Kaçak Spot Telefonda Güncelleme Nasıl Yapılır?

Andronova
4 Minimum Okuma

Kaçak Spot telefonda Android güncelleme nasıl yapılacağını öğrenmek isteyenlerin sayısı eskiden daha çoktu. Malum artık orjinal cihazlar fazla tercih ediliyor.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Kaçak Spot veya yurtdışında getirilen gelen telefonda güncelleme nasıl yapılır şeklinde aramalar hala devam ediyor. Android Çin malı Kore malı cep telefonlarda güncelleme, rom atma ve yükleme işlemi bazen karşılık olabiliyor.

Günümüzde bir çok telefon kullanıcısı bilinçli ya da bilinçsiz olarak kaçak ya da spot telefon kullanmaktadır. Bu telefonlar genelde Samsung’ un s serileri olup kore malıdırlar ve MTK işlemciye sahip telefonlardır. Bu yazımızda da kaçak yada spot Android telefona nasıl güncelleme yapılabileceğinden adım adım kavramların tanımlarıyla birlikte açıklık getireceğiz.

Yurtdışı telefonda güncelleme nasıl yapılır

Bunu öğrenmek için root, rom gibi kavramları detaylı bir biçimde öğrenmeliyiz ki hem başımız ağrımasın, hem de cebimiz yanmasın.

Rom nedir? 

En basit şekilde anlatmak gerekirse rom kullanılabilir bellek anlamına gelmektedir. Cihazınızın yazılımını oluşturur. Bilgisayarlarımızda olduğu gibi elimizde ki akıllı telefonlarda da kullanılan depolama birimidir.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Telefonunuzun daha kararlı çalışmasını sağlayan bu yazılım, telefon açılışında olan görselleri, programları vb. kapsar. Android işletim sistemi açık kaynak kodlu olduğundan telefon kullanıcıları da isterse rom yükleyebilmektedir.

Android’ de 1.6, 2.0, 2.1 gibi romlar vardır ve örneğin 2.1 deki özellikler 2.0′ da mevcut değildir. 2 çeşit rom mevcuttur; biri firmaların kullanıcılara sunduğu orjinal romlar olup ikincisi custom romlardır. Custom romlar yazılımcılar tarafından paylaşım amaçlı kullanıma sunulur ve telefonunuzun işlevselliğini oldukça arttırabilse de cihazını garanti dışı bırakmaktadır.

Root nedir?

Root, Android işletim sistemin de tam yetkiye sahip olmaktır. Root işlemi ile tam anlamıyla telefonunuza hükmedip ulaşamadığınız yerlere ulaşabilirsiniz. Root işlemi ile telefonunuzun yedeğini alma ve rom yükleme şansına sahip oluyorsunuz. ROM ve Rootlama ile ilgili Android otomatik ROM indirme yükleme programı ve en kolay Root atma / Rootlama yöntemleri yazılarımızı inceleyebilirsiniz.

Kaçak Spot Telefonda Güncelleme Nasıl Yapılır?
Kaçak Spot Telefonda Güncelleme Nasıl Yapılır?

Yurtdışından getirilen telefonda güncelleme 

Androi Rom nasıl yüklenir? İstediğiniz romu yüklemeden önce android telefonunuzu root etmek gerekiyor. Öncelikle risk aldığınızı ve telefonunuzun garantisinin sonlanacağını aklınızda bulundurun.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Root işlemine başlamadan önce telefonunuzda hangi android sürümünün yüklü olduğunu ve uygulayacağınız rootlama yöntemi bu sürüm için işe yarar mı öğrenin.

Root işlemi için kullanılabilecek yazılımlar arasında Kingoapp Root, Framaroot, SuperOneClick gibi programlar mevcuttur. KingoRoot üzerinden anlatacak olursak programı google’dan aratıp bilgisayarınıza kurun ve telefonunuzu USB kablo ile bilgisayara bağlayın.

Root etme işlemi için telefonunuzda developer modunu açmış olmanız gerekiyor, program size bu konuda yardımcı olacaktır.

  • Uygulamada android sürümünüzü seçin ve developer modunu açın,
  • Telefonuzun kablosunu çıkarıp takın,
  • Developer options, Debugging, Android debugging seçeneklerini sırasıyla seçin.
  • Telefonunuzda açılan pencereden kolaylıkla root işlemini tamamlayabilirsiniz.

İsterseniz sonra RemoveRoot seçeneği ile root işlemini geri alabilirsiniz. Telefonunuzu root ettikten sonra telefonunuzun modeliyle birlikte bir google araması yaparak istediğiniz ve telefonunuza uygun romu bulun ve hafıza kartınıza atın.

Rom türü ve yükleme şekli telefondan telefona değişmekte olduğundan dikkatlice seçmelisiniz. Örneğin galaxy s3 ve s4 te telefon cwm modunda açılıp önce yedekleme yapılır.

Cwm modunda dokunmatik çalışmadığından ses tuşlarıyla ve diğer tuşlarla işlem yapmanız gerekir. Ayrıca her duruma karşı MTK Droid Tool programıyla telefonunuzun tam yedeğini almalısınız. Cwm moddan yedekleme işlemini bitirdiğiniz de install zip from sd card seçeneği ile hafıza kartınıza attığınız romu bulun ve install diyerek yükleyin.

İlk açılış biraz geç olabilir fakat işlemleri doğru ve dikkatli yaptıysanız bir sorun olmayacaktır. Unutmayın, bütün işlemler kişinin kendi sorumluluğu ve bilgisi dahilinde yada bilir kişi tarafından yapılmalıdır.

Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir