Televizyonda sinyal yok diyor ne yapmalıyım

sinyal yok neden çıkıyor

Vestel veya Samsung televizyonda sinyal yok diyor ne yapmalıyım sorularının yanıtı hemen hemen aynıdır. Yapmanız gereken önce kontrol etmeniz gereken alanlara bir göz atılması. Sonrasında çözüm için geniş bir dokümanı incelemeniz gerekecek. Önce sinyal yok ne demek bunu yanıtlayacağız.

Andronova

Böyle bir durumda ilk akıllara gelenin çanak antenin yönünün değişmesi oluyor. Kesin çözüm alınan uyarıyla değişiyor.

İlk yapacaklarınız kontrol amaçlıdır ve kesinlikle dikkat etmeniz gereken yerler olacak. Hassas alanlarda dikkatli olmazsanız büyük ihtimal yayınları daha kötü bir hale sokacaksınız.

Sinyal yok ne demek?

Sinyal yok, cihaz ile uydu arasında bağlantının yapılamadığını veya koptuğunu anlatmak için kullanılan bir terimdir. İki tür sinyal ölçümü uygulanır. Biri kablonun bağlantısını gösteren ve diğeri ise çanak seviyesi göstermekte olan ölçüm seviyesi. İlgili alana bakarak bir fikir ortaya çıkarabilirsiniz. Bu arıza genelde çanak veya kablo kaynaklı olabiliyor. Tabi TV veya alıcı ayarları oynanmadıysa kontrol edeceğiniz belli başlı alanlar bulunuyor.

Full HD TV’ de böyle bir uyarı alıyorsanız, aşağıdakileri okumadan ve analiz etmeden işlem yapmamanız önerilir. Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız veya yapamadıysanız, uydu alıcınızı bir servise götürerek kısa sürede sorunun ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Tüm dahili uydu alıcı olan televizyonlarda bu tarz sıkıntıların temel nedenleri aynıdır. Eski uydu cihazlarda TKGS özelliği olmadığından genelde otomatik kanal aramalarında sorun yaşanmakta. Bundan dolayı Türksat 4A frekans değerlini yazarak otomatik kanal araması yapılır. Televizyonda yer almayan kanallar içinde kanalların frekansı ile arama yapılır.

 • Sinyal yok uyarısı alan Türksat kullanıcılarının destek alacakları numara 8508044444
 • Digitürk kullananlar 2124737373
 • İşlemler hakkında videoya bakmak isteyenler için youtube.com/embed/YPEiazW5g-M
 • IP TV kullanıcıların hizmet aldığı yerle görüşmelerinde fayda olacaktır. İnternet hızındaki varsayım sorunsuz izlemek için bildirilen bit değişken olacaktır. Çoklu internet kullanımına sahip evlerde kesinlikle yetersiz kalacaktır.

Sinyal yok nasıl çözülür adım adım yapılacaklar

1. Sinyal kalitesinin ve seviyesinin kontrolünü yapmadan boşa uğraşmayınız. İki çekim seviyesiyle karşılaşırsanız biri kablo ve diğeri ise çanağın uydu sinyalidir

 • Kablolarda oluşan yıpranma ve eklerin sinyal seviyesini düşürme olasılığı var.
 • Birde kablo uzunluğunun çok olması aynı durumu ortaya çıkarır.
 • Uydu çekiminin zayıf olması ise LNB yönü / kalitesi, çanak kalitesi ve yönüyle alakalı.

2. Duvardaki giriş ve kabloyu inceleyin.

 • Kablo içerisinde iki uç var ve bunlar birbirine değmemesi gerekiyor. Kablonun takılı olduğu parçada da kısa devreye neden olacak etkenler olmaması gerekiyor.

3. LNB, kablo ve çanak faktörü.

 • Kablo veya kabloları detaylı inceleyin.
 • LNB yönüyle oynayarak test edin. Genelde kablo girişi aşağı yönde veya hafif sol’ a doğru olur.
 • Çanak düzgün şekilde montajı yapılmış olması ve hareket etmeyen bir alanda olması gerekiyor.
 • Kullanılan parçalarda kalite çok önemli.

4. Sinyal yok hatasında yağmur ve kar faktörü.

 • Çanak üstü kar ile kaplı ise çekim sorunu çıkacaktır.
 • Aşırı yağmurlu havalarda kablo girişlerinde ve kabloda açıklık varsa sıkıntı yaşanacaktır.
 • Her iki durumda LNB zarar görme durumu olabiliyor. Bunun için kablonun girdiği yerin iyi izolasyon yapılması gerekiyor.

5. Harici bir uydu cihazıyla ve sizinkinde başka bir yerde denenmesi.

 • Komşunuzdan veya arkadaşınızdan ödünç alıp deneyiniz.
 • Öneri sizinki de harici ise çanak olan bir yerde deneyin.
 • Sıfırlayarak başka yerde kurulumunu da yapabilirsiniz.

6. Ayarlar kurcalanması durumunda yapacaklarınız.

 • Ekli uyduyu kontrol ediniz.
 • Bazı kanallarda problem çıkıyor mu diye bakın.
 • Duruma göre fabrika ayarına döndürün. Sonrasında TV’ de TKGS özelliği varsa bunla işlem yapınız.
 • Manuel frekans’ la test edin.

Çanak tarafında kontrol edilecekler

 • Sinyalin gücünün seviyesi (kablo) ve sinyal kalitesi seviyesi (uydu) kontrol edin.
 • Kablolara bakınız. Ekler varsa açıp yeniden bağlayınız. Çanaktan TV’ ye kadar tüm kısımlar kontrol edilsin. Girişler dahi belki kısa devreye neden oluyor.
 • Çanak ve LNB kontrolünü yapınız.
 • Çanak ve TV fişini çekip bekleterek takın.
 • Cihaz harici ise başka bir yerde alıcıyı test edin.
 • Kontrollerden sonra fabrika ayarına döndürmek gerekecektir.
 • Çanakta hafif bir oynamalarda sinyal kalitesi etkilenecektir.

Sonra hangisinde sorun varsa ona bakınız. Her ikisinde sıkıntı görülüyorsa kablolardaki ekleri inceleyin. LNB’ ye bağlantı var mı test edin. Ölçüm cihazı yoksa kablo uçlarına pil bağlayarak test edebilirsiniz.

TKGS ilk kurulum yapma önerisi

TV’ den uydu ayarlarının yer aldığı alana girin ve kablo ile çanağın çekim seviyelerinin yer aldığı göstergeye bakın. Nereden bakılır diye bulamayanlar için kanal arama veya uydunun kurulumu ayarlarında çıkar. Yan yana veya alt alta çizgi şekilde seviyelerdir. Bizim yazılarımızda yer alan marka genelde Philips oluyor. LG gibi farklı markaların menüleri değişken olduğundan dolayı biraz kurcalamak gerekecektir.

4K TKGS (Otomatik güncelleme sistemidir) destekli uydu alıcı tercih ederseniz, otomatik kanalların kendiliğinden anında yer aldığını görürsünüz. Bu durum televizyonlarda genelde yakın zamanda çıkan modellerde görülmekte. Özellik gerçekten çok kullanışlı ve yararlı olduğunu belirtelim. Hiç uğraşmadan tüm kanalların yer aldığını görüyorsunuz.

TV önerisi isteyenler içinde çoğunlukla ilgili modelleri kullananların yorumlarına bakılmasını önermekteyiz. Eskiden Beko / Arçelik en çok tercih edilen marka olma özelliğini uzun dönemler sürdürdü. Sonrasında Grundig’ de şirket bünyesine ekledi. Ama bu alanda teknolojide geç kalındı hem de artık her türlü markanın ürünleri tercih ediliyor hale geldi.

Bakmanızda fayda olacağını düşündüğümüz ek öneriler

Kanal yok ise göz atmanızda fayda olacak ek bilgiler şöyle:

Ekranda kanal yok hatası alıyorsanız cihazınızı kapatıp açınız. Öneri cihazın fişini çıkarıp 10 saniye bekleyip takınız.

Farklı bir uydu alıcı varsa onla deneyiniz veya mevcuttakini başka çanak antende deneyiniz. (Servislerde veya komşunuzda deneyebilirsiniz)

Çanak anteni, LNB ve kabloları kontrol ediniz. Kablolarda temassızlık olabilir. Veya kablo içerisinde bulunan iki uçlu kablo bir birine temas ediyor olabilir.

Diseqc kullanıyorsanız, cihazdaki kabloları ve uçlarını kontrol ediniz. Aynı zamanda Diseqc ayarlarını.

Çift çanak kullanıyorsanız diğer uydu da sıkıntı olup olmadığını kontrol ediniz.

Uydu ayarlarını kontrol ediniz. Uydu frekansı kaldırma durumları ve farklı bir uydu seçildiği zamanlarda oluyor.

Tekrar Turksat 4A uydu kurulumunu tekrar yapınız. Eğer sorun çıkıyorsa fabrika ayarlarına döndürün.

Not: Kurulumu tekrar yaptığınızda öneri olarak eğer tüm kanallarda yok ise tüm kanalları silip sonra uydu kurulumunu yapınız. Seg ve Axen TV birbirine benzer menülerden oluşabiliyor.

Smart TV için kanal ayarlarının yapılması

Samsung TV sinyal yok veya zayıf şeklinde problem yaşayanların örnek model üzerinden gideceği yolu açıklamak istedik. Tabi test adına harici cihazla çanak antenin denenmesini her zaman öneriyoruz. Kabloların uçları da bu kontrol arasında yeri var.

Menü alanında girdiğinizde sırasıyla “Uydu veya Kurulum” sonrasında “Uydu Kanal Taraması” veya “Araması” olarak devam ediyoruz. “Network / Şebeke Taraması” bölümü “Açık” olacak. Tarama tipi şifresiz / hepsi olarak seçilecek. Son adımda “Transponder” üzerine gelip “OK” butonuna basmanız gerekiyor.

Otomatik olarak arama yapılması için frekans değerleri:

 1. Frekansı 11844 MHz / Polarizasyon Dikey (Vertical) / Sembol oranı 2222 / FEC 3/4.
 2. Birde yukarıdaki olmadı ise 12034 V 27500 deneyiniz. Genelde TV’ ler de bu değer kurulumu sağlıyor.
 3. 12380 V Sembol 27500
 4. 12423 H S. 30000

Şeklinde birden fazla kurulum frekansları yer alıyor. Bunları ayrı ayrı deneyim uygun olanla işlem yapabilirsiniz.

Sinyal yok hatası ne demek sinyal yok çözümü
Sinyal yok hatası ne demek ve çözümü nedir

Resimli anlatımın örnek olarak verildiğini vurgulayalım. Değişken ayar yapıları ile karşılaşabilirsiniz. Alternatif frekans bilgilerinin kesin denenmesinden yanayız. Örnek biz eski bir modelde denediğimizde standart olanın dışındaki kanaların bulunmasını sağladı.

Uyduda sinyal yok nasıl çözülür
Televizyonda sinyal yok diyor ne yapmalıyım

Uydu üzerinden otomatik kanal aramada eksik kanallar varsa ve örnek görselde gördüğünüz gibi teker teker kanalları televizyona eklemeniz için frekans bilgileri oluyor. Türksat’ ın web adresinden bunlara ulaşabilirsiniz.

Sunny ve Next kanal yok receiver sorununun çözümü için yazımız dikkatli okunursa sorunsuz halledileceğini düşünüyoruz. İçerikte ilk yaptığımız analiz oluyor ve sonra sinyal yok çözümüne yönelik parça parça adımlara yer veriyoruz. Bir şeye kalkışmadan önce büyük sorunlara neden olacak işlemler yapmayın.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.