Fuchsia nedir ne işe yarıyor

Fuchsia nedir, ne demek ve ne işe yarıyor? Fuchsia Os olarak bilinen Google' nin geliştirdiği ve bir ara Android' in gelecekte yerini alacağı söylenen yazılımın adı.

Fuchsia nedir ne işe yarıyor
banner192

Fuchsia hakkında müjdeli haber

Fuchsia nedir? Fuchsia hem bilgisayarlar hem de mobil platformlar için Google tarafından geliştirilmiştir. XDA Developers forumlarında uzun zamandan beri bu konu konuşulmaktadır. Sonunda Google tarafından da resmi bir şekilde onaylandı.

Google, Android uygulamaların tamamının Fuchsia'da rahatlıkla çalışacağını ve bunun için herhangi bir uygulama geliştiricilerin bir şey yapmasının gerekmediğini ifade etti. Daha önce Google'ın Android geliştirme başkanı Dave Burke'nin " deneysel bir proje" olarak belirttiği Fuchsia'nın yakın gelecekte Android'in yerini almasına kesin gözüyle bakılıyor. Bununla birlikte Fuchsia'ya yüklenecek dosyaların uzantısı da belli oldu. Android'de 'apk' olan paket dosya yükleme uzantısı, Fuchsia'da '.far' olacak.

Fuchsia nedir ne işe yarıyor

facebook müşteri hizmetleri

Google Fuchsia Os nedir ne işe yarar?

Hem mobil hem de masaüstü için evrensel tasarlandığı bilinen Google Fuchsia OS, bazen gündeme gelmektedir. Uzun vadede Android’in yerini alacağı söylenen sürümün, ilk aşamada akıllı hoparlör gibi IoT temelli ürünlerde kendisine yer bulacağı belirtildi.

Bilindiği kadarıyla bu sürüm Linux yerine Zircon üzerine kuruluyor. Fuchsia OS, yeni bilgilere göre Android uygulamalarını da çalıştırabilecek. Bunun için özel bir Android Runtime geliştiren firma, yeni işletim sistemini uygulama konusunda zengin bir başlangıçla karşımıza çıkaracak gibi görünüyor.

Bilgisayar, tablet ve telefonlar için güzel duran bu gelişme, işletim sistemini yaygınlaştırmak adına da büyük önem arz ediyor. Çünkü artık Android / iOS ve Windows / macOS’a rakip bir platformun gelmiyor olmasının arkasında uygulama konusu yer alıyor.

Güncelleme Tarihi: 10 Ocak 2019, 16:22
YORUM EKLE
YORUMLAR