Kredi kartı internet alışverişine nasıl açılır

Andronova
Yazar Andronova 2 Minimum Okuma

17 Ağustos 2017 tarihi ile artık kredi kartlarından internet üzerinden alışverişlere kapatıldı. Peki kredi kartı ile internetten alışveriş nasıl yapılır? Kredi kart nasıl aktif edilir?

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Kredi kartı kullanan banka müşterileri, kredi kartlarını; BDDK yasal düzenlemesi gereğince, internet alışverişlerine kapalı olarak teslim alıyor. 17 Ağustos 2017 tarihinden itibaren; online alışverişler için müşteri onayı gerektirecek olan kredi kartı alışverişlerinde, mevcut kredi kartları ve yeni kredi kartları için, yeni bir dönem başlıyor.

Kredi kartını internette açtırma

BDDK düzenleme gereğinde; şubeler ve telefon bankacılığı aracılığı ile kredi kartlarını online alışverişe açtırmayan banka müşterileri, kartlarını alışveriş hizmeti sunan internet sitelerinde kullanamıyor. Açtırmak için aşağıdaki önerilerden birini deneyebilirsiniz.

Kredi kartı internet alışverişine nasıl açılır

Şubeler ile kredi kartlarını internet alışverişlerine açtırmak  

Kredi kartlarını, online alışverişlerde kullanmak isteyen banka müşterileri; kredi kartlarının bağlı olduğu banka şubelerine giderek, kartlarını online alışverişlere açtırabiliyor. Dilekçe prosedürü aranmayan kredi kartı işlemlerinde; bireysel müşteri temsilcisi ile görüşen banka müşterileri, kartlarını aynı gün içerisinde online alışverişlerde kullanabiliyor. Müşteri bilgilerinin doğrulanması için yasal belge şartı aranan işlemlerde, banka müşterileri; kimlik ya da ehliyet bilgilerini kullanabiliyor.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Telefon bankacılığı ile kredi kartlarını internet alışverişlerine açtırmak 

Kredi kartlarının bağlı olduğu bankaların, müşteri hizmetleri ile telefon bankacılığı kullanarak iletişime geçen kredi kartı müşterileri; kredi kartlarını, şubelere gitmeden internet alışverişlerine açtırabiliyor. Bu işlem için; müşterilerin talepleri değerlendirmeye alındıktan sonra, işlem onayı vermeleri şartı aranıyor. Doğrulama işlemlerinde herhangi bir sorunla karşılaşmayan kredi kartı müşterileri; online alışveriş için onay vermeleri halinde, kredi kartlarını kişisel tercihlerine göre internet alışverişlerinde kullanmaya başlayabiliyor.

Alternatif olarak en kolay ya banka müşteri hizmetleri çağrı merkezini arayarak ya da bankanızın size gönderdiği mesajla internet alışverişlerine onay verebilirsiniz. Mesajla ister ilgili bankada birden fazla kredi kartınız varsa hepsine ya da bir tanesine onay verebiliyorsunuz. 


Güncelleme Tarihi: 18 Ağustos 2017, 17:34

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak