Sony Yeni Akıllı Gözlüğünü Tanıttı

Sony Yeni Akıllı Gözlüğünü Tanıttı

Giyilebilir teknolojiler gün geçtikçe daha fazla önem kazanıyor ve üreticilerde bu alana daha fazla yatırım yapıyor. Her ne kadar saat formundaki giyilebilir aksesuarlar daha çok ön plana çıksa da gözlük, kolye, bileklik ve hatta tişört formundakilere de rastlamak mümkün.

teknik destek

Teknolojinin yenilikçi isimlerinden Sony’de bu alandaki fırsatları değerlendirmek isteyen üreticilerden bir tanesi. SmartWatch, SmartBand, Project Morpheus ve kafa üstü monitörleri ile giyilebilir teknoloji pazarıda yer alan şirket, şimdi ise Google Glass benzeri yeni gözlüğünü tanıttı. İlk olarak şubat ayındaki Mobil Dünya Kongresinde prototipi sergilenen cihaz, Sony Smart EyeGlass ismini taşıyor. Google Glass’ın aksine tek göz yerine iki gözede görüntü aktarabilen Smart EyeGlass, 3 mmlik mercekler aracılığı ile ortam ışığını %85 oranında geçirebiliyor.

sony-SmartEyeglass
Sony Yeni Akıllı Gözlüğünü Tanıttı

1000 nit parlaklığa sahip yansıtıcısı sayesinde görselleri özel camlarına yansıtabilen gözlük, sosyal medya akışı, yön tarifi, yüz taraması ile kimlik tanıma, çevredeki önemli yerler hakkında bilgi verme özelliklerine sahip.

3. parti yazılımlarla da ek özellikler kazandırılabilen EyeGlass, Android 4.1 ve üzeri tüm akıllı telefonlar ile çalışabiliyor. 3 MP çözünürlüğünde bir kameraya sahip cihazın işlemci detayları ise henüz netlik kazanmış değil.

Pusula, ışık sensörü, mikrofon, ivmeölçer ve jireskop gibi donanımlara sahip gözlük, Google Glass’ın aksine gözle değil harici bir dokunmatik panel ile kontrol ediliyor fakat dahili mikrofon sayesinde sesli kontrollerde mümkün kılınmış.Geliştiricilere SDK(Yazılım Geliştirme Kiti) dağıtılan Smart EyeGlass’ın Mart 2015 de satışa çıkması bekleniyor. Fiyatı hakkında ise şimdilik bir bilgi bulunmuyor.

Peki siz akıllı gözlükler hakkında ne düşünüyorsunuz?

teknik destek

Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir