Cpanel iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kullanılır

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Cpanel iki faktörlü kimlik doğrulaması nasıl kullanılır sorusu daha çok Cpanel girişte kod gelmesini istiyorum şeklinde oluyor. Cpanel’ i doğrulama koduyla açmak için güvenlik ayarları resimli anlatımla yer verdik.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Genelde iki faktörlü kimlik doğrulama dediğimizde ilk akla gelen Facebook, Instagram ve WhatsApp oluyor. Ama hiç aklınıza WHM sunucu ve Cpanel’ de de kullanıldığı geldi mi? Yanlış duymadınız evet kullanılabiliyor. Bu haberimizde sizlere Cpanel’ e giriş yaparken doğrulama kodu ile nasıl girileceğini anlatacağız. Daha önce ki yazımızda WHM yani sunucuya girerken two factora authentication security nasıl kullanıldığına yer vermiştik. Bu haberin detaylarına en aşağıda ilişkili haberler bölümünden ulaşabilirsiniz.

Two factora authentication security yani iki faktörlü kimlik doğrulama nedir?

Malum web sitesi olupta hemen hemen her gün saldırı almayan site pek azdır. Çoğu WordPress tabanlı olduğundan daha kısa sürede hacklenebiliyor. Ama en büyük sorun Cpanel’ in hacklenmesi. Çoğu sitenin sunucusuna veya Cpaneline giriş denemesi yapılır. Yani “Brute Force” atakları. İşte bu sorun için en etkili güvenlik önlemi iki adımlı güvenlik sistemi.

Two factora authentication security, web sitesi sunucusuna ya da Cpanel’ in girerken ek güvenlik sisteminin adı. Bu özelliği açtığımızda Cpanel’ e kullanıcı ve şifreyle girdikten sonra sizden 6 haneli kod isteyecektir. Bu kod aşağıda örnek verdiğimiz uygulama ile ulaşarak panele girişi sağlayacak.

Cpanel iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kullanılır?

İlk önce telefona Authenticator uygulamasını yüklemeniz gerekiyor. Telefon Android ise Google Play Store mağaza uygulamasındanya da iPhone iOS ise App Store uygulamasından aratarak telefona indirip kurunuz. www.andronova.net

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image
iki faktörlü kimlik doğrulama nedir?
Cpanel iki faktörlü kimlik doğrulama kodu

Cpanel iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl açılır?

Şimdi Cpanel’ e girelim. Cpanel’ de alt tarafta bulunan  “iki faktörlü kimlik doğrulama” yazısına tıklayalım. İkinci ekrana geçtiğimizde “İki faktörlü kimlik doğrulama kurma” yazına tıklayalım. İlgili kodu telefona kurduğumuz “authenticator uygulaması” ile tarayalım. www.andronova.net

Cpanel iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kullanılır
Cpanel iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl kullanılır
Cpanel iki faktörlü kimlik doğrulama nasıl açılır?
Cpanel 2 faktörlü kimlik doğrulama açma
Cpanel iki faktörlü kimlik doğrulama nedir
Cpanel 2 faktörlü kimlik doğrulama kodu okutma

Bu kısımda telefondan yukarıdaki kodu okutuyoruz. Tarama işleminden sonra telefonda uygulamaya ekleyip 6 haneli kod çıkacak. Bu kod sürekli belli bir dakika sonra değişiyor. Onun için hızlı bir şekilde bu kodu Cpanel’ de aşağıdaki bir sonra ki görselde olduğu bölüme yazıyoruz.

İşlem bu kadar artık web sitemizin Cpanel’ ine girerken telefonla doğrulama kodu üzerinden gireceğiz. Bu özelliği kapatmak isterseniz “iki faktörlü doğrulamayı kaldırma” seçeneğine tıklayınız. Eğer iki faktörlü doğrulama koduna ulaşamıyorum diyorsanız sunucu üzerinden Cpanel’ e erişim yapıp kaldırabilirsiniz. Eğer sunucudan ulaşamıyorsanız servis sağlayıcınız ile iletişime geçiniz.

Cpanel iki faktörlü kimlik doğrulamayı açma
Cpanel 2 faktörlü doğrulamayı kullanma

Android (Xiaomi & Samsung) ve iPhone Authenticator uygulaması kullanılmakta.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

2 Faktörlü kimlik doğrulamasını kaldırma

İki faktörlü kod çalışmadığında veya ulaşamadığınızda yapacağınız en iyi işlem bu güvenlik özelliğinin kapatılması olacak.

Cpanel iki faktörlü kimlik doğrulama kaldırmak için SSH kullanılarak aşağıdaki komutu çalıştırmanız yeterli olacak.

whmapi1 twofactorauth_disable_policy

Benzer içerik: https://www.andronova.net/sunucuda-iki-faktorlu-kimlik-dogrulama-nasil-kullanilir-h2058.html

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir