İşte Beklenen Oldu! 2K Çözünürlüğünde Telefonlar Geliyor!

Andronova
Andronova
2 Minimum Okuma
HTC Desire ve HTC Legend'e Root erişimi

Akıllı telefonlar hem donanımları hemde yazılımları ile bir önceki nesle göre büyük bir değişim sergileyerek gelişmeye devam ediyor. İşlemcinin babası Gordon Moore “19 Nisan 1965 tarihinde yayınlanan Electronics dergisinde yayınlanan bir makalesinde tümleşik elektronik devrelere yerleştirilebilecek eleman sayısının 18 ayda bir , iki katına çıkacağını yazdı. 10 yıl sonra bu kuralı 24 ay a çıkardı Bu kural 2008 yılında dahi hala geçerliliğini korumaktaydı. 2008 den sonra ise 36 ayda 3 kati olabileceğini dile getirmişti” (kaynak: wikipedia)

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Neden bunu hatırlattın derseniz; Akıllı telefon segmenti 2007 yılında ilk nesil iPhone ile ortaya çıkan  bir süreçti. O tarihten beri telefonların nereden nereye geldiğine hep birlikte şahit olduk. Bu süreci ben işlemci transistörlerinin işlemci yüzeyinde çoğalmasını anlatan Moore Kanununa benzetiyorum. Moore kanunu 2022 yılı itibariyle sona dayanacak (bu da İntel’in görüşü). Cep telefonları da artık 2K çözünürlüğe geldi. Cep telefonlarımız ne zaman ekranlarında 4K çözünürlüğe ulaşılır işte o zaman Moore kanunun sonu gibi cep telefonunun gelişim süreci bambaşka bir boyuta geçecektir.

Çin’li üreticiler global anlamda büyük başarılar elde edemese de 1 milyar 400 milyon nüfusuyla zaten başlı başına bir pazar olduğu için dışarı açılmak zorunda kalmıyorlar. Vivo firmasının en son ürünü XPlay 3S 5,7 inç ekranında 2560 x 1440 piksel çözünürlüğü ile bir ilki başarıyor. 2K çözünürlüğünde ki ekranında 515 ppi gibi bir rakamla tüm rekorları alt üst eden Vivo XPlay 3S, donanımıyla da göz dolduruyor. Snapdragon 800 yonga seti ile güçlendirilen telefonda 3 GB sistem belleği bulunacak. 5 mega piksel ön, 13 mega piksel arka kamerası bulunan telefonda son günlerin modası parmak izi sensörü de bulunuyor. Galaxy S5 ile ilgili dedikodularda yer alan 2K çözünürlük bir hayaldi ama gerçek oldu.

Vivo-Xplay3S

Sizce 5,7 inç telefonlarda bu çözünürlüğe ihtiyaç var mı?

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Bu makaleyi paylaş
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak