Telefonda virüs nasıl temizlenir?

Android cep telefona bulaşan virüsü temizleme işlemi iki türde ele alabiliriz. Önem arz eden bilgileriniz varsa hassas tarama ve önemsiz ise format atmak daha iyi olacak.

Telefonda virüs nasıl temizlenir?
müşteri hizmetleri

İşletim sistemlerinden hangisini kullanıyor olursanız olun, muhtemelen kullandığınız telefonlara virüs bulaşır. Bunun pek çok farklı nedeni bulunabilir. Akıllı telefonlarda İos ya da Android işletim sistemi kullanılmaktadır. Bu işletim sistemlerine bir şekilde virüs bulaşabilir ve bu virüslerden kurtulmak için yöntemler vardır. Ortaya kötü sonuçlar çıkmaması için, hızlı bir şekilde önlem alınması ve harekete geçilmesi gerekir. Telefona bulaşan virüsler telefondaki virüsler nasıl temizlenir, sorusunun da ortaya çıkmasına sebep olmuştur. Telefondaki virüsler nasıl temizlenir?

Telefondaki virüslerden kurtulma yöntemleri incelemeden önce veri yedeğini almayı unutmayalım.

Öncelikli olarak telefonunuzda virüs olup olmadığını anlamak, tespit edip silebilmek için uygulamalara ihtiyaç vardır. Bunlar için geliştirilen çok fazla yazılım vardır. Anti-Malware bunlardan birisidir. Kapersky, Avast, McAffe gibi diğer yazılımlarda virüslerin tespitinde ve silinmesinde yaygın olarak kullanılır. Yazılımlardan herhangi birini indirdikten sonra telefonunuzu taratmalı ve ilerlemeye buna göre devam etmelisiniz.

Telefonda virüs temizleme önerisi

Ücretli pro / security sürümlerinde deneme için bir veya bir hafta ücretsiz kullanım sunulmakta. Virüsten eminseniz free sürümle temizlemek yerine tam sürümlerle tarama yapmak daha mantıklı olur.

  • Yedekleme yapıldı 
  • Tercihlerimiz: Kaspersky, Eset, Bitdefender ve Dr.Web.
  • Virüs bulundu ise karantinaya veya direk sil seçenğinden birini işaretletin
  • Tam taramayı açın

Telefondaki virüsler silindikten sonra neler yapılmalıdır?

Virüsler temizlendikten sonra telefonda virüs kalmadığı düşünülse de bazı uygulamalar virüs etkisi yaratmaya devam etmektedir. Bu nedenle gereksiz uygulamalar telefondan silinmelidir. Gereksiz uygulamaların telefonda bulundurulması virüs etkisi yaratabileceği gibi, aynı zamanda telefonun yavaşlamasına, sürekli ısınması ve şarjın erken bitmesine de sebep olabilir.

Telefonda gereksiz olan uygulamalar telefonun kendi özelliklerine göre uygulamalar bölümüne giderek silinerek yapılabilir. Android'lerde virüslere rastlamak iOS işletim sistemine nazaran daha mümkündür. Bu nedenle telefonların güncellemeleri takip edilmeli ve virüs bulaşmasının önüne geçilmelidir.

Telefonda virüs nasıl temizlenir?

Güncelleme Tarihi: 03 Nisan 2020, 19:33
müşteri hizmetleri