OTA nedir ne demek ne işe yarar

Android telefonlarda gelen yeni güncellemeleri cihaz içerisinde ayarlarda yer alan güncelleme bölümünden yeni sürümün yüklenmesi işlemine OTA denir. OTA üzerinden güncelleme nereden yapılır?

OTA nedir ne demek ne işe yarar
banner192

Teknoloji geliştikçe ve bu teknolojiye ulaşmak artık daha da kolay olmaya başlayınca herkes en ileri teknolojiden yararlanmaya başladı. Eskiden sadece gençlerin kullandığı dokunmatik telefonları artık orta yaştaki ve yaşlı insanlarda da görmek mümkün. Gün geçtikçe insanın bir organı gibi gelmeye başlayan telefonları kullanıma devam edebilmek için ise zaman zaman şirket tarafından gönderilen ve kurulması istenen güncellemeleri indirmek gerekiyor. Bu sistem güncellemelerini, telefonunuzun hızınızın düşmemesi ve yeni çıkan uygulamaları kullanabilmeniz için yüklemeniz gerekiyor. Bunun için de telefonunuzun şebekesi aracılığıyla kullanacağınız bir internet bağlantısı ya da Wifi ağına ihtiyacınız var.

OTA nasıl kullanılır? OTA güncelleme yapılmadan önce bazı hususlara dikkat etmek gerekir. Bunlardan bazıları telefonun yeterli şarj seviyesinde olması, internet bağlantısında sorun olmaması, internet hızı düşük olmaması ve daha önce telefonun yedeğinin alınması.

OTA üzerinden güncelleme

facebook müşteri hizmetleri
OTA nedir OTA ne demek? Güncelleme çeşitlerinden biri olan OTA Güncelleme ise herhangi bir internet bağlantısına ihtiyaç duymadan telefonu güncelleştirmek demektir. Güncelleme yapılacağı zaman telefona bir bildirim düşer ve bu bildirime tıkladığınızda OTA Güncellemesini yapmanız istenir. Ancak burada dikkat etmeniz gereken bir nokta var. Telefonunuzun şarjının en az yüzde elli olması gerekiyor. Aksi takdirde indirme hızı düşük olduğu durumlarda telefonunuzun güncellemesi yarıda kalıyor ve telefon kullanılamaz hale gelebiliyor.

OTA nedir ne demek ne işe yarar

Android OTA güncelleme nasıl yapılır?

OTA güncelleme nasıl yapılır? Ayarlar / cihaz hakkında / yazılım güncellemeleri bölümünden yapabilirsiniz. İstersenizde Mac veya Windows bilgisayar üzerinden cihazın resmi yazılım güncelleme programını kullanabilirsiniz.

OTA güncellemenin boyutu ne kadardır? Genellikle güncellemelerin boyutları çok fazla olmamasına rağmen sistem güncellemelerinin boyutu beş yüz MB – bir GB arası olur. Bu nedenle de bu güncellemeler indirilirken şirket sizden herhangi bir internet bağlantısı istemez. Bu güncellemeler akıllı telefonlar, bilgisayarlar ve tabletlerde kullanılır.

YORUM EKLE
YORUMLAR
Ufuk KARACA
Ufuk KARACA - 4 ay Önce

Bu kadar uğraşacaklarına biri direkt mesaj olarak kişinin kullanıcı adını yazsın, üstüne dokunup kişinin profiline gitsin ama böyle bir yöntem yok ne yazık ki.

Seda cabar
Seda cabar - 7 ay Önce

Yazdığınız her yöntemi denedik ama yine de kaldıramıyoruz engeli