iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır % 100 Olmuyor

Andronova
Yazar Andronova 9 Minimum Okuma

Çoğu kullanıcının Apple’ dan beklentilerinden biri yüksek pil kullanım süresidir. iPhone pil ömrü nasıl arttırılır adına çokça yazı ile karşılaşmışsınızdır. Bu içerikte, bir çok sitede karşılaştığınız önerilere denk geleceksiniz ama belki içlerinden bazıları daha önce karşılaşmadığını bilgiler olabilir.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Apple çıkardığı bir çok sürümle baştan aşağıya tasarımda değişimlere gitmiştir. En büyük değişimleri iOS 8 ve 10 ile yaptığını düşünüyoruz. Eski tasarımlara göre çok şey kattığı yeni sürümlerde bu aralar özellikler üzerinde durulmakta. Şirket görselliği büyük oranda geliştirirken pil tüketiminizi hızlandıracak bir çok farklı özelliği hizmetinize sundu. Her ne kadar pil üzerinde oynadığı oyun ortaya çıkmış olsa dahi gereken cezayı itibar zedelenmesi ile aldı.

iOS dendiğinde bizim ilk aklımıza gelen güvenlik kısmı oluyor. Zaten bizim tercih etmemizdeki asıl sebepte bu. Bizde bir çok kullanıcının istediği gibi daha uzun şarj süresini istiyoruz.

iPhone Pil Ömrünü Arttırma: İpuçları

1. Parlaklık Ayarlarını Optimize Edin:

Ekran parlaklığını cihazların pil tüketimini önemli ölçüde etkiler. Otomatik parlaklık ayarını etkinleştirerek çevresel ışığa tepki vermesini sağlayın. Ayrıca, gereksiz yere yüksek parlaklık kullanımından kaçının.

  • Ayarlardan “Ekran ve Parlaklık” seçeneğine gidin ve “Otomatik Parlaklık” seçeneğini etkinleştirin.

2. Arka Planda Çalışan Uygulamaları Kontrol Edin:

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Arka planda çalışan uygulamalar pil ömrünü hızla tüketebilir. Bu uygulamaları kapatmak için:

  • Ayarlardan “Genel” seçeneğine gidin ve “Arka Planda Uygulama Yenileme”yi devre dışı bırakın.
  • Arka planda çalışması gerekmeyen uygulamaları elle kapatın.

3. Konum Servislerini Yönetin:

Konum servisleri, sürekli olarak konumunuzu takip eden uygulamaları pil açısından zorlayabilir. İhtiyacınız olmayan uygulamaların konum servislerini kapatın.

  • Ayarlardan “Gizlilik” seçeneğine gidin ve “Konum Servisleri”ni yönetin.

4. Push E-posta Ayarlarını Değiştirin:

E-posta hesaplarınız sürekli olarak yeni e-postaları kontrol ediyorsa, bu pil tüketimini artırabilir. E-postalarınızı manuel olarak kontrol edecek şekilde ayarlayın veya “Alma” sıklığını düşürün.

  • Ayarlardan “Posta” seçeneğine gidin, hesaplarınıza dokunun ve “Alma” sıklığını ayarlayın.

5. Kablosuz Bağlantıları Kapatın:

Bluetooth, WiFi ve Hücresel Veri bağlantıları gereksiz yere pil tüketebilir. İhtiyacınız olmadığı zamanlarda bu bağlantıları kapalı durumda tutun.

  • Kontrol Merkezi’ni açın ve Bluetooth veya WiFi’yi kapatın.
  • Ayarlardan “Hücresel” seçeneğine gidin ve gereksiz uygulamaların hücresel veri kullanımını sınırlayın.

6. Bildirimleri Yönetin:

Çok sayıda bildirim almak, ekranın sık sık açılmasına neden olabilir. Bildirimleri düzenleyin ve yalnızca önemli bildirimleri etkinleştirin.

  • Ayarlardan “Bildirimler” seçeneğine gidin ve uygulama bildirimlerini özelleştirin.

7. iOS Güncellemelerini Yapın:

Apple, yeni güncellemelerle pil ömrünü artırmak için çeşitli iyileştirmeler yapar. Her ne kadar bu böyle olması gerekirken, Apple’ ın bu konuda bir sabıkası var. Bir dönem yeni cihazlara geçiş yapılması için bazı modellerde yavaşlamaya gittiği tespit edilmişti.

  • Ayarlardan “Genel” seçeneğine gidin ve “Yazılım Güncelleme”yi kontrol edin.

Bu ipuçları, cihazın pil ömrünü artırmada size yardımcı olacaktır. Ancak unutmayın ki her kullanıcı farklıdır ve pil ömrü kullanıma bağlı olarak değişebilir. İhtiyacınıza göre bu önerileri uyarlayarak en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

iPhone Pil Ömrü Nasıl Arttırılır Cevabı

Ekran Tarafında Kontrol

Akıllı telefonların pil tasarrufu için en önemli kısımlardan birisi ekranınızdır. Duvar kağıdınız pil harcamasında etkili etmenlerden birisi. Daha koyu renkli duvar kağıtları veya tamamen siyah bir arka plan kullanarak pil tüketiminizi azaltabilirsiniz.

Ekranınızın parlaklık ayarları ise çok önemlidir. Bulunduğunuz ortamın ışığına göre ayarlayacağınız ekran parlaklığı şiddeti, gereksiz yere yüksek miktarda pil tüketmenizi engelleyecektir. Eğer elle ayarlamak istemezseniz, otomatik ekran parlaklığı seçeneği ile bu ayarı telefonunuzun kendisinin yapmasını sağlayabilirsiniz.

Konum ve İnternet Ayarı

Hem Konum Servisleri hem de WiFi, sürekli arka planda çalışan özellikler olduklarından çok fazla pil tüketiyor. Bu sebeple ayarlarınızı kontrol etmeniz gerekiyor.

Konum servislerinin bazı özelliklerini kapatmak için cihazın ayarlarında yer alan Gizlilik->Konum Servisleri kısmından bazı özelliklerin kapatılması yararlı olacak. “iPhone’ umu Bul” adlı özelliğin Konum Servisleri üzerinden çalıştığı için tamamen kapatmamanızı öneriyoruz.

Wifi servisinin pil tüketimini azaltmak için ise WiFi->Ağlara bağlanmadan sor” seçeneğini seçerek pil ömrümden tasarruf edebilirsiniz.

Arka Planda Çalışan Uygulamalar

Cihazınızın arka planında çalışan her uygulama ve eklenti pil ömrünüzün kısalmasına sebep oluyor. Bunun önüne geçmek ise oldukça basit.

Eklentilerin gönderdiği bildirimleri “Ayarlar->Bildirimler” kısmından kapatarak pil tasarrufu sağlayabilirsiniz.

Bazı uygulamalar siz açmasanız bile arka planda çalışarak pilinizin daha hızlı bitmesine sebep olurlar. Bunu engellemek için “Genel->Arka planda Uygulama Yenile” seçeneğini kapatmanız gerekiyor.

Cihazınızdaki otomatik güncelleme seçeneği de arka plan üzerinde çalışarak pilinizi tüketir. “iTunes / AppStore->Otomatik İndirme->Güncellemeler” kısmına giderek otomatik güncellemeleri kapatmanız cihazınız için az çok uzun ömür sağlayacak bir etken olacak.

Gereksiz tüm uygulamaların ve dahili hizmetlerin arka tarafta çalışmasını engellemenizi öneriyoruz.

Artı yüklenen bir çok uygulamanın hem performans açısından hem batarya verimi açısında büyük önem taşıdığını belirtelim. Uyumsuz çalışanlar ve birbirini etkileyenlerin sistemde bir çok aksaklığı ortaya çıkarır.

iPhone erkenden şarjı bitiyor sorunu için yazı devamında telefonun kullanımla alakalı önemli notları paylaştık.

iPhone sarj cabuk bitiyor 2
iPhone pil ömrü nasıl arttırılır?

Herhangi bir işleme kalkışmadan önce, cihazın pil sağlık durumuna bakın ve gereksiz olan uygulamaları kaldırın.

iPhone Şarj Çabuk Bitiyor Önerileri

Apple iPhone şarj erken bitiyor telefonun şarkı erken tükeniyorsa bunun nedenlerini analiz ederek çözüme ulaştırabilirsiniz. Eğer batarya kaynaklıysa ve yeni batarya alacaksanız aynı hataları yapmazsınız.

Telefonlarda şarj erken bitiyorsa veya pil şarj seviyesi yüksek ve bir anda aşağı iniyorsa genel nedeni telefonu düzensiz şarj edilmesi ve yan sanayi şarj cihazların kullanılması. Şarj bitmeden telefonu şarja takmayın. Her bir bataryanın belli bir şarj etme ömrü var. Örnek 3000 kez gibi.

Bir batarya ömrünü tamamlamak üzeriyse ya da sorun varsa tamamen şarjı bitirmeden şarja takılması gerekiyor. Eğer telefonun şarjı tamamen bitti ise artık şarj olma olasılığı var. Telefonun ekranında şarj simgesi çıkar ama şarj olmaz. Örnek iPhone’ da sadece şarja tak ya da pil uyarısı verir. Öneri minimum şarj seviyesi %5 olması.

iPhone Batarya Ömrünü Arttırma Önerileri

iPhone batarya erken bitiyor, şarjı kendiliğinden bitiyor diyorsanız şayet GSM İletişim teknisyenleri aracılığıyla bu problemlerin nedenleri ve çare yöntemleri paylaşılmıştır. Tüm bataryalarda yaşandığı gibi iPhone mobil cihazların bataryasının da bir kullanım ömrü olmaktadır. Akıllı telefonunuzu ilk satın alındığında şarjı uzunca bir müddet (Mesela 24 ile 48 saat aralığı) gittiğinde kullanım sayısından başlayıp zaman geçtikçe bu müddet kısalır. Örnek vermek adına 300 kullanımın ardından bu müddet bir kaç saat dilimine dek düşmekte. Dolayısıyla bataryanın dolma sayısının aksine orantılı bir biçimde şarj dayanma süreci de zaman ilerledikçe azalır.

Düzensiz şarj doldurmalarından uzak durunuz. Şarjdan çıkardıktan sonra yeterli şekilde pil seviyesi varsa tekrar takmamanızı öneriyoruz. Bir çok kullanıcının şarjdayken cihazı çıkarıp biraz sonra tekrar taktığını görüyoruz. Bilmediğiniz önemli husus ise her bataryanın belli bir şarj limit sınırı vardır. Yani diyelim ki, 1000 kez şarj özelliği bulunmakta ve her şarja takıp çıkardığınızda bir hakkınızı yok olacak.

Batarya Şişmesi Sorunu

iPhone mobil cihazlarda karşı karşıya gelinen bir başka problem ise bataryanın şişmesidir. Mobilin çok fazla ısınması neticesinde veya kullanım yanlışlarından ötürü batarya şişmesi yaşanabilir. Bu problem direkt şekilde şarj müddetini tesir etmekte ve bataryanın tükenmesine neden olur. Batarya şişmesi benzer esnada anakart ile ekrana bası uygulayarak daha fazla tahribatların oluşmasına neden olabilir. Cihazınızda batarya şişmesini fark etmek adına mobilin profesyonel bir Apple teknisyeni aracılığıyla açılmasıyla kontrol edilmesi gerekir. Doğal olarak şişme çok ise kasada belirgin şişlik gelişebilir ve ekranın kasa bölümünden ayrılmasına neden olabilir.

Orjinal Olmayan Şarj Aletlerinin Kullanılması

Özgün olmayan şarj aletinin değerlendirilmesi şarjın kısa süre içinde bitmesine etkili faktörlerden biridir. Apple’ın akıllı cihazlarına hususi şekilde üretimde bulunduğu şarj aletlerinde değerlendirdiği amper ölçüsü ve teknolojisi ortadadır. Araba şarj aletinin ve özgün olmayan şarj aletinin değerlendirilmesi batarya ömrünü azaltan ve şarj müddetini azaltan faktörlerden biridir.

Telefon ayarlarındaki pil sağlığını ara ara kontrol ederek kullanımlarınıza daha dikkatli olacağınızı düşünüyoruz.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir