Telefonda Parmak İzi Sensörü Teknolojisi

Andronova
Yazar Andronova 3 Minimum Okuma

Samsung 2013 yılında Galaxy S4 ve Note 3 telefonları ile Android ekosisteminin en iyi telefonlarını yapma çabasındaydı. Galaxy Note 3 birçok kişi tarafından yılın en iyi telefonu seçilmiş olsa da; Galaxy S4 gibi 2 farklı işlemci ve farklı özellikler ile piyasaya giriş yapması oldukça tepki toplamıştı. Galaxy Gear akıllı saatide beklene ilgiyi görmeyince Wall Street Jornal’ın analizine göre Samsung, Güney Kore borsasında %4,6 hisse senedi kaybı ile 2014’e girdi. 2 Ocak itibariyle Samsung’un değeri geçtiğimiz yıla oranla %9,9 düşüş göstermişti. Bu habere ilişkin detayları okumak için buraya bakabilirsiniz.

Sponsorlu reklam
Ad imageAd image

Samasung’un Başkanı Lee Kun-Hee, Yönetim Kurulu ve Yatırımcılar Samsung Galaxy S5’e büyük bir umut bağlamış durumda. Tüketiciler ise Samsung’un artık plastiği, deri görünümlü plastiği bırakmasını ve tek bir işlemci kullanmasını bekliyor. Bu beklentilerin ne kadarını Samsung karşılayacak bunu Mart ayında hep birlikte göreceğiz.

Güne Kore’de yayın yapan Korea Herald isimli internet sitesi yeni nesil Galaxy S5 ile ilgili çok önemli bir ayrıntıya açıklık getirdi. Galaxy S5’in teknik özellikleri ile çok şey yazılıp söylendi ama Samsung’tan en çok beklenen yenilik Galaxy S5’in “iris taraması” yaparak ekranının açılabilmesiydi. Bunun yapılması içinse telefonun ön kamerası kullanılacağı tahmin ediliyordu (bu konuda 27 Ekimde yazdığım yazıya buradan ulaşabilirsiniz) ama bir kameranın bunu yapabilmesi için yeterli teknik donanıma sahip olunabilmesine ise henüz yıllar var. Dolayısı ile Samsung böyle bir teknolojiyi kullanmak istiyorsa telefonun önüne bu taramayı yapabilecek bir sensör koymak zorunda kalacaktı ve bu da telefonun çok fazla kalınlaşmasına sebep olacaktı. Bu tarz tasarım zorluklarından dolayı Samsung bu fikirden vazgeçip iPhone 5S ve HTC One Max’teki gibi parmak izi okuma teknolojisine sahip bir telefon çıkartmayı planlıyor. Göz yoluyla telefon ekranının açılması teknolojik anlamda büyük bir yenilik olsa da son kullanıcı açısından bu durumu bir canladırsanıza. Sokakta gözünü telefona tanıtmaya çalışan kişiler, gece bu yolu kullanmak isteyen kişilerin ışıklı bir yer bulma çabaları gibi bir çok enstante yaratılabilir. Bu teknoloji kapıların açılması için kullanılabilir ama sürekli baktığımız bir cihazda kullanımı son kullanıcıyı oldukça sıkacaktır.

Galaxy S5 Retina
Telefonda Parmak İzi Sensörü Teknolojisi

İşte bu sebepten ötürü Samsung bu teknolojiden vazgeçmiş görünüyor. Parmak izi sensörü konusunda Apple son sözü söylemiş görünüyor. Bu durumda Samsung’un yapacağı tek bir şey kalıyor o da ekranın herhangi bir noktasından biyometrik parmak okuyucu sistemini Galaxy S5’e entegre etmek. Böylece ekranın herhangi bir yerine parmağımızı okuttuğumuz da telefon bu eşleşmeyi yaparak ekranın açılmasını sağlayabilir. Samsung’u bu anlamda kurtarabilecek tek yenilik bu olabilir. Yoksa HTC One Max’te ki gibi alaksız bir yere parmak izi sensörü koymak en basit tabirle tasarım cahilliğidir. Bakalım Galaxy S5’te bize ne gibi sürprizler sunulacak? Peki sizin Galaxy S5’ten beklentileriniz neler?

Yazar Andronova
Takip etmek:
Andronova, Teknoloji alanında bir çok soruna yönelik çözüm odaklı içerikler üretmekte. Zaman zaman Teknoloji haberlerinin yer aldığı sitemizden destek hizmeti almak isteyen kullanıcıların içeriklerde yer alan müşteri hizmetleri ile iletişime geçmeleri gerekebilir.
İnceleme bırak