Smart TV kanallar silindi nasıl geri getirebilirim

TV kanallar silindi geri getirme

Vestel Smart TV kanallar silindi nasıl geri getirebilirim şeklinde sorulara baktığımızda ilk kelime hariç hepsi aynı şekilde sorulmakta.

Andronova

Aramalarda değişen şey genelde televizyonun markası oluyor. Örnek başlık Samsung’ la başlıyorsa bir bakıyorsunuz LG olarak değiştirilerek başka bir sitede karşınıza aynı konu çıkıyor.

Konuda önce silinen kanalları geri getirme adımlarını yazacağız, sonra kanal bulmada sorun ve çözümde ne yapmanız gerektiğinden söz edeceğiz.

Televizyonda kanallar silindi sorunu

Bu genelde uydu kurulumunda veya kanallar silindikten sonra kanal aramada görülmekte. Ama buna direk ve dolaylı neden olabilecek etkenleri de ele alacağız.

Televizyonda kanallar silindi sorunu daha çok uydu ayarlarının kurcalanması sonucundan ortaya çıkmakta. Bu başlıkta olası sebeplerden aklımıza gelenleri yazacağız.

 • Uydu ayarlarının kurcalanması.
 • Uydu alıcının kendini sıfırlanması. Burada bazen ayarlar sıfırlandığı oluyor.
 • Aşırı sıcağa maruz kalan cihazlarda bu tarz problemler yaşanması mümkün.
 • Çanak antenden gelen kabloda gevşeklik olması. Ya da kısa devreye düşmesi. Kullanıcılar burada sinyal yok yazısını görse dahi kanal yok muhabbeti yapar.
 • Uydunun veya televizyonun yazılımında sorun çıkması. Bu virüs, yüklenen program veya güncellemelerden alakalıda sorun yaşandığı oluyor.
TV kanallar silindi geri getirme

TV kanallar silindi nasıl geri getirebilirim

Silinen kanalları geri getirmek adına uydu ayarının kontrol edildikten sonra otomatik ya da manuel tekrardan kanal aramayı başlatmanız gerekiyor. Tabi bunu soran kullanıcının önce ne ile karşılaştığını bilmemiz gerekiyor. Artı ne yaptı veya ne yapmışlar bunun anlatılması.

Kanal aramada kanal bulunamadı sorununda ilk kontrol işlemi televizyonun fişinin çıkarılması ve biraz sonra takılıp kontrol etmeliyiz. Bu işlem bazen kanalların gelmesine veya aramada sinyal gelmesini sağlayın.

TV kanallar silindi nasıl geri getirmek için şunlara bakın:

 • Kablolarda temas sorunu yaşanıp yaşanmadığının kontrol edilmesi. Tabi çanak ve LNB kontrolü de gerekiyor.
 • Çanakta oynama olasılığı her zaman olacaktır. Özellikle aşırı yağmur ve kar yağışlarında. Bunun anlaşılması adına varsa harici bir uydu alıcıyla denenmesi önerilir. Ya da bir yerden ödünç alın.
 • Uydu ekleme ayarıyla oynadıysanız tekrar eski ayarına alınız. Bilmiyorsanız fabrika ayarına döndürdükten sonra kontrol edin.
 • Yanlışlıkla uydu ayarı kaldırıldığında ve otomatik Türksat 4A gibi bir değer çıkmıyor ise, temel frekans aralığını kullanın. Bunun dışında 4A’ nın frekansını yazarak taratın

Tüm kontroller yapıldı ve sorun hala devam etmekteyse o zaman sıfırdan kuruluma geçelim.

Uydu kanal kurulumu yapmak

Kurulumdan önce fabrika değerlerine döndürülmesini öneriyoruz. Daha sağlıklı olması adına bunu deneyin.

 • Kurulum ekranını açın,
 • Arama tipinden uydu olanı seçin,
 • Frekansa 12380 yazın
 • Polarizasyon için dikey seçilecek,
 • Sembol değerini 27500 olacak şekilde yapılandırın,
 • Son işlem şebeke aramasının açılması ve ok ile onaylamanız gerekiyor.

Biz Philips TV kullanıyoruz ve TKGS özelliği olduğundan dolayı tek tuşlama ile kanalları otomatik gelmekte. Yeni model kullananların bir çoğunda bu özellik bulunmakta. Olmayanların elle Türksat frekans bilgisi ile gerekli kanal aramasını başlatmaları gerekiyor.

Kurulum ve sinyal yok problemi alan kullanıcıların ilgili yazımıza bakmaları önerilir.

Smart TV kanallar silindi nasıl geri getirebilirim

Teknik sorunların kontrolleri

Bir çok cihazın kullanımlarına yönelik arızalar meydana geliyor. Örnek internet kullanıcıların bir çoğunun evlerinde modemleri ünite arkasında bulundururlar. Özellikle dar alanlarda kalan modemlerde yaz aylarında aşırı ısınmalara bağlı olarak kısmi parça sorunu başlar. Normalde modem çalışır ama bazı parçalarda kızarma görülür ve zamanla sorunlara sebep olur. İşte televizyonda da bu durum bazen oluyor. Dar alanlarda, kapalı TV ünitelerinde veya uydu alıcının sıkışmış bir alanda kalması.

Teknik arızaların testi için kesinlikle harici bir uydu cihazı ile televizyonun test edilmesi şart. Aynı zamanda çanak anteni de böylece test etmiş olursunuz.

TV kanalları silindi geri getirme nasıl yapılır sorunuza yanıt verdiğimizi umuyoruz.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın