Samsung, Tablet ve Telefonları Beyin Gücüyle Kontrol Etmeyi Amaçlıyor!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Mobil dünyasında yaşanan gelişim baş döndürmeye devam ediyor. Fiziksel tuşlu telefonların yerini neredeyse tamamen dokunmatik ekranlı telefonlara bıraktığı şu günlerde, üreticiler hala kullanıcıları şaşırtacak farklı yenilikler peşinde. Dokunmatik ekranlarla daha basit bir kullanım deneyimi sunulurken, Apple cephesinde geliştirilen Siri ve Google’un dijital asistan hizmeti Google Now söz konusu bu telefonlara dokunmadan sesli komutlar vermemize olanak sağladı. Daha sonra ise Samsung Galaxy Note II’de S-Pen kalemi ekrana dokundurmadan kontrol olanağını geliştirirken benzer bir teknolojiye Galaxy S4’te de yer verdi.

teknik destek

Galaxy S III’te ise yine telefona dokunmadan ön kamera yardımı ile telefona bazı komutlar gönderilebiliyordu. Akıllı bekleme ve akıllı arama bunların başında geliyordu. Galaxy S4’te ise ön kamera ile videoların durdurulması ve ekranın kaydırılmasına olanak sağlandı.

Samsung’un şimdilerde üzerinde çalıştığı yenilik ise cihazların beyin gücü ya da başka bir deyişle düşünce gücü ile kontrolü. Bilim kurgu filmlerinde fazlasıyla rastladığımız fikir tamamen yeni olma da, Samsung’un Texas Üniversite ile ortak girişimi olan çalışma mobil dünyasında önemli bir gelişimin kapılarını açabilir.

Üniversitenin elektrik mühendislerinden Yrd. Doç. Roozbeh Jafari, EGG elektrotlarının bağlı olduğu bir başlığın takılması ile Galaxy Note 10.1 arasında bir etkileşim sağlıyor. Sağlanan etkileşim için şimdilik sabırlı bir ön hazırlık gerekiyor. İlk aşamada gönderilen komutlar 5 saniye içerisinde gerçekleşirken, sağlanan başarının %80 ile %95 arasında olduğu bildiriliyor.

Galaxy S III’te göz ile kontrolün kapılarını aralayan Samsung ilerleyen dönemlerde düşünce gücü ile kontrolü yeni nesil akıllı telefonlarında sunabilir. Kurulan düzenek şu an için günlük kullanıma uygun olmasa da dokunmatik cihazları kullanamayan kimseler için önemli bir gelişme olarak değerlendirilebilir.

kaynak: AndroidAuthority

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

error: Çok sık deneme yapıyorsun !!