iPhone kurtarma modu nedir? Nasıl açılır?

media 8169

Telefonun ekranında Apple logosu takılı kalıyorsa veya açılışta sorun yaşıyorsanız kurtarma modu tam size göre. Bu mod ile sorunları çözebilirsiniz.

Andronova

Bilgisayarlardan bildiğimiz kurtarma modu iPhone cihazlar içinde mevcuttur. Yazılımsal olarak zarar gören cihazların kullanılabilir haline dönmesi için kurtarma modu kullanılır. Bu mod cihazdaki her şeyi siler. Bu yüzden işlemleri uygulamadan önce verilerin bir kopyasının alınması önerilir.

Apple marka cihazlarda yedekleme iki türlü yapılmaktadır. Bilgiler ya bir bilgisayar yardımı ile iTunes’a yedeklenir ya da A. Store kimliği ile iCloud’a yedekleme yapılır. Yapılan işlemlerden sonra yaşanacak yazılım problemlerinde işte bu alınan yedeğin çok işe yarayacağını belirtebiliriz.

iPhone kurtarma moduna nasıl alınır?

Öncellikle iPhone kapatılır. Kablo vasıtasıyla bilgisayara bağlanan cihazın aynı anda home tuşuna basarak açılması sağlanır. Cihaz bilgisayara bağlandıktan sonra bilgisayardan iTunes uygulaması açılır. Bu işlem yapılırken iTunes son güncellemeye sahip olmalıdır. Son güncelleme sağlanmamış olan program bazı işlemleri sağlamayabilir. Cihazın ekranında bilgisayar ile bağlantı kurulduğuna dair bir bildirim oluşunca home tuşuna basması bırakılır.

iPhone kurtarma modu nedir? Nasıl açılır?

Bu işlemler sağlandıktan sonra bilgisayarın ekranına iTunes kurtarma modunda bir iPhone buldu bildirimi gelecektir. Bu mesaj görüldükten sonra sıfırlama işlemine başlanabilir. Yanlışlıkla kurtarma moduna alınan iPhone’da home ve açma kapama tuşuna aynı anda basarak bu moddan çıkılabilmektedir. Geri Yükle veya Güncelle seçeneklerini görülünce güncelle seçilir. Verilerinizi silmeden iOS’ un yeniden yüklemesi çalışılır. Sonrasında aygıtınıza ilişkin yazılımı indirmesini beklenir. Yükleme 15 dakikadan fazla sürmektedir.

Kurtarma modu açma adımları

iPhone X, iPhone 8 ve Plus kurtarma mod ses açma butonuna basıp bırakın ve sonrasında ses kısma butonuna basıp bırakın. Bu adımları hızlı yapmanız gerekiyor.

iPhone 7 ile Plus kurtarma modu açmak için yan buton ve ses kısma butonuna aynı anda basılı tutunuz. Diğer modellerinde güç tuşu ve home tuşlarına aynı anda basılı tutarak gerçekleşir.


Güncelleme Tarihi: 26 Şubat 2021, 19:50

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın