Sunucuda iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kullanılır

Andronova
Yazar Andronova 4 Minimum Okuma

WHM ve sunucuda iki faktörlü kimlik doğrulaması nasıl kullanılır? Web site sunucusuna ya da Cpanel girerken kodla giriş yapmak için kullanılan bu güvenlik özelliğini kullanmanızı öneriyoruz. Sunucudan iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl açılır veya kapatılır sorunuza yanıt bulacaksınız.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Son yıllarda internet kullanım oranı bilgisayardan çok mobil cihazlardan yapılmakta. Düşünün interneti olmayan akıllı bir cep telefon sizce neye yarar! Artık cep telefonunda internet olan bazı kullanıcılar evinde kullandıkları interneti kapatabiliyor. İşte bu büyük değişim yanında güzel gelişmelerde getirebiliyor. Eskiden iki faktörlü kimlik doğrulama güvenlik seçeneği Facebook, Instagram veya WhatsApp’ ta kullanılırken şimdide web site sunucularında kullanılıyor. Evet yanlış duymadınız. Bunu belki çoğu sunucu kullanıcısı bilmiyordur. Haberimizde size detaylı olarak bu uygulamanın nasıl kullanılacağını anlatacağız.

Web sitesi olupta güvenlik sorunu yaşamayan kullanıcı sayısı pek azdır sanırım. Çoğu web sitesi Wordpress tabanlı olduğu için kısa sürelerde hacklenebiliyor. Bunun için bazı güvenlik eklentileri kullanılırken birde manuel güvenlik önlemleri alınmakta. Ama en önemli sorun ise Cpanel’ in güvenliği. Düşünün erişen zarar vermenin dışında sitenizin tüm yedeğini alabilir. Bu yüzden bu önemli yerin alternatif bir güvenliğe ihtiyacı var. Brute Force saldırılarını durdurabilmek için iki faktörlü güvenlik sistemi gerekmekte.

Sunucuda iki faktörlü kimlik doğrulama nedir?

İlk önce akıllı cep telefonunuza Authenticator uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Telefonunuz Android ise Google Play Store‘ den aratarak veya iOS iPhone ise App Store‘ den aratıp yükleyiniz. Uygulamayı yüklediyseniz uygulamayı açınız. Yukarıda + simgesine dokunup çıkan “barkodu tara” seçeneğine dokunun. Aşağıda sunucu üzerinden okutacağımız barkodu tarayınız. Sunucu üzerinden kodu tarattığınızda Authenticator uygulamasında yer alacak. Authenticator uygulamasında çıkan 6 haneli sayıyı sunucuda istenen bölüme yazınız ve onaylayınız. www.andronova.net

WHM sunucuda iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kullanılır?

Sunucuda iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kullanılır
Sunucuda iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kullanılır
WHM sunucuda iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kullanılır?
İki faktörlü kod uygulaması
telefondan girme
İki faktörlü için QR okutma

Sunucudan iki faktörlü kimlik doğrulamayı açma aktif etme

Şimdi sunucumuza giriş yapalım. WHM’ de yer alan ara kısmına two yazıyoruz. Aşağıda açılan “iki faktörlü kimlik doğrulama” seçeneğine tıklayınız. Dil seçeneği ingilizce ise “two factora authentication” yazısına tıklayın. Açılan bölümden kapalı yazan yani off olan butona tıklayınız. On yazısı çıktıysa şimdi “manage my account” yani “hesabımı yönet” seçeneğine girelim. “İki faktörlü kimlik doğrulama kurma” butonuna tıklayıp açılan kodu telefondaki “authenticator uygulaması” ile taratınız. Sunucu da aşağıda yer alan “güvenlik kodu” kısmına Authenticator uygulamasında çıkan 6 haneli sayıları yazınız. Son işlem “iki faktörlü kimlik doğrulamayı yapılandır” butonuna tıklayıp işlemi tamamlıyoruz. www.andronova.net

Sunucudan iki faktörlü kimlik doğrulamayı açma aktif etme
Sunucudan iki faktörlü kimlik doğrulamayı açma
iki faktörlü kimlik doğrulamayı açma aktif etme
Sunucudan 2 faktörlü kimlik doğrulama açma
whm iki faktörlü kimlik doğrulamayı açma aktif etme
WHM iki faktörlü kodu okutma
Sunucudan iki faktörlü kimlik doğrulama
QR kod onayı
Sunucudan iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl açılır
Sunucudan iki faktörlü kimlik doğrulama kapatma

İki faktörlü kimlik doğrulamayı kaldırmak isterseniz aynı bölümden “iki faktörlü kimlik doğrulamayı kaldırma” yazısına tıklayabilirsiniz.

Sponsorlu Reklam
Ad imageAd image

Şimdi sunucumuza girip güvenlik uygulamasını deneyelim. Aşağıda gördüğünüz gibi kullanıcı adı ve şifre ile giriş yaptıktan sonra “security code” yani kodu istiyor.

Sunucudan 2 faktörlü kimlik doğrulamayı kaldırma

İki faktörlü kod sorununda eğer koda ulaşamıyorsanız, ya sunucu firması ile görüşeceksiniz ya da en iyi yöntem olan bu özelliği komutla kaldırmak olacak.

2 Faktörlü doğrulamayı kaldırmak için, SSH programı kullanarak aşağıya bıraktığımız komutu çalıştırmanız kafidir.

whmapi1 twofactorauth_disable_policy

Makalenin alt konusu: https://www.andronova.net/cpanel-iki-faktorlu-kimlik-dogrulama-nasil-kullanilir-h2059.html

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir