NVIDIA, Tegra 4i ile Orta Seviye Akıllı Telefon Segmentini Hedef Alacak

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Tegra 3 üretim mimarisi sebebiyle aşırı bir ısınma problemini beraberinde getirdi ve netice itibariyle pil ömrü konusunda kötü bir üne sahip oldu. Bu sebeple şirket, Tegra 3’ten umduğunu bulamadı. Tegra 4 ile hem üretim mimarisi değişti hem de 72 çekirdekli GForce çekirdeği ile dünyanın en güçlü işlemcilerinden biri oluşturuldu. Şirket, CES 2013 etkinliğinde Cortex-A15 mimarisine sahip ve 28nm fabrikasyon sürecinde üretim gösteren işlemcisini dünyanın en hızlısı olarak takdim etmişti.

Andronova

Tegra 4’ün LTE yongası dahil edilmiş çözümüne ise Tegra 4i adı verildi. Tegra 4i ise oluşturduğu güç itibariyle Tegra 4’ün gerisinde kalmakta. NVIDIA’dan yapılan değerlendirme Tegra 4i işlemcisiyle orta seviye akıllı telefonlar hedeflenecek, ancak işlemcinin gün yüzüne çıkması için bir uzun bir süre daha beklenmesi gerekiyor. Henüz Tegra 4 ile çalışan bir telefon tanıtımı gerçekleşmezken, yılın ikinci yarısında ilk çözümün ZTE cephesinden geleceğini hatırlatalım. Tegra 4i’nin yer alacağı orta sınıf telefonlar ise 2014’ün ilk çeyreğinde duyurulacak.

Sektörde Samsung ve Qualcomm rakiplerinin bir hayli ilerisindeyken, Apple’da ise sistem işlemcilerinin temelinde ARM mimarisi olmasına rağmen uzun süreli bir özelleştirme çalışması sergileniyor.

Tegra 4i, LTE desteği sunmasının yanında Tegra 3’ün gelişmiş hali diyebileceğiz bir yonga seti sunuyor. Tegra 3’te olduğu gibi Cortex-A9 mimarisinde üretim gösterirken yine güç tasarrufu sağlayan +1 çekirdek unutulmamış. Tegra 4’te yer alan hızlandırılmış 72 GPU çekirdeği yerine Tegra 4i’de ise 60 adet hızlandırılmış GPU çekirdeği yer almakta.

İşlemcinin öne çıkan detaylarının başında pil dostu bir performans sunmasıdır. Bu anlamda sektörün en iyi ürünlerini oluşturan Qualcomm işlemcilerine ciddi rakip olacağı iddia ediliyor.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.