iPhone telefonda touch ID parmak izi algılamama sorunu

Apple marka iPhone 7, iPhone 6, iPhone 5 ve iPad modellerinde Touch ID parmak izi okuyucusunda yaşanan sorunları nasıl çözebiliriz? Parmak izi algılamıyor çalışmıyor.

Andronova

Apple ülkemizde ve dünyada en çok satışı olan mobil cihaz markalarından biridir. Apple mıkbil sektöründeki ilerleyişini sürdürmeye devam etmektedir. Firma amiral gemisi olan iPhone modelinin son telefonu için hazırlıklarına başladı. Apple firmasının daha önce çıkarmış olduğu cihazlarda kullanılan Touch ID’nin görevini yapmaması durumunda bu sorunu nasıl çözüme kavuşturabileceğiniz bu haberimizde..

Touch ID nedir? ilk önce bus ronuza cevap vererek yazımıza başlayalım. Touch ID kullandığınız akıllı telefonda bulunan kilitli ekranı açarken kullandığınız parmak izi algılayıcısıdır. Touch ID sistemini Apple iPhone 5S ve sonrasında modelerinde kullandığı ayrıca iPad Pro, iPad Air 2 veya iPad mini 3 gibi modellerde de olan bir sistemdir.

Touch ID parmak izi algılamama sorunu

Apple firmasının oluşturduğu  iTunes Store, App Store ve iBooks Store gibi sistemlerde satış işlemlerinde sizlere kolaylık sağlayan bir yöntemdir. Bazende bu sistem çalışmadığı durumlarda kullanıcılarına çile çektirebilmektedir. Peki bu parmak izi algılama işlemi olan Touch ID neden çalışmayabilir?

Apple telefonlarda touch ID probleminin çözümü

  • Bazı standart sorunlar olabilir. Bunlar Dokunmatik kimliğinizin ıslak olması ya da parmağınızın algılamayı engelleyecek kadar kirli olması. Bu sorunları genellikle insanlar bir aktivite yaparken yani ellerini kirlettikleri bir işle uğraşırken yaşamaktadırlar. Ayrıca parmağınıza sürmüş olduğunuz yağ veya kremlerde bu duruma sebebiyet verebilir. Bu durumda parmağınızı temizleyip kurutup tekrar deneyiniz.
  • Diğer sorun ise Touch ID’yi yeniden kalibre ediniz. Kalibre için aşağıdaki adımları takip ediniz.
  • Son olarka ise parmak izi okutacağınız bölgeyi mikrofiber bez ile temizleyiniz 

iPhone telefonda touch ID parmak izi algılamama sorunu

  1. İlk olarak iPhine veya iPad cihazınızda Ayarlar > Touch ID ve Parola bölümüne giderek parolanızı girip sistemi açınız.
  2. Daha sonra girerken sorun yaşadığınız parmak izini siliniz. Bu işlem için “Parmak İzini Sil” yazısına tıklayınız.
  3. Ardından tekrar parmak izi tanımlamak için Parmak İzi Ekle yazısına tıklayarak yeniden parmak izini tanımlayınız.
  4. Bu işlem sırasıdan sistemin sizden istediklerini yaparak parmak izini tanımlama işlemini bitiriniz.
  5. Sorun hala devam ediyorsa Ayarlar / Genel / Sıfırla / Tüm Ayarları Sıfırla
  6. Durum yine aynıysa Ayarlar / Genel / Sıfırla / Tüm İçerikleri ve Ayarları Sil


Güncelleme Tarihi: 15 Nisan 2017, 12:58

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın