iPhone kırılan ekran garantiye girer mi

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Apple iPad ve iPhone kırılan erkan garantiye girer mi ve kaybolan telefon garantiye girer mi? Hayır. Garanti şartlarına göre kullanıcının cihaza verdiği zararlar garanti kapsamına girmez. Peki sıfır cihazın değişimi?

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Hemen hemen tüm cihazlarda kullanıcı kaynaklı durumlarda garanti kapsamında ücretsiz yapılmamakta. Kullanıcı kaynaklı arızalarda, cihaz garanti kapsamında ücretli onarımlarla işleme alınmakta. Bazen servisler garanti kapsamında yapmakta. Bu servis yetkilisine kalmış bir durum.

Apple‘ ın cep telefonu ve diğer ürünlere verdiği garanti süresi 2 yıldır. Garantinin kapsadığı alanlar genelde üretim hatalı cihazlar için geçerli. Bu durum aynı zamanda yazılım hatalarını da kapsamakta. 

Apple cihaz değişim garantisi? Aldığınız ürün sorunluysa genelde 15 gün içerisinde değişim hakkına sahipsiniz. Bu süre geçtiyse cihaz yetkili serviste onarıma alınır. Servis onarım iş günü ise 20 gün. Ama 20 iş günü olarak hesaplanır. Bu süre dolduğunda ya  arıza giderilip cihaz kargolanmış / teslim edilmiş olması gerekiyor. Aksi takdirde ya yeni cihaz ya da cihaz bedeli ödenmekte. Ödeme yanlış hatılamıyorsam KDV hariç yapılmakta. Ama istenilirse tüketici hakem heyetine başvuru yapılarak talep edilebilir. Bu durum aynı zamanda birden çok servise giden cihaz içinde yasal başvuru düşünülebilir. 

iPhone kırılan ekran garantiye girer miApple cihaz değişim garantisicihaz değişimi yasal süreçiPhone ekran kırıldı garantiye girer mi

Kırılan iPhone ekran garantiye girer mi? Ne yazık ki girmez. Kullanıcı nedeniyle oluşan hatalar garanti kapsamında değil. Ama üretim kaynaklı ekran sorunlarında garanti kapsamında değişim ve onarım yapılmakta.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Peki kullanıcı kaynaklı ya da üretim kaynaklı olup olmadığı nasıl anlaşılır? Genelde servis laboratuvarında incelenerek tespit ediliyor. Sonrasında rapor tutanağı hazırlanıyor. Bu rapor kullanıcı isterse gönderiliyor. Ürün sahibi bu raporla istediği başka bir teknik serviste inceleme yaptırabiliyor.

kırılan ekran garantisi

Düşme sonucu kırılan erkan garantiye nasıl girer? Bunun için kasko dediğimiz işlem yaptırılabilir. Bu genelde ürünü aldığınızda size önerilir. Belli bir ücret karşılığında 1 yıl veya 2 yıl düşmeye ve darbeye karşı garanti kapsamında oluyor. İstenildiğinde daha sonra belli bir süre içerisinde kasko işlemi yaptırılabiliyor.

iPhone 5, iPhone 5s, iPhone 6, iPhone 6s, iPhone 7, Plus, iPhone SE, iPhone 8 ve iPhone X çalınan ve kaybolan telefon garantiye girer mi? 

Kayıp olan ve çalınan telefon garantiye girer mi? Hayır. Yine kasko yaptırdıysanız bu kapsama girebiliyor. Tabi kasko kapsama alanını incelemek lazım. Bu bazı paketlerde değişkenlik gösterebilmekte.

Yurtdışından alıan iPhone cihazlarda Türkiye garanti şartları alınan ülkeye göre değişmekte. Aşağıda bununla ilgili hazırladığımız haberimizi inceleyebilirsiniz.


Güncelleme Tarihi: 23 Nisan 2018, 16:20

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir