iPhone tüm ayarları sıfırla ne demek ne işe yarar

blank

iPhone tüm ayarları sıfırla ne demek ve nasıl yapılır şeklinde soranlar oluyordur. Bu işlem yeni iOS güncellemesinden sonra biraz değişti. Bunu bilmeyenlerin sayısı çok denilebilir. İlgili seçeneğin alanına girildiğinde mevcutta olanlarla her zaman karıştırılmıştır.

teknik destek

Tüm ayarları sıfırla, iPhone’ un içeriği silinmeden mevcut ayarlarını saptanmış denilen değerlere döndürülür. Bu işlem için cihazın orjinal ayarları olarak dönüldü diyebiliriz. Olurda yaptığınız ayarların silinmesini istemiyorsanız o zaman iPhone yedeği alınması gerekir.

Yazıda bu işlemin önemini örneklerle anlattık ve sonunda resimli anlatımı ekledik. Gerçekten veriler silinmeden format atma gibi bir işlem denenebilir. Tabi aynı alanda formatlama ayarlarının da olduğunu belirtelim.

iPhone tüm ayarları sıfırla ne işe yarar?

Çoğunlukla cihazda oluşan önemsiz yazılım sıkıntılarında denenen ilk yöntemdir diyebiliriz. Tabi bu seçeneğin ne işe yaradığını bilenler için bu geçerlidir.

Örnek cihaz kendi kendine yeniden başlatıyor, uygulamalar kendiliğinden kapanıyor, ana ekran yerleşimde sıkıntı yaşıyorsanız, uygulama kaldırılmıyorsa, telefon ayarlarında bir şeyi değiştiremiyorsanız ve bunlara benzer çoğu hata için çözüm niteliği taşır.

Geçici bir çok problemde işe yaradığını görebilirsiniz. Lakin en etkili olan ağla ilgili olan seçenektir. Bağlantıyla alakalı çok sayıda durumda tercih edilir.

Tüm ayarları sıfırla neleri siliyor?

Silinen bir şey yok sadece ayarlar başa dönüyor. Aşağıda sıfırlanan bölümlere bakarak ne demek istediğimizi daha iyi anlayacaksınız.

 1. Telefonun konum ayarı.
 2. Klavyenin sözlüğü.
 3. Ana ekranda yapılan yerleşim.
 4. Apple Pay ve buna benzer tüm ödeme ayarları.
 5. Gizlilik ayarı.
 6. Ağ ayarınında sıfırlandığı belirtiliyor. Yani ağla ilgiliayarların silindiği anlamına geliyor. Örnek daha önce bağlanılan wifi ağının kayıtlı bilgileri sıfırlanır. Tekrardan şifre girilmesi gerekir.  

iPhone tüm ayarlar nasıl sıfırlanır?

İşleme başlamadan önce yaptığınız değişiklerin kalkacağını belirtelim. Örnek ayarlanan zil sesi kalkar, ekran görüntü ayarları sıfırlanır, seçilen mod eskisine döner, bildirimler orjinal ayarlarına döner ve duvar kağıdı silinecek. Biraz daha örnek verebiliriz ama bunlar yeterli olduğunu düşünüyoruz. Peki nasıl yapılır?

 1. Telefonun ayarlarını açmak için çark simgesine dokununuz.
 2. İkinci bölüm ise “Genel” olacak.
 3. En aşağıya doğru gelin ve “Sıfırla” açılsın.
 4. Gelecek bölümdeki hiç bir seçeneğe dokunmadan tüm ayarları sıfırlaya dokunun.
 5. Onaylamak için iPhone tuş kilidi açılıysa 4 haneli şifrenizi girin.
iPhone tüm ayarları sıfırla ne demek ne işe yarar
iPhone tüm ayarları sıfırla ne demek
iPhone tüm ayarları sıfırla nedir
iPhone tüm ayarları sıfırla ne işe yarar

Aşağıdaki seçeneklerden net emin olmadan tercihlerin geri dönüşü olmayabilir. Yeni versiyonla birlikte bu alanda ufak bir değişimle karşılaşacaksınız.

iPhone tüm ayarları sıfırla nasıl yapılır
Tüm ayarları sıfırla nasıl yapılır

Yanlış seçenekle devam ettiğimde ne olur?

Fabrika ayarına döndürme olasılığınız var. Önemli içerikleriniz varsa iyi bir kurtarma yazılımına bakmanız gerekebilir. Diğer bir çok seçeneğin olası olumsuzluğu, tekrardan yapılandırmanız gereken işlemlerden ibarettir. Kısaca biraz zamanınızı alacaktır.

Diğer bir dikkat edeceğiniz husus şarjınızın yeterli olduğundan emin olmadan herhangi bir seçeneğe yönelmeyiniz. Sistemsel bir tepki olayı yaşanabilir.

Konum ve gizlilikle alakalı seçenekte geçmiş konum bilgilerini tutuyorsanız bunla kaldırılacaktır. Aynı şekilde kişiselleştirdiğiniz gizlilik bölümünün ise orjinal ayarlarına dönecektir.

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!