoparlör kaynaklı bir sorun olabilir.

Bu sorun şuan da satışta olan çok sayıda akıllı cep telefonlarında görülmemektedir. Apple, iPhone 7′ de kullandığı işlemci şuan en üst seviye işlemcilerden biri. Tahmini olarak bu ses işlemciden geliyor.

www.youtube.com/embed/DX_m_ohC5mI

iPhone 7 ses sorunu tıslama sesi geliyor
iPhone 7 ses sorunu tıslama sesi geliyor

Genel sorunlarda denenecek önerilerimiz:

 1. Başka hatla test
 2. Genelden sıfırlaya girip tüm ayarların sıfırlanması
 3. Yüklü uygulamaları teker teker silerek test
 4. Kulaklık ile deneme
 5. Fabrika ayarlarına sıfırlama
 6. Son olarak iTunes ile sıfırdan yazılım atın

iPhone 7 ses sorunu ve iPhone tıslama sesi geliyor sorunu için gerekli önerilerimiz bu kadar.

Sonraki: Telefonda WiFi Sürekli Kopuyor

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir