Nokia X’e Google Uygulamaları Yüklendi!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Uzun süredir dillendirilen Nokia-Android buluşması geçtiğimiz günlerde Dünya Mobil Konferansı’nda tanıtılan Nokia X akıllı telefonla gerçekleşti. Nokia X’in yanı sıra yine Android tabanlı Nokia X+ ve Nokia XL modelleri de duyuruldu. Söz konusu telefonlar temelde Android işletim sistemini kullanmasına rağmen özelleştirilmiş bir arayüzü sahip ve bu arayüz görünüm itibariyle Windows Phone 8’i andırıyor. Google Play’e erişimi kapalı olan telefonda Nokia ve Microsoft’a ait bazı uygulamalar ön yüklü yer almaktadır.

Bir Microsoft şirketi olan Nokia’nın Microsoft’un önemli rakiplerinden Google’ın servislerine yer vermemesi anlaşılabilir bir durum ancak unutulmaması gereken bir nokta var ki; Android açık kaynak kodlu bir işletim sistemi ve geliştiriciler sistemin büyük bölümüne dışarıdan müdahale edebiliyor. Google Play Store’a kapalı bir Android telefon elbette kullanıcıların ilgisini çekmeyecektir. Nokia X serisi ise bütçe dostu fiyatıyla bu algıyı kırabilecek özellikte telefonlar.

Nokia X tanıtılmasından kısa bir süre yazılımsal müdahalelere maruz kalmaya başladı. İlk olarak CyanogenMod ekibi tarafından Root yetkisi kazandırılan telefonun Nova Launcher ile çalışan bir videosu da ortaya çıktı. Son olarak XDA Geliştiriciler Forumu üyelerinden Kashamalaga, Nokia X’e root yetkisi kazandırmakla kalmadı Google uygulama paketini de telefona yüklemeyi başardı. Alt bölümde yer alan videoyu da yayınlayan geliştiricinin Nokia X’e Nexus 5’te yer alan Google Asistan Launcher’ı ve bazı Google uygulamaları yüklediğini görüyoruz.

Nokia X gelişmekte olan pazarları hedef alan bir telefon ve bu sebeple ülkemizde de satışa sunulması bekleniyor. Telefonun dünya genelinde birçok ülkede satışa sunulmasına kadar geliştiricilerin telefon için ROM’lar oluşturması da bekleniyor.

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!