iPhone batarya şişme nedeni

iPhone telefonun bataryası neden şişer? Çoğunlukla yan sanayi ürünler nedeniyle. Bunun dışında taşınabilir şarj cihazları. Peki şişen batarya kullanılabilir mi? Kullanılırsa zararlı mı?

Andronova

Akıllı cihazların hayatımıza girmesi ile birlikte pek çok kullanıcı sorununu da beraberinde getirdiği bilinmektedir. Bataryalar daha öncesinde de cep telefonu kullanan kişilerin sıklıkla karşılaştığı bir sorun olmakla birlikte iPhone cihazlarında şişme olarak meydana gelen ve kullanıcıların şikayetçi olduğu bir durum olarak ortaya çıkmaktadır.

Bazı kullanıcılar 1 ay içerisinde sıfır bir bataryanın şişmesine neden olabiliyorlar. Orjinal olmayan şarj aletleri ve oto şarj aletleri bu sorunu hızlandırmakta. 

Şişmiş bir bataryanın kullanılması bataryanın patlamasına veya telefonun ekranına zarar verebilir. Ekran kırılabilir veya dokunmatik çalışmayabilir. 

iPhone bataryanın şişme nedeni

Batarya neden şişer? iPhone kullanıcılarının bataryalarında meydana gelen şişmelerin genel nedenlerine bakıldığı zaman;

  • Cihazın uzun süreli şarjda bırakılması.
  • Yan sanayi ürünü olan batarya kullanımı.
  • Cihazın şarj esnasında elektrik kesintisi sonucunda kısa devre yapması.
  • Çok sıcak ya da soğuk ortamlarda cihazın şarj edilmeye çalışılması.
  • Cihazın aşırı bir şekilde ısınma göstermesine rağmen kullanılmaya devam edilmesi genel etmenler arasında yer almaktadır.
  • Telefon şarja takılıyken telefon görüşmesi ve internet kullanımı.
  • iPhone cihazlarında oluşan batarya şişme durumu kapalı kasalarda genellikle bu sorun oluşmaz.

iPhone batarya şişme nedeni

iPhone batarya şişmesi nasıl anlaşılır?

Batarya şişme nedeni daha çok yan sanayi şarj aletlerinin kullanılması veya farklı cihazların şarj aletlerinin kullanılması. Çıkarılabilir bataryaya sahip olan cihazlarda bataryanın şişkinliğini anlayabilmek oldukça kolaydır. iPhone cihazlarının eski modellerinde yer alan çıkarılabilir batarya durumu bataryanın şişkinlik yapması esnasında arka kapağa baskı yapmasından anlaşılabilir.

Yeni nesil iPhone modellerinde ise çıkarılabilir batarya kasası mevcut olmadığından ötürü bazen iç kısımdaki bataryanın şişip şişmediği anlaşılamaz. Arka alüminyum kasalarda meydana gelen tümsekliğin görülmesi halinde cihazın en yakın Apple yetkili servisine götürülerek bakılması gerekir. Şişkinlik mevcut ise teknisyen tarafından cihaza yeni bir batarya takılarak eskisi gibi kullanılmaya devam edilir.
 


Güncelleme Tarihi: 22 Mayıs 2018, 15:25

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın