Türkiye siber saldırı altında mı?

Andronova
2 Minimum Okuma

Türkiye' ye yurt dışından 100 Gbps siber saldırı yapıldı. Türk Telekom' da performans kayıpları yaşandı ve Garanti bankası direk saldırı alan şirketlerden biri oldu.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Pazar günü başlayan siber saldırılar saatlerce sürdü ve çok sayıda hizmette aksaklıkla görüldü. Türkiye siber saldırı aldın da mı?

Garanti Bankası gibi önemli yerlere yapılan saldırılarda bazı önemli hizmetlerin çalışmadığı görüldü. Türkiye’ de çok sayıda siteye yönelik DDos saldırıları uzun zaman sürdü. Geçtiğimiz haftalarda da ara ara saldırı genel bir saldırı ortaya çıkmıştı.

27 Ekim yani dün operatörler dahil bazı kurumsal hizmetler yanıt veremez hale geldi. Biz KVK resmi sitesinin açılmadığını ve Turkcell’ in “Dijital operatör” uygulamasının çalışmadığına şahit olduk. Üstüne birde yakın bir zamanda bazı hosting şirketlerine saldırı olduğunu öğrendik. Örnek SH yani Sadece Hosting saldırı altında kaldı ve bazı verilerin çalındığı ortaya çıktı.

Dün yapılan siber saldırı da hangi yerlerde ne gibi veri sızıntısı oldu resmi bir açıklama yapılmadı. Ele geçirilen verilerde kredi kartı, kullanıcı bilgileri ve şifrelerin olduğu biliniyor. 

Saldırı 100Gbps boyutunda ve saat 14:30 gibi Türk Telekom’ un yurtdışı çıkışında performans kayıpları ve yüksek miktarda paket kayıpları görüldüğü doğrulandı.

Sponsorlu reklam
mobil teknoloji reklam

Türkiye siber saldırı altında mı?

Bazı resmi kaynaklardan alınan bilgiye bakılırsa yurtdışından yoğun DDos saldırısı olduğu belirtiliyor. Bazıları ise bu bir siyasi saldırı olarak iddia ediliyor.


Güncelleme Tarihi: 28 Ekim 2019, 13:32

ETİKETLİ: ,
Bu makaleyi paylaş
İnceleme bırak

İnceleme bırak

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir