Windows 10 sistem geri yükleme komutu resimli anlatım

Bilgisayar Windows 10 işletim sisteminde sistem geri yükleme nereden yapılır ve geri yükleme komutu ile çok kolay işlem yapılabileceğini biliyor musunuz?

Windows 10 sistem geri yükleme komutu resimli anlatım
müşteri hizmetleri

Windows 10, Microsoft firmasının çıkardığı yeni tasarıma ve özelliklere sahip son işletim sistemi diyebiliriz. Şirketin aldığı kararla artık yeni bir sürüm çıkarılmayacak ve mevcut sürüm üzerinde güncellemeler devam edecek.

Yeni sistemi kullanmaya başladığınızda bir çok şeyi fark edeceksiniz ama en önemli özelliği kendi kendini tamir etme özelliği diyebiliriz. Ama en sıkıntılı tarafı yüksek donanıma ihtiyaç duyabiliyor. En azından oyun ve büyük çapta yazılımlar kullanılacaksa.

Sistem hatası aldığınızda işletim sistemi kendini yenileyerek sizlerin mağdur olmasını önlemektedir. Bu yenileme bilgisayarınızı ilk haline getirebildiği gibi sizlerin oluşturduğu bir sistem geri yükleme zamanına görede işlem yapabilmektedir.

Windows 10 msconfig ile sistem geri yükleme

Geri yükleme daha önce oluşturduğunuz bilgisayarınıza ait bir işletim sistemi kopyasıdır diyebiliriz. O kayıt esnasında bilgisayarlarınızda hangi ayarlar mevcutsa veya hangi programlar kurulu ise sistem geri yükleme özelliğini kullandığınızda bilgisayarınıza o yarlar ve programlar geri yüklenecektir. Özellikle bilgisayarınıza virüs bulaştığında bu özelliği kullanarak bazı virüsleerin silinmesini sağlayabilirsiniz. Bu yöntem her virüste işe yaradığını söyleyemeyiz.

  • İlk olarak çalıştır ekranına ulaşınız. Açılan çalıştır ekranından msconfig yazarak enter tuşuna basınız.

  • Bu işlemin ardından Sistem Yapılandırması ayarları açılacaktır.

  • Bu ekranda yukarıda yer alan "Araçlar" sekmesine tıklayınız.

  • Araçlar bölümünde en aşağıda yer alan "Sisyem geri yükleme" yazısına tıklayınız. Ardından aşağıdaki gibi bir ekran açılacaktır.

  • Bu ekranın alt kısmında yer alan Başlatma yazısına tıklayınız.

  • Önerilen Sistem Geri Yükleme noktalarından herhangi birini seçiniz

  • Sistem geri yükleme noktasını seçtiğiniz ekranın altında yer alan "Son" tuşuna bastığınızda sistem geri yükleme işlemi başlayacaktır.

Windows 10 sistem geri yükleme komutu resimli anlatım

Sistem geri yükleme komutu

Komutla sistemi geri yüklemeyi düşünüyorsanız, genellikle ilgili seçenekler çalışmadığından veya bölüme ulaşılmadığında tercih edilir.

  • Klavye en alt sol yerde pencere simgesi ve sonra R tuşların basıp çekin
  • Çalıştır ekrana geldi ise ilgili satıra rstrui.exe yazıp enter yapın
  • İleri ve sıkıntının olmadığı bir günü seçip onaylayınız


Windows 10 sistem geri yükleme komutu resimli anlatım

Windows 10 sistem geri yükleme komutu ile nasıl yapılır

Güncelleme Tarihi: 08 Nisan 2020, 11:53