Snapdragon 810’da Isınma Yok, Mükemmel 4K ve Oyun Performansı Var!

NVIDIA SHIELD Tablet'in Fiyatı ve Çıkış Tarihi

Bu yılın üst segment cihazlarına ve amiral gemilerine gücünü verecek Qualcomm’un yeni işlemcisi Snapdragon 810 ile alakalı daha önce Samsung’un Galaxy S6’da Snapdragon 810’u kullanmayacağı ve buna sebep olarak aşırı ısınmayı göstermişti ve kısa süre sonra ise LG’den yapılan açıklamada Snapdragon 810’da ısınma problemi yok denildi. Çok geçmedi ki Qualcomm, Samsung için özel olarak modifiye edilmiş Snapdragon 810 üreteceğini duyurarak adeta ısınma problemini doğrulamıştı. Peki gerçektende bu doğru muydu? Yoksa Qualcomm en büyük müşterisini kaybetmek mi istememişti?

Andronova

Hakkında en çok söylenti ve haber yapılan Qualcomm’un işlemcisi Snapdragon 810’a yönelik ilk defa performans testlerinde işlemcinin ısı, işlem ve grafik performansına bakıldı. Qualcomm Mobile Development Platform (MDP) cihazlarıyla gerçekleştirilen testte, 4K ekranlı ve 4GB RAM’e sahip bir tablet ile 2K ekranlı 3GB RAM’e sahip akıllı telefon kullanıldı. Sonuçlar ise şöyle:

AnTuTu sonuçlarında MDP akıllı telefon tam 61,692 puan alarak bu zamana kadar ki en yüksek puana ulaştı. Bu geçtiğimiz günlerde 60,978 puan alan Samsung Galaxy S6 Edge’den de yüksek olsa da, benzer sonuçlar olduğu söylenebilir. 4K ekrana sahip MDP tablet ile yapılan testte ise 52,102 puana ulaşıldı.

Snapdragon-810-on-AnTuTu--amp-GeekBench (1) Snapdragon-810-on-AnTuTu--amp-GeekBench

Aşırı ısınmaya yönelik onca haberin ardından, Qualcomm hala böyle bir sorunun olup olmadığını test ediyor ve buna yönelik yaptığı testlerde aldığı sonuç “bazılarının” söylediği gibi değil. Yapılan testlerde Snapdragon 810’un 30 ile 45 santigrat dereceler arasında ısındığı görülüyor. Aşırı işlem yüklemesinin ardından üç dakika sonra yapılan ölçümlerde Snapdragon 810’un ısı sıcaklığının 40 derece olduğu görülüyor.

Snapdragon-810-temperature-600x335

Sonuç olarak görünen o ki, Snapdragon 810 ileriyi düşünülerek geliştirilmiş bir teknolojiye sahip ve önümüzdeki dönemdeki akıllı telefon ve tablet’lere gücünü veren işlemci teknolojisi olacak. Ve daha da önemlisi, Samsung, Snapdragon 810 ile alakalı aşırı ısınma var şeklindeki açıklamalarında, kendi işlemcisi Exynos’a yönelme ve yöneltme çabasından ibaret olduğu anlaşılıyor.

Andronova

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın