iPhone bu aksesuar desteklenmiyor olabilir hatası

Andronova
By Andronova
5 Minimum Okuma

İçeriğimizin temel konusu iPhone bu aksesuar desteklenmiyor sorunu. Mobil cihaz teknolojisinin en büyük problemlerinden biri olarak görülen pil sorunu en çok iPhone için geçerlidir. Hala bir iki gün şarj kullanım süresi sunmakta.

Sponsorlu reklam

Teknoloji ne kadar gelişir, telefonlar ne kadar güçlenirse, cihazların pil ömrü de ters orantılı olarak kısalıyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

iPhone kullanıcılarının da en çok şikayet ettiği pil ömrü konusunda bir kaç farklı alternatif piyasada mevcut. Şarjlı kılıflar, ekstra pil taşıma ya da şarj aküleri şu an piyasada mevcut olsalar bile, kullanıcılar daha cazip seçenekler istiyor.

Sponsorlu reklam

iPhone bu aksesuar desteklenmiyor olabilir sorunu

iPhone aksesuar desteklenmiyor sorunu Apple’ ın resmi yardım sayfasında yer alıyor. Orjinal şarj aleti veya orjinal olmayan kabloların bu uyarıyı verdiğini söyleyelim.

Yan sanayi kablo kullanımlarında sık sık uyarı alan modellerle karşılaşmışsınızdır. Şu an için eski modellerde pek uyarı verdiğini görmüyoruz. Lakin belli modellerde hala uyarı vermekte.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Peki yan sanayi kablo kullanımı ne gibi sorunlar çıkarır diye soranlar çoktur. Aklımıza gelenleri aşağıya ekledik. Lakin sadece bunlarla sınırlı olmadığını söyleyelim.

 • Öncelikle telefonun bataryasının ömrü erken kısalır.
 • İleride şarj dolum süresi uzar.
 • İleride şarj tam dolmama sorunu yaşanır.
 • İlerleyen zamanlarda şarj olmama sorunu yaşanır.
 • Bazen pilde şişme sorunu oluşur.
 • Pil seviyesi yanlış gösterme olasılığı var.
 • Yazılım tarafındaki olası aksaklıkları değerlendirmelisiniz.
 • Bir ihtimal donanım tarafında arıza meydana gelir. Örnek şarj soketi veya entegresi gibi parçalarda arıza çıkar.

Yukarıdakiler olacak diye kesin bir şey diyemiyoruz. Lakin en belirgin olanlar şarj süresinin kısalması, erken şarj bitmesi ve batarya şişme sorunu.

iPhone bu aksesuar desteklenmiyor 1
iPhone bu aksesuar desteklenmiyor olabilir

iPhone bu aksesuar desteklenmiyor olabilir kontrolleri

Yukarıdakilere bakarak gerekli düzenlemeleri yapın.

 • Öncelikle test adına başka kablo varsa onla kontrol edin. Artı kullandığınız kabloyu başka birden çok iPhone’ da deneyin.
 • Kullandığınız şarj cihazının ve kablosunun orjinal olduğundan emin olun.
 • Şarj adaptöründe arıza var mı diye kabloyu başka adaptörle deneyin.
 • Kablonun şarj soketine giren bölgede oksitleme veya yıpranma var mı kontrol edin. Tiner veya kolonya ile temizleyin. Tabi zarar vermeden işlem yapın. Bu bölge zamanla yıpranma sebebi ile soyulmalar yaşanır.
 • Telefonun yazılımında oluşan sorunların kontrol edilmesi gerekiyor. Varsa güncellemeye gidin. Duruma göre ayarlarda sıfırla alanından telefonun ayarlarını sıfırlayın. Burada karıştırmamanız gereken bir kaç alan var. Biz sadece ayarları sıfırlayacağız.
 • Sistemden alakalı olasılığı yüksekte sıfırla alanından cihazı fabrika ayarına döndürün.
 • Son olarak sıfırdan iTunes ile yazılım kurulumunu yapın.
iPhone bu aksesuar desteklenmiyor 2
iPhone şarj olmuyor

En aşağıdaki alanda bazı eski modellerde farklılık göstermekte. Biz yeni model kullandığımızdan ilgili başlık bu şekilde

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam
iPhone bu aksesuar desteklenmiyor 3
iPhone aksesuar desteklenmiyor sorunu

İkinci resimdeki sıfırla alanına girmeniz gerekiyor. Diğer seçeneğe dokunursanız o zaman tüm cihaz sıfırlar.

iPhone bu aksesuar desteklenmiyor 4
iPhone aksesuar desteklenmiyor hatası

Yazımızın devamında geçmişte pil ile alakalı geliştirilen teknolojilerden birine yer verdik.

iPhone pil süresinin uzatılması çalışması

Uzun bir dönemdir Apple tarafından yapılan pil geliştirme çalışmaları hala devam ediyor. Bir türlü uzun şarj süresine çıkamayan şirket yeni modellerde az da olsa bu süreyi uzattı.

Şirketin kullandığı teknolojide bir değişime gitmesi gerekiyor diye düşünüyoruz. Normalde bazı üreticiler cihaz ağırlaşmaması adına daha düşük piller kullandığı oluyor. Lakin zaten Apple’ ın telefonları yeteri kadar ağır.

iOS cihazlar için bağımsız çalışma

Red Dot tasarım ödülleri kazanan Mini Power isimli cihaz ise kullanıcılara ufak ve yüksek performans seçeneği sunmakta. Tsung isimli tasarımcı tarafından geliştirilen minik hap şeklindeki piller sayesinde telefonunuzun kullanım ömrünü uzuyor. Lakin bu ve benzeri çok sayıda çalışmanın sonucu umulduğu gibi olmadı.

iPhone üzerindeki Lightning girişini kullanarak bağlanan Mini Power telefonunuzun ömrünü, tercihinize göre, 2- 6 saat uzatıyor. Bu minik kapsül şekilli cihazların en güzel özelliği ise geri dönüşüm desteği vermesi. Ürünü kullandıktan sonra isterseniz atabilir, satın aldığınız yerden yenisi ile değiştirebilir veya şarj edebilirsiniz.

Cihaz çok uzun süreli bir ömür sunmuyor. Ama aniden ortaya çıkan önemli bir görüşme durumunda veya yolda kaldığınız anda bir telefon görüşmesi yapabilecek kadar bile şarjınızın olmadığı zamanları hatırlayın. Küçük boyutu sebebiyle her yere taşınabilecek bir cihaz olan Mini Power sayesinde bu gibi problemleri unutabilirsiniz.

iPhone bu aksesuar desteklenmiyor olabilir hatası için ne yapılmalı genel adımları yukarıda paylaştık. Aynı zamanda diğer önerdiğimiz başka bir haberimizse iPhone şarj çabuk bitiyor yazısına bakmanızı öneririz.

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak