iPhone telefonda touch ID parmak izi algılamama sorunu

Andronova
By Andronova
3 Minimum Okuma

iPhone’ların parmak izi okuyucuları, telefonun güvenliği için oldukça önemlidir ve birçok insanın hayatında önemli bir rol oynar. Ancak, bazı kullanıcılar iPhone’larının parmak izi okuyucularının çalışmadığından şikayet edebilirler. İçerikte, iPhone parmak izi algılamama sorununa yanıt bulacağız.

Sponsorlu reklam
 1. Parmak izi sensörünü temizleyin: Parmak izi sensörü, cihazın yüzeyiyle temas halinde olduğu için zamanla kirli hale gelebilir. Bu da sensörün düzgün bir şekilde çalışmamasına neden olabilir. Parmak izi sensörünü temizlemek için birkaç kez yumuşak bir bezle silin.
 2. Parmak izi kaydını silin ve yeniden kaydedin: iPhone’unuzdaki parmak izi okuyucunun sorun yaşadığı durumlarda, kaydedilmiş parmak izleri hatalı okunabilir. Ayarlar menüsünden Parmak İzi seçeneğini seçin ve kaydedilmiş parmak izlerini silin. Ardından, sensörü yeniden öğrenmek için parmak izinizi yeniden kaydedin.
 3. Yeni bir profil oluşturun: Yeni bir kullanıcı profili oluşturarak, iPhone’unuzun parmak izi okuyucusunu yeniden tanıtabilirsiniz. Ayarlar menüsünden Genel seçeneğini seçin ve ardından Sıfırla seçeneğine dokunun. Yeni bir profil oluşturmak için talimatları izleyin.
 4. Güncelleştirmeleri kontrol edin: iPhone’unuzda yazılım güncellemeleri mevcut olabilir. Ayarlar menüsünden Genel seçeneğini seçin ve ardından Yazılım Güncelleme seçeneğine dokunun. Güncellemeleri kontrol edin ve mevcutsa yükleyin.
 5. Apple Destek Merkezi’ne başvurun: Tüm yukarıdaki adımları denediniz ve hala parmak izi sensörünüz çalışmıyorsa, Apple Destek Merkezi’ne başvurmayı düşünebilirsiniz. Uzmanlar, sorununuzu çözmek için size yardımcı olabilirler.

iPhone’unuzdaki parmak izi okuyucu sorunları, yukarıdaki adımlarla kolayca çözülebilir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Touch ID parmak izi algılamama sorunu

Apple firmasının oluşturduğu  iTunes Store, App Store ve iBooks Store gibi sistemlerde satış işlemlerinde sizlere kolaylık sağlayan bir yöntemdir. Bazende bu sistem çalışmadığı durumlarda kullanıcılarına çile çektirebilmektedir. Peki bu parmak izi algılama işlemi olan Touch ID neden çalışmayabilir?

Sponsorlu reklam

Apple telefonlarda touch ID probleminin çözümü

 • Bazı standart sorunlar olabilir. Bunlar Dokunmatik kimliğinizin ıslak olması ya da parmağınızın algılamayı engelleyecek kadar kirli olması. Bu sorunları genellikle insanlar bir aktivite yaparken yani ellerini kirlettikleri bir işle uğraşırken yaşamaktadırlar. Ayrıca parmağınıza sürmüş olduğunuz yağ veya kremlerde bu duruma sebebiyet verebilir. Bu durumda parmağınızı temizleyip kurutup tekrar deneyiniz.
 • Diğer sorun ise Touch ID’yi yeniden kalibre ediniz. Kalibre için aşağıdaki adımları takip ediniz.
 • Son olarka ise parmak izi okutacağınız bölgeyi mikrofiber bez ile temizleyiniz 
iPhone telefonda touch ID parmak izi algılamama sorunu
iPhone telefonda touch ID parmak izi algılamama sorunu
 1. İlk olarak iPhine veya iPad cihazınızda Ayarlar > Touch ID ve Parola bölümüne giderek parolanızı girip sistemi açınız.
 2. Daha sonra girerken sorun yaşadığınız parmak izini siliniz. Bu işlem için “Parmak İzini Sil” yazısına tıklayınız.
 3. Ardından tekrar parmak izi tanımlamak için Parmak İzi Ekle yazısına tıklayarak yeniden parmak izini tanımlayınız.
 4. Bu işlem sırasında sistemin sizden istediklerini yaparak parmak izini tanımlama işlemini bitiriniz.
 5. Sorun hala devam ediyorsa Ayarlar / Genel / Sıfırla / Tüm Ayarları Sıfırla
 6. Durum yine aynıysa Ayarlar / Genel / Sıfırla / Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak