Şirket Hüviyeti Kazanan Cyanogen, Oppo ile Donanım Ortaklığına Gitmeye Hazırlanıyor!

Android cihazınız için özel ROM arayışına girdiyseniz CyanogenMod ve Steve Kondik isimleri size hiç de yabancı gelmeyecektir. Android ekosisteminin en önemli yazılım geliştirici ekibi olarak gösterilen Cyanogen, bir dönem Samsung yazılım bölümünde görev alan ve TouchWiz arayüzünün gelişmesinde rol üstlenen Steve Kondik liderliğinde milyonlarca kullanıcıya ulaşarak halihazırda en büyük üçüncü mobil yazılım platformu olma yolunda emin adımlarla ilerliyor.

teknik destek

Nisan ayı içerisinde ticari başvuru yaparak şirketleşme yolunun kapısını aralayan geliştirici ekip, olumlu bir netice aldı Cyanogen Inc. adında bir şirket haline geldi. Yazılım tarafında her geçen gün yenilikçi gelişmelere imza atan ekibin önümüzdeki süreçte gerçekleştirmek istediği projeler de bir bir ortaya çıkmaya başlıyor.

İlk olarak oluşturulan yazılımların (ROM’ların) daha basit yöntemlerle yüklenmesi hedeflenirken, bir sonraki hamle ise bir ürün üretici ile ortaklığa gitmek. Yaşanan tüm gelişmelerin yanında Oppo N1 için YouTube kanalıyla yayınlanan bir video, söz konusu donanım ortağının Oppo olabileceği ihtimalini güçlendiriyor.

Yayınlanan videoda sahne olan Cyanogen A.Ş. Teknoloji şefi Steve Kondik birkaç gün sonra resmi tanıtımı yapılacak Oppo N1 için “heyecan verici bir duyuru” şeklinde söz ederken; Oppo’nun sürekli geliştirici dostu bir politika izlemiş olması da dikkate alındığında, Oppo N1’de CyanogenMod’un önceden yüklü olma ihtimalini akıllara getiriyor. Peki bu mümkün mü?

Oppo N1 kamera odaklı bir telefon olacak ve Çinli üretici söz konusu telefonda kamera yeteneklerini sergilemek için yazılımsal bazı desteklere de yer verecek. Bu sebeple telefonda CyanogenMod’un ön yüklü olma ihtimali pek zayıf. Ancak ROM’ların yüklenmesini daha basite indirgeme hedefinde olan geliştirici ekip, Oppo N1’de “CyanogenMod’u tek tıklamayla yükleme yöntemi”ni başlatabilir.

Heyecan verici bir gelişme olarak değerlendirebileceğimiz yaşananları tüm detayları ile 23 Eylül’de Çin’de yapılacak Oppo N1 lansmanında göreceğiz. Yayınlanan resmi videoya aşağıdan göz atabilirsiniz.

lV1c8nzDp5s” width=”1000″ height=”505″ frameborder=”0″ allowfullscreen=”allowfullscreen”>

ilgili>> androidheadlines

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir