Modemde internet ışığı yanmıyor internet nedir?

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Modem internet ışığı yanmıyor ve ne yapacağım diyerek yanlış bir şey yapmak istemiyorsanız bu yazı tam sizin için. Modemde internet ışığı nedir ne işe yarar ve çözümü bizde.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Modem üzerinde bağlantı durumunu anlatan çeşitli ışıklar yer almakta. Bunların her birinin ayrı bir önemi vardır. Her bir ışıkla sorunu az da olsa analiz etme olanağına sahip olursunuz.

İnternet ışığı, o an için internet hizmetini alıp almadığınızı gösterir. Bazı modemlerde bu ışık yanıp söner veya sürekli yanar. Ara ara yanıp sönmesi veya hızlı hızlı yanıp sönmesinin anlamı ise o an internet kullanımını gösterir. Uzun uzun bu şekilde olanlarda genelde internetten bir şey indirildiğinde veya yükleme yapıldığında karşımıza çıkar.

Yazımızda internet sorunlarında bu ışığın sönme nedenlerinden bahsedeceğiz. DSL seçeneğine göre internet ışığı sorunları farklı olabiliyor. Bu iki ışık bizim için önemli yani bir birlerini tamamlıyorlar. İkisini ayrı düşünmemiz pek doğru olmaz.

Modemde internet ışığı yanmıyor ise anlayacağınız tek şey şu an internet bağlantınız yok. Buna neden olan etkenleri sizlerle paylaşacağız. Aynı zamanda başka bağlantı sorunlarına neden olanlardan da bahsedeceğiz.

Uyarı: Hiç bir işlem yapmadan önce modem kapatılarak denensin. Eğer modem resetlenip denenecekse reset butonuna fazla uzun tutmayınız. Tutarsanız modemi yakabilirsiniz. Öneri maximum 15 veya 20 saniya kadardır. 

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

İnternet ışığı yanmıyor çözümü

DSL bağlantısında sorun çıkmış olabilir. Bu ışığında yanıp yanmadığını kontrol edin. Bu yanmıyorsa anlayınız şu an sinyal modeme gelmiyor.

 • Modem kapatılıp 1-2 dakika beklendi mi?
 • Modem DNS almıyor olabilir.
 • Telefon hattı takılımı kontrol edin.
 • Modemin yanına bağlı olan bir küçük kutu varsa bunun bağlantılarını çıkarıp hattı direk modeme bağlayın.
 • Telefon kullanımı varsa çevir sesinin olup olmadığına bakın.
 • Her zaman dışarıdan gelen kabloyu yani duvardan veya balkon kapısı / pencereden gelen kablo direk modeme bağlansın.
 • Kablonun çalışıp çalışmadığına bakınız. Ek yerleri varsa sökerek tekrar yapınız. Önerimiz eksiz kablo kullanımıdır. Bu durum hızı da etkiler.
 • Modem arayüzüne girerek manuel DNS yazılabilir. Bazı modemlerde DNS yazarken bazılarında DHCP olarak bu adımlara ulaşabilirsiniz. Öneri DNS’ ler Türk Telekom, Google, Turknet…
 • İnternet müşteri hizmetlerini arayıp kontrol ettiriniz.
 • Modem resetlenip tekrardan modem kurulumu gerekebilir.
 • Varsa başka bir modemle deneyin.

Tüm adımlar işinizi çözmedi ise altyapı kaynaklı bir hata olasılığı var demektir. Birde modemde arıza olasılığı olabilir. 

Modemde internet ışığı yanmıyor internet nedir?

İnternet ışığı yanmıyor çözümü


Güncelleme Tarihi: 07 Ekim 2019, 01:14

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir