Televizyonda sinyal yok diyor ne yapmalıyım

sinyal yok neden çıkıyor no signal

Vestel veya Samsung televizyonda sinyal yok diyor ne yapmalıyım sorularının yanıtı hemen hemen aynıdır. Yapmanız gereken önce kontrol etmeniz gereken alanlara bir göz atılması. Sonrasında çözüm için geniş bir dokümanı incelemeniz gerekecek. Önce sinyal yok ne demek bunu yanıtlayacağız.

teknik destek

Sinyal yok şeklinde bir durumla karşılaşıldığında ilk akıllara gelen çanak antenin yönünün değişmesi oluyor. Fakat kesin çözüm alınan uyarılara göre değişiyor. Anlamamız gereken önce sinyal sorununa sebep olan etkenleri bulmamız. Mesela, kış ayında böyle bir şeyin çıkması akıllara belli başlı olası sebepleri getirir. Örnek çanak antenin karla kaplı olması.

İlk yapacaklarınız kontrol amaçlıdır ve kesinlikle dikkat etmeniz gereken yerler olacak. Hassas alanlarda dikkatli olmazsanız büyük ihtimal yayınları daha kötü bir hale sokacaksınız.

Sinyal yok ne demek?

Sinyal yok, cihaz ile uydu arasında bağlantının yapılamadığını belirten bir uyarı metnidir. Uydu ile bağlantının koptuğunu anlatmak için kullanılan bir terimdir.

İki tür sinyal ölçümü uygulanır; biri kablonun bağlantısını anlatan gösterge, diğeri de çanak antenle olan sinyalin seviyesini göstermekte olan ölçüm seviyesi. İlgili alana bakarak bir fikir ortaya çıkarabilirsiniz. Bu arıza genelde çanak veya kablo kaynaklı olabiliyor. Tabi TV veya alıcı ayarları oynanmadıysa kontrol edeceğiniz belli başlı alanlar bulunuyor.

Sinyal yok Smart TV’ de alıyorsanız, aşağıdakileri okumadan ve analiz etmeden işlem yapmamanız önerilir. Eğer yapamayacağınızı düşünüyorsanız veya yapamadıysanız, uydu alıcınızı bir servise götürerek kısa sürede sorunun ortadan kalktığını görebilirsiniz.

Tüm dahili uydu alıcı olan televizyonlarda bu tarz sıkıntıların temel nedenleri aynıdır. Eski uydu cihazlarda TKGS özelliği olmadığından genelde otomatik kanal aramalarında sorun yaşanmakta. Bundan dolayı Türksat 4A frekans değerlini yazarak otomatik kanal araması başlatılır. Televizyonda yer almayan kanallar içinde kanalların frekans değerleri girilerek arama yapılır.

 • Sinyal yok uyarısı alan Türksat kullanıcılarının destek alacakları numara 8508044444
 • Digitürk kullananlar 2124737373
 • İşlemler hakkında videoya bakmak isteyenler için youtube.com/embed/YPEiazW5g-M
 • IP TV kullanıcıların hizmet aldığı yerle görüşmelerinde fayda olacaktır. İnternet hızındaki varsayım sorunsuz izlemek için bildirilen bit değişken olacaktır. Çoklu internet kullanımına sahip evlerde kesinlikle yetersiz kalacaktır.
YUMATU Turksat 4A uydu ekleme 1
Uydu ekleme ya da kanal arama

Sinyal yok nasıl çözülür adım adım yapılacaklar

1. Sinyal kalitesinin ve seviyesinin kontrolünü yapmadan boşa uğraşmayınız. İki çekim seviyesiyle karşılaşırsanız biri kablo ve diğeri ise çanağın uydu sinyalidir

 • Kablolarda oluşan yıpranma ve eklerin sinyal seviyesini düşürme olasılığı var.
 • Birde kablo uzunluğunun çok olması aynı durumu ortaya çıkarır.
 • Uydu çekiminin zayıf olması ise LNB yönü / kalitesi, çanak kalitesi ve yönüyle alakalı.

2. Duvardaki giriş ve kabloyu inceleyin.

 • Kablo içerisinde iki uç var ve bunlar birbirine değmemesi gerekiyor. Kablonun takılı olduğu parçada da kısa devreye neden olacak etkenler olmaması gerekiyor.

3. LNB, kablo ve çanak faktörü.

 • Kablo veya kabloları detaylı inceleyin.
 • LNB yönüyle oynayarak test edin. Genelde kablo girişi aşağı yönde veya hafif sol’ a doğru olur.
 • Çanak düzgün şekilde montajı yapılmış olması ve hareket etmeyen bir alanda olması gerekiyor.
 • Kullanılan parçalarda kalite çok önemli.

4. Sinyal yok hatasında yağmur ve kar faktörü.

 • Çanak üstü kar ile kaplı ise çekim sorunu çıkacaktır.
 • Aşırı yağmurlu havalarda kablo girişlerinde ve kabloda açıklık varsa sıkıntı yaşanacaktır.
 • Her iki durumda LNB zarar görme durumu olabiliyor. Bunun için kablonun girdiği yerin iyi izolasyon yapılması gerekiyor.

5. Harici bir uydu cihazıyla ve sizinkinde başka bir yerde denenmesi.

 • Komşunuzdan veya arkadaşınızdan ödünç alıp deneyiniz.
 • Öneri sizinki de harici ise çanak olan bir yerde deneyin.
 • Sıfırlayarak başka yerde kurulumunu da yapabilirsiniz.

6. Ayarlar kurcalanması durumunda yapacaklarınız.

 • Ekli uyduyu kontrol ediniz.
 • Bazı kanallarda problem çıkıyor mu diye bakın.
 • Duruma göre fabrika ayarına döndürün. Sonrasında TV’ de TKGS özelliği varsa bunla işlem yapınız.
 • Manuel frekans’ la test edin. https://www.andronova.net

Çanak tarafında kontrol edilecekler

 • Sinyalin gücünün seviyesi (kablo) ve sinyal kalitesi seviyesi (uydu) kontrol edin.
 • Kablolara bakınız. Ekler varsa açıp yeniden bağlayınız. Çanaktan TV’ ye kadar tüm kısımlar kontrol edilsin. Girişler dahi belki kısa devreye neden oluyor.
 • Çanak ve LNB kontrolünü yapınız.
 • Çanak ve TV fişini çekip bekleterek takın.
 • Cihaz harici ise başka bir yerde alıcıyı test edin.
 • Kontrollerden sonra fabrika ayarına döndürmek gerekecektir.
 • Çanakta hafif bir oynamalarda sinyal kalitesi etkilenecektir.

Sonra hangisinde sorun varsa ona bakınız. Her ikisinde sıkıntı görülüyorsa kablolardaki ekleri inceleyin. LNB’ ye bağlantı var mı test edin. Ölçüm cihazı yoksa kablo uçlarına pil bağlayarak test edebilirsiniz. Sinyal yok sorununa yönelik eldeki imkanlarla yapılacak en iyi test adımlarıdır.

TKGS ilk kurulum yapma önerisi

TV’ den uydu ayarlarının yer aldığı alana girin ve kablo ile çanağın çekim seviyelerinin yer aldığı göstergeye bakın. Nereden bakılır diye arayanlar için, kanal arama veya uydu kurulumu ayarlarından bakılmakta. Yan yana veya alt alta çizgi şekilde seviyelerdir. Bizim yazılarımızda yer alan marka genelde Philips oluyor. LG gibi farklı markaların menüleri değişken olduğundan dolayı biraz kurcalamak gerekecektir.

4K TKGS (Otomatik güncelleme sistemidir) destekli uydu alıcı tercih ederseniz, otomatik kanalların kendiliğinden anında yer aldığını görürsünüz. Bu durum televizyonlarda genelde yakın zamanda çıkan modellerde görülmekte. Özellik gerçekten çok kullanışlı ve yararlı olduğunu belirtelim. Hiç uğraşmadan tüm kanalların yer aldığını görüyorsunuz.

TV önerisi isteyenler içinde çoğunlukla ilgili modelleri kullananların yorumlarına bakılmasını önermekteyiz. Eskiden Beko / Arçelik en çok tercih edilen marka olma özelliğini uzun dönemler sürdürdü. Sonrasında Grundig’ de şirket bünyesine ekledi. Ama bu alanda teknolojide geç kalındı hem de artık her türlü markanın ürünleri tercih ediliyor hale geldi.

Bakmanızda fayda olacağını düşündüğümüz ek öneriler

Sinyal yok ya da kanal yok ise, göz atmanızda faydası olacağını düşündüğümüz öneriler şöyle:

1- Ekranda kanal yok hatası alıyorsanız cihazınızı kapatıp açınız. Öneri cihazın fişini çıkarıp 10 saniye bekleyip takınız.

2- Farklı bir uydu alıcı varsa onla deneyiniz veya mevcuttakini başka çanak antende deneyiniz. (Servislerde veya komşunuzda deneyebilirsiniz)

3- Çanak anteni, LNB ve kabloları kontrol ediniz. Kablolarda temassızlık olabilir. Veya kablo içerisinde bulunan iki uçlu kablo bir birine temas ediyor olabilir.

4- Diseqc kullanıyorsanız, cihazdaki kabloları ve uçlarını kontrol edin. Aynı zamanda Diseqc ayarlarına da bir göz atın.

5- Çift çanak kullanıyorsanız diğer uydu da sıkıntı olup olmadığını kontrol ediniz.

6- Uydu ayarlarını kontrol ediniz. Uydu frekansı kaldırma durumları ve farklı bir uydu seçildiği zamanlarda oluyor.

7- Tekrar Turksat 4A uydu kurulumunu tekrar yapınız. Eğer sorun çıkıyorsa fabrika ayarlarına döndürün.

Not: Kurulumu tekrar yaptığınızda eğer tüm kanallar yok ya da sinyal yok ise, öneri olarak tüm kanalları silip sonra uydu kurulumunu yapınız. Birde Seg ve Axen TV birbirine benzer menülerden oluşmakta.

Smart TV için kanal ayarlarının yapılması

Samsung TV sinyal yok veya zayıf şeklinde problem yaşayanların örnek model üzerinden gideceği yolu açıklamak istedik. Tabi test adına harici cihazla çanak antenin denenmesini her zaman öneriyoruz. Kabloların uçları da bu kontrol arasında yeri var.

Menü alanında girdiğinizde sırasıyla “Uydu veya Kurulum” sonrasında “Uydu Kanal Taraması” veya “Araması” olarak devam ediyoruz. “Network / Şebeke Taraması” bölümü “Açık” olacak. Tarama tipi şifresiz / hepsi olarak seçilecek. Son adımda “Transponder” üzerine gelip “OK” butonuna basmanız gerekiyor.

Otomatik olarak arama yapılması için frekans değerleri:

 1. Frekansı 11844 MHz / Polarizasyon Dikey (Vertical) / Sembol oranı 2222 / FEC 3/4.
 2. Birde yukarıdaki olmadı ise 12034 V 27500 deneyiniz. Genelde TV’ ler de bu değer kurulumu sağlıyor.
 3. 12380 V Sembol 27500
 4. 12423 H S. 30000

Şeklinde birden fazla kurulum frekansları yer alıyor. Bunları ayrı ayrı deneyim uygun olanla işlem yapabilirsiniz.

Sinyal yok hatası ne demek sinyal yok çözümü
Sinyal yok hatası ne demek ve çözümü nedir

Resimli anlatımın örnek olarak verildiğini vurgulayalım. Değişken ayar yapıları ile karşılaşabilirsiniz. Alternatif frekans bilgilerinin kesin denenmesinden yanayız. Örnek biz eski bir modelde denediğimizde standart olanın dışındaki kanaların bulunmasını sağladı.

Uyduda sinyal yok nasıl çözülür
Televizyonda sinyal yok diyor ne yapmalıyım

Uydu üzerinden otomatik kanal aramada eksik kanallar varsa, örnek görselde gördüğünüz gibi kanalları teker teker televizyona eklemeniz için frekans bilgileri kullanılmakta. Turksat’ ın web sitesinden bu listeye ulaşacaksınız.

Next ve Sunny sinyal yok ya da kanal yok yazısı çıktığında birbirine benzer menüler üzerinden elle kanal ekleyerek test edin.

İçerikte, ilk yaptığımız analiz oluyor ve sonra sinyal yok çözümüne yönelik parça parça adımlara yer veriyoruz. Bir şeyler yapmadan önce, daha büyük sorunlara sebep olacak işlere kalkışmayın.

Uyduda sinyal yok hatasına yönelik geniş çapta hazırladığımız makalemiz umarız işinizi çözmüştür.

Sıradaki: Televizyonda bazı kanallar çekmiyor

teknik destek

Uzun yıllar teknolojiyle ilgili bir çok alanda çalışmış ve çalışma alanı ile ilgili gelişmeleri yakinen takip eden biri.