Samsung ve Google’dan Dev Ortaklık!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi
Andronova

Google ve Samsung arasında her zaman bir kara kedinin olduğu söylenir. Samsung’un Android işletim sisteminin büyük bölümüne hakim olması hem Samsung hem de Google tarafında rahatsızlığa sebep olduğu iddiası ara ara gündeme yansır. Oysa ikili arasında yaşanan gelişmeler ilişkilerin kötü olmadığını, hatta tam tersine dünya devi iki şirketin yıllardır uyum içerisinde çalıştığını görüyoruz. Samsung bu uyumu daha da ilerletmek adına 2012 yılında Google’ın Andorid işletim sistemi ile ilgili çalışmalarını sürdürdüğü Kalifornia’da bulunan Mountain View merkezinin hemen arkasında bir arazi satın alarak Google’a yakın bir konumda Ar-Ge birimi oluşturma çalışmalarına başlamıştı.

Samsung-Google ilişkilerinin daha da iyiye doğru gittiğini gösteren bir başka gelişme daha yaşandı. İkili arasında 10 yılı kapsayan dev bir patent anlaşması imzalandı. Anlaşmaya göre dünya devi iki şirket patent portföylerini bu süre içerisinde paylaşacak ve bu anlaşmaya gelecekteki patentler de dahil olacak.

Söz konusu Samsung ve Google olduğunda akla ilk gelen mobil dünyası olabilir ancak unutulmamalı ki Samsung teknolojinin birçok alanında çalışmalar yürütürken, Google ise internet araması, çevrimiçi bilgi dağıtımı, reklam teknolojileri ve arama motorları için yatırımlar yapan çok uluslu bir şirkettir. Her iki taraftan da anlaşmaya yönelik olumlu açıklamalar gelirken, sayede oluşabilecek patent davalarının da önüne geçilmiş oldu.

Benzer bir anlaşma geçtiğimiz yıl Apple ve HTC arasında yapılmıştı. İkili arasında yapılan çapraz lisans anlaşması sayesinde son yılda Apple ve HTC’yi karşılıklı mahkeme koridorlarında görmedik. Şu sıralar Samsung-Apple ve HTC-Nokia davaları dünyanın birçok noktasında devam ederken, dileriz çapraz patent anlaşmaları birçok üretici tarafından benimsenir ve bu sayede üreticiler patent davalarından ziyade daha fazla gelişmeye ve yeniliğe odaklanır.

kaynak: global.samsungtomorrow

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir