Android Güncellemesi Pilin Şarjını Erken Bitiriyor mu?

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

Android güncellemesi pilin şarjını erken bitiyor diyen kullanıcıların sayısı arttı. Şarj bir anda düşüyor ve erkenden pil bitiyor.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Android güncellemeleri, çoğumuzu memnun etmeyi başaran çalışmalardır. Ancak son dönemlerde bazı kullanıcılardan duymaya başladığımız pil boşalma problemi, biraz can sıkacak gibi görünüyor.

Android batarya ömrüne baktığımızda genel değerlendirme göre daha iyi olduğu. Lakin telefonlarda saniyeler içerisinde %10 şarj seviyesinin bir anda %5′ e düştüğü, telefonda arka planda herhangi bir uygulamanın olduğunu bildirim bölümünde görenler olduğu söyleniyor.

 • Samsung güncellemesinin büyük bir beklenti oluşturması
 • Samsung’ un daha önce hiçbir güncellemede bu şekilde bir batarya problemi oluşturmamış olması
 • Güncellemenin arka planda çok fazlaca uygulamaya izin vermesi

Hayal kırıklığının artmasına neden oldu.

Samsung Pil Problemi Kalıcı mı?

Bir uygulama çok fazla arka plan etkinliği olsa bile, batarya şarjını o kadar çabuk bitirmiyor. Bu yüzden bu bir Android işletim sistemi güncellemesinin, ilk resmi sürümünde ortaya çıkan sinir bozucu hatalardan biri. Etkilenen kaç kişi olup olmadığı belli değil.

Konuyla ilgili bazı yorumlarda; Samsung bataryasının Android güncellemesinden hemen sonra tükenmekte olduğunu gösteren ibareler olduğu yönünde. Ancak henüz bunun yaygın bir sorun mu değil mi emin olmak için daha çok rapora ihtiyaç olacağını düşünüyoruz..

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image
Galaxy S9 Android Pie güncellemesi pili erken bitiriyor mu?
Android güncellemesi pilin şarjını erken bitiyor

Android Şarj Çabuk Bitiyor Sorunu

Samsung pil probleminin en azından beklenen kadar çok uzun sürmeyeciğini söylemek mümkün.

Öyleyse, Samsung’ un bu güncelleştirmeyi bir avuç ülkeden daha fazla bir zamanda yayımlamamasının nedeni bu olabilir. Evet, görünen o ki; Samsung şirketinin bunun bir sorun olduğu hakkında hiçbir fikri yok. Bu durumda güncelleme daha yaygın hale gelmeden önce bunun çözülebileceği umabilir.

Bazı cihazlarda Beta programının halen devam ettiği ve kademeli yayıldığı biliniyor. Her 2 amiral gemide de dünya genelinde önemli bir sunuma gidilmeden önce, güncellemeler alınana kadar Samsung bekleyecek.

Android Pil Ömrünü Daha Yararlı Hale Getirme

Android telefonunuzun pil ömrü kısa mı? Her gün şarj etmek zorunda mı kalıyorsunuz? Merak etmeyin, yalnız değilsiniz. Birçok Android kullanıcısı pil ömrü sorunlarıyla karşı karşıyadır.

1. Anlık Bildirimleri Sınırlayın:

Sürekli gelen bildirimler pilinizi hızla tüketebilir. Kullanmadığınız uygulamaların bildirimlerini kapatın. Bunu yapmak için:

 • Ayarlar > Bildirimler > Uygulama bildirimleri’ne gidin.
 • Bildirimlerini sınırlamak istediğiniz uygulamayı seçin.
 • Uygulamanın adının yanındaki anahtarı kapatın.

2. Konum Hizmetlerini Optimize Edin:

Harita uygulamaları gibi konum tabanlı uygulamalar pilinizi tüketebilir. Arka planda konum hizmetlerini kullanmayan uygulamalar için bu özelliği kapatın. Bunu yapmak için:

 • Ayarlar > Konum’a gidin.
 • Ekranın üst kısmındaki anahtarı kapatın.
 • Hangi uygulamaların konum hizmetlerini kullandığını görmek ve her uygulamayı ayrı ayrı kapatmak için “Uygulama izinleri”ne de dokunabilirsiniz.

3. Arka Plan Etkinliğini Azaltın:

Facebook ve Instagram gibi uygulamalar arka planda bile çalışmaya devam edebilir ve pilinizi tüketebilir. Arka plan etkinliğini azaltmak için:

 • Ayarlar > Pil ve cihaz bakımı (veya Pil) > Şimdi Optimize Et’e gidin.
 • Bazı Android cihazlarda, çok fazla pil ömrü tüketen uygulamaların yanında bir uyarı mesajıyla birlikte bir uygulama listesi görünecektir. Her mesaja dokunun ve ardından “Kısıtla”yı seçin.

4. Ekran Parlaklığını Düşürün:

Ekranınızın parlaklığını düşürmek pil tasarrufu sağlayabilir. Parlaklık kaydırıcısını rahat ettiğiniz bir düzeye ayarlayın. Ayrıca karanlık modu veya otomatik parlaklığı açmayı da deneyebilirsiniz.

5. Ekran Zaman Aşımını Kısaltın:

Telefonunuz ne kadar uzun süre açık kalırsa o kadar fazla pil tüketir. Ekran zaman aşımını 30 saniye ile bir dakika arasında ayarlayın.

6. İşletim Sisteminizi Güncelleyin:

Eski işletim sistemi sürümleri pil optimizasyonlarından yoksun olabilir. En son güncellemeleri yüklediğinizden emin olun.

7. Telefonunuzu Aşırı Sıcaklıklardan Koruyun:

Telefonunuzu aşırı sıcak veya soğuk ortamlarda bırakmaktan kaçının. Aşırı sıcaklıklar pil ömrünü kısaltabilir.

8. Pil Tasarrufu Modunu Kullanın:

Piliniz azaldığında pil tasarrufu modunu açın. Bu, performansı düşürse de pilinizin bir sonraki şarjına kadar size biraz zaman kazandıracaktır.

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir